COVID-19 בישראל

כ-379 אלף ישראלים התחסנו עד כה - בתי החולים צורפו למערך החיסונים

מנכ"ל משרד הבריאות: "עד חודש מארס תחוסן מרבית האוכלוסיה בישראל בשתי מנות חיסון" | דרש מבתי החולים להיצמד לתכנית התיעדוף | בצה"ל נערכים לחיסון החיילים

מבצע החיסון במתחם ה"כללית" בתל אביב. צילום ארכיון: מרים אליסטר/ פלאש 90

עד כה התחסנו לקורונה כ-378.8 אלף ישראלים – אתמול (א') חוסנו 98,816. כך לפי דו"ח משרד הבריאות שהופץ הבוקר (ב', 09:00). שר הבריאות יולי אדלשטיין ציין לשבח את "העבודה המדהימה של אנשי משרד הבריאות, קופות החולים, בתי החולים ומד"א" וחזר והודיע כי קצב ההתחסנות היומי יוגבר.

אתמול הורחב באופן רשמי מבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה  כאשר בתי החולים שיבא, וולפסון, איכילוב, אסותא, קפלן, בילינסון, מאיר, הלל יפה, רמב"ם והעמק החלו כבר או יחלו בתוך יום-יומיים לאפשר לבני 60 ומעלה המתגוררים בסמוך אליהם לקבוע תור לקבלת מנת החיסון הראשונה. הדבר מתאפשר דרך מוקד זימון תורים של הקופה המבטחת הקשורה בבית החולים, או דרך אפליקציה שלה או דרך אתר האינטרנט של בית החולים עצמו. בתי חולים נוספים אמורים להצטרף למבצע בימים הקרובים כאשר יורחב לכלל האוכלוסיה.

בכך אמורים בתי החולים לסייע בהקלת העומסים שנוצרו במוקדי ההתחסנות של קופות החולים. לאחר שנמצאה גם דרך לפצל את מגשי מנות החיסון שהגיעו מחברת פייזר – עד כה כל מגש הכיל 975 בקבוקונים וכל בקבוקון מיועד לחמש מנות, לחמישה מתחסנים – ניתן יהיה גם להגיע עם מנות החיסון לאתרי התחסנות ביישובים קטנים שבהם מספר מבוטחים קטן וכמו כן לאפשר להפעיל את ניידות ההתחסנות של קופות החולים כדי להגיע ליישובים מרוחקים.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, העריך ש"עד חודש מארס תחוסן מרבית האוכלוסיה בישראל בשתי מנות חיסון – ובראש ובראשונה רוב האוכלוסיה הנמנית על קבוצות שבסיכון גבוה לחלות ולהידבק בנגיף". הוא גם סבור שהסגר שנכנס לתוקף אתמול ונועד תחילה לשבועיים יסייע לדרבן את האזרחים לבוא ולהתחסן. אם קצב ההתחסנות היומי יגיע ל-150-100 אלף ותיראה ירידה בשיעור התחלואה, ייתכן שתקופת הסגר אף תקוצר.

לאחר שהסתדרות המורים הודיעה כי תוכרז שביתה של מערכת החינוך אם עובדי ההוראה לא יתחילו להתחסן בימים הקרובים, מתוך הכרה שהם עובדים חיוניים הבאים במגע יומיומי עם תלמידים, החלו עוד קבוצות שונות באוכלוסיה להפעיל לחץ על משרד הבריאות להקדים את הכללתן בתור לקבלת החיסון. בין אלה: אסירים, פקחים עירוניים, קוסמטיקאיות ובקרי גבולות. בית החולים אסותא-אשדוד הזמין להתחסן גם סוכני תיירות מרפא המלווים את לקוחותיהם לקבלת טיפול רפואי .

בפגישת זום עם מנהלי בתי חולים שקיים אמש פרופ' לוי הוא הזהיר אותם: "מנות החיסון הן בגדר משאב לאומי. כרגע כמות החיסונים הנמצאת בארץ מספיקה בעיקר לעובדי מערכת הבריאות ולבני ה-60 ומעלה ועדיין לא כדי לחסן קבוצות אחרות באוכלוסיה". הוא דרש מבתי החולים להיצמד לתכנית התיעדוף שנקבעה ובהתאם להתוויות משרד הבריאות. שר הבריאות הרחיק לכת עוד יותר בנושא הזה ואף איים על בתי החולים, לפי דיווח בערוץ 12, כי בית חולים שיחסן שלא בהתאם לתכנית התיעדוף לא יקבל את מנות החיסון שנועדו להקצאה לו בהתאם ללו"ז שנקבע.

הבוקר מתחילה גם היערכות הצבא לחיסון החיילים. לשם כך הוקמו עד כה שישה מרכזי חיסון במתקני צה"ל וכן שלוש נקודות חיסון של חיל הרפואה. בשבוע הבא יהיו 17 מתחמי חיסון, וביחידות שבהן יותר מאלף חיילים יתקיים המבצע בתחומן.

גם בצה"ל הוכנה רשימת תיעדוף: תחילה יחוסנו סגלי הרפואה, חיילים עם סיכונים בריאותיים, פורום מטכ"ל, צוותי לוחמים היוצאים למשימות מבצעיות, קצינים ונגדים מעל גיל 40, המערך הלוחם ולבסוף כל שאר החיילים. אין חובת התחסנות אבל הצבא פועל לעידוד החיילים והקצינים להתחסן.

נושאים קשורים:  מבצע חיסונים,  חיסון לקורונה,  פרופ' חזי לוי,  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  חדשות,  19-COVID,  צה"ל,  קופת חולים
תגובות