COVID-19 בישראל

בקופות החולים מתלוננים על תכנון לקוי של מבצע החיסונים

הביקוש לחיסון בציבור יצר עומס על קופות החולים שטוענות: כמויות תרכיבי החיסון שנקבל ממשרד הבריאות אינן ידועות לנו - הדבר פוגם ביכולת לתכנן פתיחת מוקדי חיסון ולקבוע תורים למבוטחים

מתן חיסון לקורונה במרפאת קופת חולים מכבי בתל אביב. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

בעוד שר הבריאות מצהיר ש"הביקוש לחיסוני הקורונה מטורף ונגביר את הקצב הרבה יותר", כאשר  עד הבוקר (ד'), עם תחילת היום השלישי למבצע החיסונים, לדבריו, "קרוב ל-75 אלף ישראלים כבר התחסנו", מתרבים הדיווחים מהשטח על קשיים בקבלת תור "עקב תכנון לקוי של המבצע" וגם תלונות על כך שלרבים נקבעו תורים לחיסון לאמצע-סוף פברואר או אפילו תחילת מארס.

בדיווח על כך הבוקר (ד') של אדיר ינקו ב-ynet הוא מצטט "בכירים בקופות החולים, כולל אלה האמונים על תפעול מבצע החיסונים", הטוענים כי "הבעיה העיקרית עתה היא חוסר שקיפות והיעדר מידע בדבר כמות תרכיבי החיסון שצפויה להגיע לקופות החולים בשבוע הבא. עובדה זו הביאה לכך שרבים מהמבוטחים השאירו את הפרטים שלהם בתקווה שיחזרו אליהם בטרם קבעו תור ואחרים קיבלו את התור לחודש פברואר".

במהדורות החדשות בערוצי הטלוויזיה נראו גם אתמול התקהלויות המוניות ודוחק במתחמי ההתחסנות בעיקר בתל אביב, עם עשרות אם לא מאות אזרחים שהגיעו למקום, בכלל זה רבים שלא השיגו תור במוקד זימון התורים של הקופה שלהם וסברו שאם יגיעו ביוזמתם למתחם, מבלי לקבוע תור מראש, יקבלו את מנת החיסון הראשונה.

לפי הדיווח, קופת החולים מכבי מצפה לקבל כמות חיסונים שתספיק לכ-160 אלף מבוטחים עד סוף השבוע הבא. "מאוחדת" מצפה לכמות דומה. "לאומית" הודיעה שכנראה תקבל כ-24 אלף מנות חיסון, בעוד מה"כללית" נמסר ש"הנושא עדיין בדיונים" ולא ידועה הכמות שתוקצה לקופה בשבוע הבא.

כמות תרכיבי החיסון בהתאם להקצאות ממשרד הבריאות לקופות משפיעה על יכולת התכנון שלהן לזמן מבוטחים ולקבוע להם את התור לקבלת החיסון. אי בהירות זאת גם משפיעה על פתיחת מוקדי חיסון נוספים שהקופות אמורות לתפעל בתקופה הקרובה. אי הוודאות בדבר כמות מנות החיסון שיגיעו לקופות כרוך גם בצמצום עמדות התחסנות באתרים שהן מפעילות.

כמו כן מצוטט בדיווח "גורם מקצועי" שאמר: "טווח השעות של הגעת החיסונים למתחמי ההתחסנות רחב מדי וזה מה שתורם לאי הוודאות לגבי שעת הפתיחה של מוקדי החיסונים".

נציגי קופות החולים דיווחו כי רבים מבין אלה שהתקשרו למוקדי זימון התורים היו בני פחות מ-60, בעוד שבשלב זה של המבצע מוזמנים להתחסן רק בני 60 ומעלה לצד צוותי הרפואה שבבתי החולים ובמרפאות. "צעירים מנסים לקבל תור מבלי שהם זכאים לכך עתה", אמר נציג של אחת הקופות.

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  חדשות,  מבצע חיסונים,  קופות החולים,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
23.12.2020, 19:41

חוויתי אתמול את קבלת החיסון באתר של קופח כללית. בושה וחרפה! המקום ממש מהווה מדגרת קורונה, צפיפות, אנדרלמוסיה, עולם שלישי בהתגלמותו. במקום להתראיין במדיה ולהתהדר בשירותים שלהם, היה עדיף שהאדמיניסטרטורים של הקופה היו מנצלים את החודשים האחרונים להכנת תוכנית מסודרת למתן החיסונים.

קבלתי היום חיסון ב\"כללית\" והכל תקתק!

אנונימי/ת
23.12.2020, 21:21

אם רוצים לחסן 5 מליון איש תוך 100 ימים,יש לחסן 50 אלף איש ביום, ולא 75 אלף ב 3 ימים. פריסת בית חולים שדה של צה״ל באצטדיון ( במקום תרגיל פריסה , כך שלא יידרש תוספת תקציב) תאפשר זאת בקלות

אנונימי/ת
23.12.2020, 23:14

אדוני לא מעודכן. רק היום חוסנו 75 אלף איש.