COVID-19 בישראל

ביקורת על משרד הבריאות: כמות החיסונים היא הסוד השמור במדינה

בקופות החולים עומדים לסיים את הקצאות המנה הראשונה, מה שעלול לעכב את המשך מבצע החיסונים | שר הבריאות: בהתאם לתכנון, כ-75% מהאוכלוסיה יחוסנו עד מאי

חיסון לקורונה. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

קצב מבצע החיסונים לקורונה בישראל הואט במידת מה אתמול (ג'), כאשר לפי נתוני משרד הבריאות שהופצו הבוקר, אתמול חוסנו 115,097 ישראלים במנה הראשונה, 101.8 אלף מהם בקופות החולים ועוד כ-2,500 בבתי החולים, כלומר בעיקר הצוותים הרפואיים. בכך כמעט 1.5 מיליון ישראליים חוסנו עד כה.

בשבוע הבא יחלו קופות החולים, בהתאם ללו"ז שנקבע עם המתחסנים הראשונים, לזמן אותם לקבלת המנה השנייה. משרד הבריאות התחייב שהמנות נשמרו עבורם. ביקורת של עמוס הראל על כך שכמות מנות החיסון שנמצאת עתה במלאי בישראל היא בגדר "הסוד השמור ביותר במדינה" מתפרסמת הבוקר (ד') ב"הארץ". בדיווח צוין כי שר הבריאות ומנכ"ל משרדו ממשיכים "להשמיע הערכות סותרות בנוגע למועד הגעת משלוחי החיסונים לארץ". ביקורת בנושא זה גם השמיע אתמול ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בראיון לערוץ 12.

על פי הערכות, הגיעו עד כה לישראל כארבעה מיליון מנות חיסון אבל משרד הבריאות מסרב למסור פרטים. "מודרנה" אמנם הודיעה שתעביר לישראל כמוסכם עימה כשישה מיליון מנות אך לא נמסר מתי יגיע המשלוח הראשון בהזמנה זאת ולפי דיווחים שלא אושרו, המשלוח הראשון יהיה כ-100 אלף מנות בלבד, כלומר עבור כ-50 אלף מתחסנים. שר הבריאות אמר כי המשלוח יגיע במארס אבל מנכ"ל המשרד נשאר עמום בתשובותיו לשאלה מתי יגיעו המשלוחים וכמה מנות בכל משלוח.

לקראת סוף השבוע הבא עומדות קופות החולים לסיים את הקצאות המנה הראשונה - מצב שמשאיר למערכת הבריאות מרחב תמרון מצומצם להמשך מבצע החיסונים. "כללית" ו"מכבי" הודיעו כי עד לקבלת מלאי נוסף, הן מפסיקות זמנית את קביעת התורים לקבלת המנה הראשונה למי שטרם התחסן בהתאם לתכנית התיעדוף באוכלוסיה.

שר הבריאות דבק עדיין בהערכתו שעד אפריל-מאי ובהתאם לתכנון, 80%-70% מכלל האוכלוסיה, למעט בני 16 ומטה, כבר יהיו מחוסנים ומכאן ניתן להסיק שהמשרד בונה את ההערכה שבחודשים הקרובים, יחד עם השאריות ממנות החיסון שלא ייזרקו לפח וינוצלו גם לחיסון צעירים וקבוצות לחץ שונות, בסך הכל יגיעו לישראל כ-14 מיליון מנות חיסון.

על פי דו"ח יומי של מסד הנתונים שעוקב אחרי מבצע החיסונים העולמי - נכון לאתמול, 15.83% מאוכלוסיית ישראל כבר התחסנה והיא עדיין מובילה עולמית אבל איחוד האמירויות במבצע מואץ כבר חיסנה 8.35% ועקפה את בחריין השלישית בצמרת זאת עם 3.75%. אחריה ארה"ב - 1.46% ובריטניה - 1.39% (נתוניה תקפים עד 27 בדצמבר). עד כה בכל העולם התחסנו 14.56 מיליון במנה הראשונה.

בתוך כך גם עלה מתוצאות ראשוניות של מחקר סרולוגי בקרב 400 מעובדי "שיבא" שהתחסנו בבית החולים לפני שבועיים, כי יותר מ-50% מהם פיתחו נוגדנים. בשבוע שעבר רק כ-2% מהמתחסנים שנבדקו הציגו נוגדנים. כך מדווחת הבוקר (ד') מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום".

תוצאות דומות  התקבלו במחקר של "פייזר" שהוצג ל-FDA לשם קבלת אישור השימוש בתרכיב שפיתחה. "פייזר" עומדת על כך שיעילות החיסון היא 95% רק לאחר קבלת שתי מנות בהפרש של 21 יום בין אחת לשנייה. המנה השנייה משמשת כבוסטר להעלאת רמת היעילות וקיבוע הזיכרון החיסוני.

בהודעת הבהרה שהפיץ אתמול משרד הבריאות לתקשורת נאמר: "כל מי שקיבל מנה ראשונה של החיסון יטול גם את המנה השנייה שנשמרה עבורו בעת ביצוע המנה הראשונה. היחידים שיוחרגו הם מי שחלו לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה".

נושאים קשורים:  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  מבצע חיסונים,  חיסון לקורונה,  19-COVID,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
06.01.2021, 16:25

כל הכבוד למי שמצליח לשמור על סוד כזה בתקופה של מידע לכל דורש.
החשאיות כאן קריטית לצרכי מו\"מ והתנהלות בינלאומית.