COVID-19 בישראל

עומס על המעבדות: 5 ימים לקבלת תוצאת בדיקה לקורונה

שירותי בריאות כללית: "בשל העלייה בתחלואה יש ביקוש שיא לבדיקות קורונה והוא עולה על יכולת הביצוע של כלל המעבדות"

מעבדה רפואית, פיענוח בדיקות קורונה. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

שוב חוזרות התלונות: תוצאות בדיקות הקורונה מתעכבות. נדבקים התלוננו בימים האחרונים שעליהם להמתין לקבלת התוצאות בין שלושה לחמישה ימים. בשבוע שעבר נקבע שיא יומי של בדיקות קורונה שנעשו בישראל: כ-127 אלף, אבל מאז שיעור זה ירד.

בשעתו נקבע יעד של 18 שעות מרגע נטילת הדגימה ועד שהנבדק מקבל את התוצאה, אבל אתמול (א') הוברר בדיון להערכת מצב שהתקיים במשרד הבריאות, כי הזמן הממוצע הוא יותר מ-49 שעות. זמני ההמתנה המתארכים הם עקב עומסים כבדים שמוטלים על מעבדות קופות החולים וגם על מעבדות פרטיות שנשכרו למבצע. בעיקר מתלוננים על כך כל מי שהופנה לבידוד או נכנס לבידוד מיוזמתו בעקבות חשד או חשש להיחשפות – מודעת ואף בלתי מודעת - לנשא של הנגיף או לחולה מאומת.

בעקבות העומס על המעבדות שינה משרד הבריאות את התוויית הבדיקות בשבוע שעבר. על פי ההתוויה החדשה, הדיגום החופשי יסתיים לאנשים ללא תסמינים ויותר להם לגשת לבדיקה רק לאחר הפניית רופא, אחות או מוקד ייעודי של הקופה.

משירותי בריאות כללית נמסר: "בשל העלייה בתחלואה יש ביקוש שיא לבדיקות קורונה והוא עולה על יכולת הביצוע של כלל המעבדות. זמני המענה לקבלת התוצאות מתארכים וזה המצב בכל הקופות. תשובות לדגימות המגיעות למעבדות הכללית ניתנות בממוצע בתוך 35-30 שעות. בדגימות שמועברות למעבדות הפרטיות, מרביתן ממתחמים המופעלים בידי פיקוד העורף, זמן המענה ארוך יותר.

"כדי לתת מענה לביקוש הרב אנו קולטים עתה עובדי מעבדה נוספים. התחלנו לבצע בדיקות בשיטת 'פּוּלינג'. המעבדה ב'סורוקה' עוסקת בכך. בתהליך משולב רובוט ייחודי, אלגוריתמים לניבוי תוצאות חיוביות. תהליך העבודה החדש מאפשר להגדיל את תפוקת המעבדה, לחסוך בזמן הנדרש לגבי כל בדיקה ובכך לקצר את זמן ההמתנה לתוצאה".

במקביל נרתם גם צה"ל להוספת כוח אדם של חיילי פיקוד העורף וקצינים שיסייע מעבדות. הפעולה נעשית בשיתוף משרד הבריאות.

נושאים קשורים:  חדשות,  שירותי בריאות כללית,  עובדי מעבדות,  19-COVID,  משרד הבריאות,  בדיקת קורונה
תגובות
אנונימי/ת
11.01.2021, 19:11

5 ימים זה עוד טוב - אצל בן משפחתי כבר עברו מעל 5 ימים ועדיין אין תוצאות ואין מי שיודע אם הבדיקה אבדה או לא, אין מענה אנושי, הבאלאגן חוגג!!

אנונימי/ת
12.01.2021, 16:16

אנונימי/ת14:12
1. העובדה שאוספים real world data זו פרקטיקה מקובלת ולא הופכת את המטופלים או המתחסנים לנסיינים.
2. . רוב מדינות העולם מתרוצצות להשיג מספיק חיסונים. אם לא היו רוכשים החיסונים בזמן היו צועקים למה פישלו ולא הזמינו ולמה לכולם יש ולנו אין. ההשוואה לאוסטרליה וניו זילנד אינה במקום כלל. מדינות ללא תוצאה יכולות להמתין.
3. תופעות הלוואי אצל 20 א המתחסנים בניסוי היו מינוריות. כמעט כל מחקרי הסרטן שמהווים practice changers נעשו על פחות מ2000 חולים ( רובם על פחות מ 1000).
4. אין כמעט דבר בחיינו שנעשה בבהירות מוחלטת ללא ספיקות כלשהן. החשש מהשלכות החיסון על בריאות הציבור לטווח הארוך בהחלט קיים ולכן יש להתחסן בצורה מושכלת ולא גורפת.
הסיכון המתמשך לקבוצות הסיכון של בני ה 60 ומעלה אינו משתווה לסיכון שלהם לחלות ולהסתבך.כידוע הם מהווים 12% מהחולים אבל 94% מהנפטרים.
לעומת זאת יש מקום להפעיל שיקול דעת החיסון אוכלוסיה צעירה יותר. סביר שהתחלואה הקשה והתמותה תרד דרסטית בעוד 4 שבועות. ואז אפשר לשחרר המגבלות ולאפשר לשאר האוכלוסיה להמשיך ולהתנהל ולהידבק ולהמתין למעקבים ממושכים יותר בעולם.
2.5 מיליון מתחסנים מספיקים בשלב זה.
5. מותר להגיד מילה טובה לראשי המדיניות על שהשיגו לנו חיסונים בזמן שלא נגיע למצב בארהב ובשאר אירופה.