COVID-19 בישראל

מנהלי בתי החולים הציבוריים מתריעים מפני קריסה כלכלית

במחאה על התעלמות האוצר ממצבם, הבוקר נערכות אסיפות חירום בבתי החולים שערי צדק, הדסה, לניאדו, מעייני הישועה ובתי החולים בנצרת: "משבר הקורונה הוביל לפגיעה חמורה בהכנסות"

אחות במחלקת קורונה ב"שערי צדק". צילום: דוברות בית החולים

בבתי החולים הציבוריים – הדסה, שערי צדק, מעייני הישועה וכן שלושה בתי החולים בנצרת - "המשפחה הקדושה", הסקוטי והאיטלקי -  מתקיימות היום (ב׳) אסיפות חירום בשל סכנה לקריסה כלכלית והתעלמות משרד האוצר מהמשבר העמוק שנוצר בעקבות אפליה תקציבית לעומת בתי החולים שבבעלות המדינה וקופות החולים.

מנהליהם של שישה בתי החולים פנו בשבועות האחרונים פעמיים לשר האוצר ישראל כ״ץ והתריעו בפניו מפני סכנת קריסה מיידית, אך פניותיהם לא זכו כלל למענה והם טוענים שלמעשה התעלמו מאזהרותיהם.

בפניות לשר האוצר נכתב: ״בתי החולים הציבוריים סובלים מאז שנים רבות משחיקה מתמשכת של מקורותיהם הכספים ומאפליה תקציבית מול בתי החולים הממשלתיים, ואינם זוכים לתמיכה תקציבית משמעותית בפעילותם. משבר הקורונה רק החריף את המצב והוביל את בתי החולים הציבוריים להתמודד שוב ולבד עם הפגיעה החמורה בהכנסותיהם.

"משרד האוצר", כותבים מנהלי בתי החולים, "מסרב להציע פתרונות. לא נוכל להסתכל בעיניי בני משפחות המטופלים ולהגיד שלא עשינו דבר כדי להציל את בתי החולים.

״לצערנו, נדחקנו למקום שבו האחריות הציבורית והערכית שלנו כמנהלי בתי החולים הציבוריים מחייבת אותנו לצאת למאבק ולצעדים ארגוניים חסרי תקדים, כאלה שטרם נראו בבתי החולים הציבוריים בישראל. זה מאבק שאנחנו לא רוצים בו, אלה הם צעדים שעשינו הכל על מנת להימנע מהם, אך לצערנו הבטחות שניתנו לא קוימו, מנגנונים מקצועיים עם אנשי האוצר לא הוקמו ושעון החול שלנו אזל״.

אם לא די בכך, בכל בתי החולים הללו מחלקות הקורונה הוצפו בחולים. כך תיאר את התמונה ב"שערי צדק", כתב "הארץ" ניר חסון: "חולים במצב קשה, חלקם מחוסרי הכרה או מעורפלים, על אחרים ניכר הסבל. אחדים מבטאים את כאביהם בצעקות או אנחות וגניחות ושיעול תכוף, והקולות הללו מתערבבים בצפצופי המכשירים, בקולות נשיפה של מכונות הנשמה וברשרוש הסרבלים שעוטים אנשי הצוות הממוגנים הנראים כמו אסטרונאוטים המהלכים בין עשרות מיטות.

"הלחץ על המחלקות גובר ככל שמחריף הגל השלישי, הנוכחי, במגיפת הקורונה: בבוקר חמישי, לדוגמה, היו מאושפזים 89 חולים, בצהריים כבר 96, בשישי בבוקר – 108 ואתמול 116 כאשר 26 הם במצב קריטי מקרב 62 שמוגדרים במצב קשה מאוד".

הרופאים מתארים גם תחושת מחנק, בדידות וניתוק מהמשפחה שמתערבבת במאבק לשיפור מצבם של החולים מכל היבט רפואי. "היה מקרה של חולה שאופיו השתנה במהלך האשפוז והוא נעשה חרדתי, מבולבל כמעט פסיכוטי", תיאר אחד מחברי הצוות מקרה לדוגמה. "המצוקה הנפשית של החולים היא הרבה מעבר למה שראיתי במחלות אחרות. חולים שיוצאים מהנשמה הם בדיסאוריינטציה".

גם ב"ידיעות אחרונות" מוצגת הבוקר (ב') תמונת מצב קשה שאותה מתארים רופאים במחלקות הקורונה השונות: "המצב חמור, המחלקות מלאות. העלייה במספר המאושפזים תחייב לבטל ניתוחים ופעילות של מרפאות. ב'הדסה עין כרם' מתקרבים כבר לשיא מאושפזים; במרכז הרפואי העמק בעפולה לא פחות מ-180 עובדים בבידוד; וב'בילינסון' שבפתח תקווה מזהירים מפני ביטול ניתוחים. לצד הנתונים היומיים השוטפים על מספר הנדבקים החדשים בנגיף והנפטרים - חציית רף אלף המאושפזים במצב קשה או קריטי משלימים את סיפור המגיפה".

בחלק מבתי החולים מתמודדים עם עומסים כבדים במחלקות הקורונה המשפיע על הפעילות הרגילה בכל מוסד. העלייה במספר העובדים שנכנסים לבידוד מחייבת התארגנויות מיוחדות ועבודה סביב השעון כשמדובר במאושפזים שמצבם מחייב השגחה רצופה כיוון שבכל רגע יכולה להתרחש אצלם הידרדרות מהירה וקשה.

נושאים קשורים:  בתי חולים ציבוריים,  משרד האוצר,  חדשות,  מגיפת הקורונה
תגובות
אנונימי/ת
11.01.2021, 19:25

מעיני הישועה עשירים.
שנים היו עשירים פתאום המנכל הנוכחע החליט שגם הוא רוצה כסף מהמדינה ומשחק אותה.
הכול הצגות.
לגבי לניאדו, שערי צדק והדסה הם באמת בבעיה קשה.
לגבי נצרת אני יודע.

אנונימי/ת
11.01.2021, 19:26

לגבי נצרת אני לא יודע.

11.01.2021, 23:05

איני גיאוגרף גדול אבל מדוע בנצרת 3 בתי חולים? אולי ההיסטוריונים ישיבונו.

אנונימי/ת
11.01.2021, 23:31

לפי עדותו הציבורית של מנהל מלרד לניאדו אין כל בעיית עומס קורונה בבית החולים

אנונימי/ת
12.01.2021, 05:36

כל הסיפור הזה, כל ההצגה הזואת היא רק דוגמה של ניהול קושל. ללא ספק מגיפת הקורונה גזרה הרבה כסף, אבל מוסד מנוהל עם סכל לא נופל ככה. מה שקורה זה תוצאה של שנים על גבי שנים של ניהול לא טוב. שום תוחנית התיעלות, מערכת אדמיניסטראטיבית מנופחת, חוסר הכפתיות בכל הרמות על הכסף הציבורי, אלה הסיבות האמיתיות. אם נוהגים רכב של שנות ה׳60 על תתלוננו שהדלק יקר. לגבי המוסדות הדתיים...ה׳ יעזור, חור שחור שבולע הכל ואף אחד לא יודע איכן הולך הכסף. יש רק שני מילים שאפשר להגיד למנהלים המתבכיינים האלה: GO HOME!

12.01.2021, 10:39

מי שלא מסוגל לכתוב משפט אחד בלי שגיאות כתיב ותחביר שיילך ללמוד עברית, לפני שהוא נותן עצות על התנהלות כלכלית של בתי חולים.

אנונימי/ת
12.01.2021, 16:41

Dear Sir,
Terribly upset by my errors in Hebrew I wish to answer in English. So, if what bothers you is the “envelope” then keep it happy for you. The real pain is the content. Israel has good doctors that do their best. But in an environment that has not direction, goal, clear steps to promote competence and competitivity, it all looks as a ship that sails wherever the ocean takes it. Adrift.
I hope my English, at least, was at the height of your expectations.

אנונימי/ת
12.01.2021, 22:17

ד\"ר גדי, נראה לי כי מן הראוי שתתנצל.

12.01.2021, 10:30

בעיה היא לא בתי חולים וקורנה , הבעיה היא בשיטה סוציאליסטית של מערכת הבריאות נתניהו התגאה שהוא הפך את השיטה הכלכלית מריכוזית סוציאליסטית ל\"קפיטליסטית\", ואכן הוא צודק ,מדינת ישראל הפכה למעמה כלכלית . חבל שבנימין נתניהו לא נגע למערכת הבריות סוציאליסטית בזבזנית וכושלת נפגעים גם חולים וגם רופאים. הנה אני דוגמה. עליתי להישאל עם נסון רב למרות זה עשיתי התמחות ברפואה פנימית כולל שתי בחינות. ואחר כך בין היתר התקשרתי עם מכבי כי רופא עצמאי, התחלתי מאפס, השקעתי מכספי במשך שנים כדי לתמוך במרפאה ורק אחרי שנים רבות התחילו הכנסות. הרי שיטה דבילית לא מאפשרת לקבל חולים מקופות אחרות רק ממכבי., למרות זה הצלחתי להקים מערך של כי 1000 חולים ברבעון ואז מכבי אמרה שאני בגיל פנסיה והם מעוניינים באזור של מרפאתי(חרידים). השקעתי את שנים וכספי כי רופא עצמאי ופותרתי כי רופא שכיר. לא פלא שרופאים צעירים עוזבים את המדינה, בעיה פגעת בכל המערכת גם אמבולתורית גם בתי חולים עד ששיטה סוציאליסטית בזבזנית תימשך ישפכו מיליארדים חינם.

אנונימי/ת
12.01.2021, 11:10

ברור , כי מערכת הבריאות של ארצות הברית היא דוגמה ומופת..