COVID-19 בישראל

שר הבריאות: "מי שבחר שלא להתחסן - לא מגיע לו דרכון ירוק"

משרד הבריאות הציג בוועדת החוקה בכנסת את מתווה הדרכון הירוק שיונפק למתחסנים ומחלימים מקורונה ויהיה תקף לחצי שנה | על מי שיבחר לא להתחסן יוטלו מגבלות

מתחסן לקורונה במרפאת ה"כללית" בירושלים. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

מתחסנים ומחלימים מקורונה יקבלו תעודת "דרכון ירוק" שתאפשר להם כניסה לאירועי תרבות, ספורט ולמוזיאונים. תוקפו של "הדרכון הירוק" יהיה לחצי שנה. עדיין לא ברור מתי הוא צפוי לצאת לפועל.

שר הבריאות, יולי אדלשטיין והממונה על המאבק בקורונה, פרופ' נחמן אש, הציגו את פרטי הרעיון הזה אתמול (ב') בדיון בוועדת החוקה של הכנסת.

מטרת "הדרכון הירוק", כפי שנמסר בוועדה, היא "להאיץ את פתיחת המשק ולאפשר שגרת חיים עם הגידול במספר המתחסנים והמחלימים. כמו כן, כדי לעודד את האוכלוסיה להתחסן. בנוסף לדרכון, המתחסנים צפויים לקבל כשבוע לאחר קבלת מנת החיסון השנייה "תעודת מתחסן" שתפטור אותם מבידוד למשך חצי שנה, בהתאם לממצאים המדעיים בדבר יעילות החיסון.

מקור: משרד הבריאות

נבדקים שיימצאו שליליים לנגיף יקבלו אף הם אישור זמני ל-72 שעות שבהן יוכלו להשתתף באירועי פנאי, בדומה למתווה "האיים הירוקים" שהופעל עד לאחרונה באילת ובים המלח.

משרד הבריאות הודיע שלא ייעשה שימוש ב"דרכון הירוק" במערכת החינוך, במקומות העבודה, בחנויות רחוב, בתחבורה הציבורית ובבתי תפילה. אולם, ייתכן שייעשה בו שימוש במועד מאוחר יותר לשם כניסה למסעדות, קניונים, בתי מלון, לחדרי כושר ולבריכות - בכפוף למגבלות התפוסה וההתקהלות. הוא יונפק באמצעות אפליקציה או במענה קולי.

שר הבריאות מסר בדיון בוועדת החוקה שקיים שיחות עם כמה מעמיתיו השרים במדינות שונות "והם גילו התלהבות מרעיון הדרכון הירוק". כמו כן סיפר כי הועלו הצעות כמו כריתת ברית לאומית של מדינות הסומכות זו על זו  על סוג החיסון שניתן בכל אחת מהן וכן ביחס לחובת הבידודים ודרישות לבדיקות לפני עלייה למטוס.

"אנחנו לא באים להראות לכם", אמר אדלשטיין לח"כים, "מוצר מוגמר כדי שתאמרו עליו אמן. באנו לשקף התלבטויות. יש גם שאלות בריאותיות, עקרוניות, כמו כמה זמן מחלים נחשב מחלים? שאלות משפטיות כמו האם מתן הדרכון הירוק יוצר אפליה? לא מעניין אותי אם מישהו בוחר שלא להתחסן, אבל חשוב לשמוע שכל הח"כים קוראים לציבור לבוא להתחסן.

"מי שבחר שלא להתחסן - לא מגיע לו דרכון ירוק, אבל עולה השאלה מה לגבי אזרח שלא יכול להתחסן עקב אלרגיות קשות? לנשים בהריון מותר להתחסן, אך עדיין יש אוכלוסיות שלא יכולות", הוסיף אדלשטיין.

נושאים קשורים:  יולי אדלשטיין,  דרכון ירוק,  חיסון לקורונה,  חדשות,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
06.01.2021, 18:34

ממתי מגבילים זכויות של מי שלא מתחס? רופאים עם מצפון לא משתפים פעולה עם הפאשיזם האלה.

06.01.2021, 18:46

שום פשיזם. ההגבלות מוטלות כרגע על כלל האוכלוסיה.
המטרה שלהם היא מניעת פנדמיה.
אין הגיון להטיל אותם על מי שמחוסן.

אנונימי/ת
06.01.2021, 19:01

מי שלא מתחסן מעניש את עצמו, לא? האם יש מישהו בעל סיכון שאסור לו להתחסן בסוג החיסונים הזה ואמורים להגן עליו?
אי אפשר לשלול חירות של אדם רק כי רעהו לא לקח גם הוא חיסון.
למשל, האם ילדים יהיו בסגר עד שיותר להם לקחת חיסונים?
תחת מעטה הדאגה והפנדמיה אפשר להגיע מאוד רחוק.

אנונימי/ת
06.01.2021, 19:26

נכון.
אדלשטיין מביא איתו תודעה סובייטית מאני לא יודע איפה.

אנונימי/ת
06.01.2021, 19:26

מעניין שאת הנמרצות הזאת לא הראה שר הבריאות, ראש הממשלה, ועוד, כנגד אוכלוסיות שממשיכות להפעיל ללא מגבלה את מערכות החינוך שלהן, מתכחשות להנחיות ועוד.
הרי המטרה שלהן היא מניעת פנדמיה.
אז לא להתקרנף בבקשה - כל אחד בוחר איזה הנחיות מתאימות לו לאכוף

אנונימי/ת
06.01.2021, 21:57

אם זה פנדמיה אז גם שפעת זה פנדמיה ולא נותנים דרכון ירוק למי שהתחסן לשפעת כל שנה. הפנדמיה האמיתית זה הפאשיזם הדיקטטורי של ממשלות העולם שמשרתות אג\'נדה זרה .

אנונימי/ת
06.01.2021, 22:17

לא זכור לי שהייתה התקוממות כשניתנו הקלות למחלימי קורונה (למשל פטור מבידוד). אז זה אותו דבר בדיוק. לא שוללים זכויות מאדם שאינו מתחסן, אלא מסירים הגבלות מאדם מחוסן (טבעית או מלאכותית) אחרי שהן הופכות ללא רלוונטיות עבורו. לא מדובר בענישה.

אנונימי/ת
06.01.2021, 18:54

בדיקה פסיכיאטרית ובהקדם. האדם איבד קשר עם המציאות .

06.01.2021, 21:35

ממתי מגבילים את הזכויות למי שלא מתחסן??? למה עושים את זה ואם מדובר בסכנת חיים של בן אדם למה הוא צריך להתחסן הרי אומרים שהחיסון לא עוזר ויש כבר זן חדש בשוק????

אנונימי/ת
08.01.2021, 17:41

כחרדי מן המניין אני אומר לאדלשטיין אין לי כסף לנסוע לחו\"ל - אנחנו במגזר החרדי רואים בחו\"ל ירידה לגלות. הדרכון שלך לאירועי תרבות ומועדונים לא רלבנטי לגבינו. בוא תמצא דרך אחרת \"לשכנע\" אותנו להתחסן בלי לפנות לרבנינו!! ולכם החילונים שאין לכם רב - שימו לב למניפולציה של מנהיגיכם שמזכירה לי את הגזר התלוי לפני אפו של הארנב שירוץ לכיוון שלשם נוביל אותו. איזה ביזיון...עם ישראל