חדשות

המתמחים שובתים: יעבדו במתכונת שבת ויצמצמו נוכחותם במחלקות

ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים מרשם: "חיסוני הקורונה, חשובים ומבורכים ככל שיהיו, לא מחסנים אותנו מקריסת המערכות שהגענו אליה בגלל 26 שעות של תורנות"

הפגנת המתמחים בכיכר הבימה בתל אביב. צילום: "מרשם"

רופאים מתמחים מכל בתי החולים בארץ פתחו לפני שעה קלה בשביתה במחאה על אי קיצור התורנויות הארוכות ובדרישה להפעיל פיילוט לקיצור התורנויות בעשרה בתי חולים לפחות. המתמחים יעבדו החל מהיום (ב') במתכונת שבת ויצמצמו את נוכחותם במחלקות. ההסתדרות הרפואית ומנהלי בתי החולים מתנגדים לשביתה ולכן המתמחים אינם מוגנים מצעדי ענישה ובהם פיטורים.

כ-600 מתמחות ומתמחים, סטודנטים וסטודנטיות לרפואה, סטאז'רים וסטאז'ריות, החלו את הפגנת המחאה ברחבת הבימה בתל אביב ומשם יצאו לצעדה בשדרות רוטשילד. מאות סטודנטים לרפואה הצטרפו לשביתת המתמחים ולמפגן המחאה. התאחדות הסטודנטים לרפואה בישראל פרסמה הבוקר הודעה התומכת בדרישות המתמחים.

מפגן המחאה בכיכר הבימה בתל אביב. צילום: "מרשם"

מחאת המתמחים חודשה בעקבות ההיתר שניתן להאריך בשלושה חודשים נוספים העסקת הרופאים בתורנויות של 26 שעות ועל כך ששר הבריאות לא הורה על יציאה במקביל לפיילוטים לקיצור התורנויות.

בסוף החודש הבא, ינואר 2021, אמורות להתפרסם, בתום דיונים ממושכים, המלצות ועדה מיוחדת שבחנה את הצורך בשינוי מתכונת ומשך התורנויות של הרופאים המתמחים. בראש הוועדה לבחינת קיצור התורנויות עומדים פרופ׳ יוסף קלאוזנר, מנהל מרכז הסרטן הרב תחומי ב"איכילוב" ויו״ר המועצה הלאומית לכירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ במשרד הבריאות ופרופ׳ רן טור כספא, מייסד ודיקאן הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל וראש מכון המחקר של אוניברסיטת תל אביב בבית החולים בילינסון. את הוועדה מינה פרופ׳ ציון חגי, יו״ר ההסתדרות הרפואית.

אולם, כפי שציינה יו"ר ארגון המתמחים מרשם, ד"ר ריי ביטון: "אין טעם להמתין למסקנות הוועדה כי כבר ב-2011, במסגרת ההסכם הקיבוצי, סוכם להתחיל במיידי קיצור תורנויות בתוך שנה במיון ונשים ולהתחיל פיילוט פנימיות בתוך שנה. שום דבר מזה לא קרה.  אין לנו מה לחכות לפברואר כי אנחנו כבר מחכים עשר שנים".

ד"ר ביטון הוסיפה: "אנחנו במאבק על הבסיס: לישון, ללכת לשירותים, לנהל חיים נורמליים ולהיות רופאים טובים יותר- כאלה שיכולים לתת את הטיפול לכל מי שצריך. תורנויות של 26 שעות פוגעות בנו פיזית ונפשית ופוגעות במטופלים שלנו".

עוד אמרה: "להצטלם מקבל חיסון זה אולי טוב לרייטינג, אבל לתת לנו את הזכויות הבסיסיות שלנו - זו החובה של השר, לא פחות מקבלת החיסונים. הניסיון למסמס את המאבק שלנו תחת מסך העשן של חגיגת החיסונים, חשובים ככל שיהיו, לא יצלח. אנחנו נחושים וחזקים יותר מתמיד ולא נעצור עד שהשר יורה על התחלת פיילוטים לקיצור התורנויות בעשרה בתי חולים לפחות, עם תאריך יעד מוגדר להתחלה ולהרחבה שלהם".

נושאים קשורים:  ארגון מרשם,  שביתה,  מתמחים,  ד"ר ריי ביטון,  קיצור תורנויות,  חדשות,  הפגנה
תגובות
אנונימי/ת
21.12.2020, 15:21

כל הכבוד! הגיע הזמן להבין שהעולם התקדם. מה שהיה מקובל וסביר לפני 40 שנה כבר לא מקובל היום. כשם שהטרדות מיניות כבר אינן מקובלות, כשם שהיעדר זכות לימי מחלה וחופש כבר אינם חוקיים, כך גם צריך להיות מנהג ה 26 שעות הארכאי. המתמחים יצאו סדר גמור גם עם 16 שעות

אנונימי/ת
21.12.2020, 19:15

צודקים. גם חיילים בגולני צריך שיעבדו 12 שעות וילכו הביתה לנוח

אנונימי/ת
21.12.2020, 20:19

עלית על הנקודה. מתמחים הם לא חיילים. אולי אתה רוצה גם להציע לשלם להם כמו לחיילים בגולני?

אנונימי/ת
22.12.2020, 07:26

חיילים בגולני גם לא מקבלים כסף וגם לא לומדים מקצוע כמומחים. הם בחרו לשרת קרבי 3 שנים
המתמחים מקבלים כסף ומקצוע ולא מפסיקים להתבכיין
אגב רב המתמחים רואים זאת כך. קומץ צעקנים שסוחף אחריו מיעוט שלא ממש מבין את המשמעויות. לא כל אחד צריך לבחור גולני. אפשר גם שירות לאומי

אנונימי/ת
22.12.2020, 07:43

האם יכול להיות שלא שרתת בצבא? כי אם כן היית אמור לדעת שחיילים בגולני מקבלים כסף (לא מגיע למשכורת מינימום אפילו, אבל לפחות יותר מאלו שאינם קרביים).
מה שעוד היית אמור לדעת שהם לא בחרו לשרת בקרבי. הגיוס לרוב יחידות חיל הרגלים, שריון ותותחנים אינו התנדבותי אלא חובה על פי חוק. הגיוס הוא בכפיה.

מתמחים מקבלים שכר כיוון שהם עובדים, כמו כל עובד אחר שמקבל שכר. אדם שאינו מקבל שכר על עבודתו הופך מעובד - לעבד (slave) . האם מה שאתה אומר שמתמחים אמורים להיות עבדים?

21.12.2020, 15:40

השארנו אותם לבד. לבד מול מערכת מקובעת. לבד מוח ארגון יציג עם ניגוד אינטרסים. שכחנו את הבוקר שאחרי את העלבון העייפות והזלזול בחיי אדם של הרופאים ושל המטופלים

אנונימי/ת
21.12.2020, 19:18

מי שרוצה חיי משפחה נורמליים ורוצה ללכת לקונצרטים והופעות שילך למקצועות ברפואה שאפשר לעבוד כמו פקיד בבנק. מקצועות הכירורגיה נדרשת הקרבה צריך לקצר תורנויות למספר מקצועות ולהעביר את הכסף מאותם בכיינים למתמחים שכן עושים 26 שעות

אנונימי/ת
21.12.2020, 16:34

בית המשפט קבע שהם לא יציגים. אבל זה בסדר הם לוקחים את החוק לידיים. מותר להם. כל האחרים הרי לא בסדר, רק הם צודקים ויודעים והיי זה
כבר 2020 וזאת עבדות אתם יודעים.

בטח גם חלק מהם אחר כך גם רץ לבלפור \"להגן על שלטון החוק\".

בדיחה. מקווה שלפחות איפה שהביקוש גבוה מההיצע כמו אאג, פלסטיקה וכולי , יפרישו אותם. כי מי שמפר את החוק ככה, גם יברח מהכוננות לכשיהיה גדול.

רק המנהלים במצוקה (בעיקר הפנימיות) ימשיכו להתכופף. ליבי אליהם. אבל זה לא יעזור להם. זן כזה של נרקיסיסטים, לא יפסיק לדרוש גם אחר כך.

אנונימי/ת
21.12.2020, 18:07

המלצה:
כאשר העבודה עוברת את השמונה שעות להוסיף ליד החותמת והחתימה:
כמה זמן המתמחה עבד מעבר לזמן הראוי בשעה שהוא חותם על המסמך. זו צורת מחאה וגם צורת התגוננות.

אנונימי/ת
21.12.2020, 18:09

שלום רב
ממולץ לשלוח לשר הבריאות שהור ומפלגתו ירגישו את דעת המתמחים ביום הבוחר.

אנונימי/ת
22.12.2020, 07:30

מראה כמה אתה ילדותי

אנונימי/ת
22.12.2020, 07:37

לא אתפלא שמדובר בסטודנט או מתמחה שלא בשל עדיין להבין את ״יום הבוחר״ וכוחו. רב המתמחים הגיוניים ובוגרים ולא בוחרים שילטון לפי שתו לי לקחו לי בהתמחות. רק תמים ואינפנטיל חושב כך

אנונימי/ת
21.12.2020, 18:28

ראשית חשוב להכיר בכך שלפני 2 עשורים בלבד מתמחים עבדו במשמרות של 36 שעות ללא חופשים. ולא הוכח על פגיעה אמיתית בטיפול על רקע זה.
כיום התורנות קוצרה ל 26 שעות עם יום חופש לאחר מכן.
ילהוציא מס. מקצועות בודדים, במרבית ההתמחויות ניתן לישון כמה שעות לפחות בלילה.
בסופו של דבר יש 4-6 שנות הכשרה שמייצרות רופא בכיר. אם מתמחים יעשו תורנויות של 12-16 שעות, משמעו שמחצית מהזמן לא ינכחו בשעות העבודה המקובלות בבקרים, כאשר יש דיונים, הרצאות, הוראה והדרכה על ידי מומחים. מתורנות לילה לא נעשים רופאים מקצועיים.
האם המתמחים יאותו לקבל פחות כסף לכל תורנות ? להאריך את ההתמחות כדי לפצות על החסר ?. מסופקתני. מי שתנאי עבודת הרופא אינם טובים בעיניו, לא חייו לבחור במסלול זה.

אנונימי/ת
21.12.2020, 20:27

יש לי שאלה רצינית לגבי עניין זמן ההכשרה , התורנויות וכו\'.
על פי הנהלים הפורמלים, מתמחה אישה משבוע 20 אינה מבצעת תורנויות, והיא יכולה ללדת פעמים במהלך התמחות בהנחה שאינה מאריכה את חופשת הלידה.
זה אומר 6 חודשים חופשת לידה (שלא הייתה במחלקה כלל), ועוד בערך 9 חודשים בהם לא עשתה תורנויות. בסך הכל 15 חודשים בהם לא בצעה תורניות. זה רבע , למשל, מהתמחות כמו עיניים שהיא אפילו התמחות כירורגית.
ובכל זאת המועצה המדעית מאשרת תעודת מומחה.

אנונימי/ת
22.12.2020, 09:56

אין ספק שיהיו רופאים פחות קומפטנטים.
המועצה המדעית חוששת מתגובות מתלהמות כפי שרואים בעיניין ה26 שעות וגם על זה מלינים??

אנונימי/ת
22.12.2020, 09:59

היכן ראית תלונה? אני ראיתי שאלה, שלא זכתה לתשובה.

אנונימי/ת
21.12.2020, 19:23

אתם עלולים לדפוק את הסטודנטים שהיום תומכים בכם מחוזר הבנה. השכר שלכם יידפק ומתמחים כמו סטודנטים יוכלו להיות מלצרים או מדריכי פסיכומטרי להשלמת שכר
מתמחה עובד קשה ולומד מקצוע מהבכירים שעברו את המסלול הזה בצעירותם

אנונימי/ת
21.12.2020, 19:23

הפספוס הגדול הוא שהמאבק לא צריך להיות על אורך התורנות אלא על מידת העומס בתורנות. הכפלת מספר התורנים תפחית את העומס ותאפשר מנוחה נאותה

אנונימי/ת
21.12.2020, 20:23

הכפלת מספר התורנים משמעותה הכפלת כמות המתמחים (תקנים = כסף) או הכפלת כמות התורנויות שעושה מתמחה.
יש כאלה שמגיעים גם ל 7 תורניות בחודש. הכפלה זה אומר שמתמחה תורן ולמחרת בחופש, תורן ולמחרת בחופש וחוזר חלילה.

אנונימי/ת
21.12.2020, 23:56

מסכימה. הוספת תקנים זה הפתרון. כך גם העבודה בשעות היום תהיה מטורפת פחות וגם הלילה קל יותר. להגביל את מספר תורנויות ה 26 לאחת בשבוע למתמחה. את השלמת המשכורת אפשר לעשות כתורנויות חצי- שתהינה רשות, ללא יום חופש למחרת. כך עיקר העומס ירד מהתורנים שעובדים כל הלילה. אבל אין ספק שהוספת תקנים זה הפתרון

אנונימי/ת
29.12.2020, 10:20

לא בטוח שבמקצועות הכירורגיים מישהו רוצה להכפיל את מספר המתמחים. יותר מתמחים = פחות ניתוחים.
לכן יש לשקול דיפרנציאציה בין המקצועות .

21.12.2020, 23:18

כמה עצוב שאנו, רופאי 36 שעות התורנות מפעם, לא עוזרים להם ולא תומכים בהם.

אנונימי/ת
22.12.2020, 09:46

לעזור במה? לפגוע בשכרם ומקצועם של רב המתמחים????
הר״י הקימה ועדה רב תחומית ורב שיבטית ואפילו בלי רב. אנשים כמו פרופ טור כספא ופרופ קלאוזנר יחד עם פורום המתמחים לומדים זאת לעומק בכל הרבדים.
השטחיות וההתלהמות הפרובוקטיבית היא טובה ליצר דעת קהל וצריך שתהיה נשלטת.
אני מניח שבסוף במדינה דמוקרטית כל רופא יוכל לבחור סוג של התמחות שתואמת את סגנון חייו ורצונו.
אין ספק שצריך לעשות דיפרנציאציה של שעות העבודה ותנאיו ותנאי השכר בהתאם.
כל אחד ימשיך לבחור מה שמתאים לו. אבל עם כל הכבוד ויש, לא ייתכן שמיעוט פרובוקטיבי יפגע בעתיד של רב המתמחים יהפוך מהר לבכיר ואחריו המבול.