הודעות

פרופסור אדוארד סיידלר ז"ל

פרופ סיידלר, אשר הוענק לו תואר חבר כבוד ע"י האיגוד, נפטר ב-7 בדצמבר 2020 בגיל 91 בפרייבורג

17.12.2020, 17:53

בשבוע שעבר הלך לעולמו פרופסור אדוארד סיידלר, אותו הכתיר האיגוד הישראלי לרפואת בילדים בשנת 2007 כ"חבר כבוד" בהוקרה על עבודתו ומאמציו בהנצחת רופאי הילדים היהודיים שחיו ועבדו במדינות הרייך הגרמני בשנים שלפני מלחמת העולם השניה והשואה.

פרופסור סיידלר נולד באפריל 1929 במנהיים ובמהלך מלחמת העולם השנייה היה חובש בנוער ההיטלראי. הגירתם והיעלמותם של רבים מחבריה היהודים של משפחתו היה עבורו אירוע מכונן. לאחר המלחמה סיים את לימודיו במיינץ והחל לימודי רפואה באוניברסיטת יוהנס גוטנברג במיינץ. לאחר שסיים את השנים הפרה קליניות ניצל את העובדה כי מיינץ היתה תחת כיבוש צרפתי ועבר לגור בפריז.

סיים לימודיו באוניברסיטת היידלברג ובחר להתמחות ברפואת ילדים כאשר במקביל עסק בחקר ההיסטוריה של הרפואה וכתב מאמרים בנושא. לציין שעבודת הדוקטורת שלו היתה על הרפואה בצרפת בימי הביניים. מוקד עבודתו המדעית היה ההיסטוריה של רפואת הילדים, הרפואה של ימי הביניים המאוחרים בצרפת, תולדות הסיעוד, תולדות החינוך הרפואי וההיסטוריה החברתית של הרפואה מאז המאה ה-18. מחקרים רבים שלו עסקו במודלים של יחסי רופא וחולה.

בשנת 1967 נתמנה ראש החוג להיסטוריה של הרפואה באוניברסיטת פרייבורג, משרה בה החזיק עד פרישתו לגמלאות בשנת 1994.

בשנת 1984 היה מעורב בהקמת הוועדה ההיסטורית של האגודה הגרמנית לרפואת ילדים ומתבגרים, עבורה ערך מחקר על גורלם של רופאי הילדים היהודים בתקופת הנאצים. המחקר שלו פורסם כספר ובו מעל 750 ביוגרפיות של עמיתים שהוגלו או נשלחו למותם על ידי הצוררים[i] ועבודתו הוכתרה בהוקרה ופרסים רבים אבל חשוב מכל, בהצהרת האיגוד הגרמני לרפואת ילדים שהוא מכיר בעוול שנעשה ומתבייש בו.

בין השנים 1979 ל-1981 שימש דיקן הפקולטה לרפואה בפרייבורג. היה חבר הוועדה המייעצת של החינוך הרפואי של הנציבות האירופית ויו"ר ועדת האתיקה של באדן-וירטמברג בהסתדרות הרפואית ומאוחר יותר נשיא האקדמיה לאתיקה ברפואה.

בשנת 2007, בעקבות פירסום ספרו, הוזמן על ידי האיגוד הישראלי לרפואת ילדים בישראל לכנס השנתי שלו ובמעמד חגיגי זה הוענק לו תואר "חבר כבוד של האיגוד הישראלי לרפואת ילדים", תואר אשר היה מאוד קרוב לליבו עד יומו האחרון. כך דיווחה לנו ביתו השבוע במייל ששלחה לראשי האיגוד.

פרופ סיידלר נפטר ב-7 בדצמבר 2020 בגיל 91 בפרייבורג.

[i] Eduard Seidler: Jüdische Kinderärzte 1933–1945: entrechtet – geflohen – ermordet. S. Karger Verlag, Freiburg/Basel 2007.

נושאים קשורים:  הודעות
תגובות