חדשות

קידוח אקסטרים בלב הציל את חייה של המטופלת ב"כרמל"

מנהל יחידת הצנתורים ב"כרמל" מספר כיצד באמצעות שימוש בטכנולוגיית "רוטהבלטור" הצליח להתגבר ולחדור את הסתימות הקשות בליבה של מטופלת בת 83

פרופ' רונן יפה, מנהל יחידת הצנתורים ב"כרמל". "החלטנו להילחם על חייה ולקחת על עצמנו את הסיכון שבצנתור". צילום: אלי דדון/ דוברות ה"כרמל"

אחרי חמש שעות צנתור ארוכות ומתישות, הצליח השבוע פרופ' רונן יפה, מנהל יחידת הצנתורים בבית החולים כרמל בחיפה, יחד עם צוות היחידה שלצידו, ד"ר קרן זיסמן וד"ר חוסיין סולימאן, להחזיר את הדופק והחיים לליבה הקורס של מטופלת בת 83.

המטופלת, תושבת נשר, הגיעה ל"כרמל" בניידת טיפול נמרץ לאחר שעברה אוטם קשה בשריר הלב. "בצנתור הראשוני שעשינו לה ראינו כי כל כלי הדם המרכזיים המספקים דם ללב מוצרים במידה קשה ביותר וסתומים בגושים גדולים מאוד של סידן", סיפר פרופ' יפה. "במקרים כאלה, צנתור הוא כמעט לא אופציה ובמרבית המקרים חולים כאלה מועברים לניתוח מעקפים".

צוות של קרדיולוגים מומחים ומנתחי לב התכנס לדון במקרה והמליץ לחולה להעדיף ניתוח מעקפים עם אפשרות לצנתור מורכב במידה שלא תרצה לעבור ניתוח. המטופלת החליטה שהיא לא רוצה להיכנס לניתוח לב מורכב ובחרה את הסיכון שבצנתור. "גם לנו המצנתרים ההחלטה לא היתה קלה", סיפר פרופ' יפה, "אנחנו לוקחים כאן מקרה קשה ומורכב ונכנסים עם המון סיכונים לחדר הצנתורים, אבל החלטנו להילחם על חייה ולקחת על עצמנו את הסיכון שבצנתור".

כדי להתגבר ולחדור את הסתימות הקשות שנוצרו מהסיד ששקע בתוך כלי הדם הלבביים השתמש פרופ' יפה בטכנולוגיית ה"רוטהבלטור". על ידי החדרת סדרת מקדחים זעירים בקוטר 1.5 מילימטר נקדחו אט אט הסתימות שהיו ברמה של 99% עד שניתן היה לפתוח את כל כלי הדם החסומים ולאפשר זרימת דם חופשית. מדובר במקדחים מיוחדים המובלים על גבי צנתר ייעודי מעורק המפשעה ועד לכלי הדם החסום בלב. המקדחים מצופים בשכבת יהלום ומסתובבים במהירות של כ-160,000 סיבובים בדקה והם חודרים את הסידן המצטבר ומפרקים את הסתימות הקשות ביותר.

"הסכנה כמובן בקדיחה היא פגיעה בכלי הדם עצמו דבר שעלולה להביא לדימום מסוכן סביב לב המטופל עד לסכנת מוות", ציין פרופ' יפה. "אולם, ללא הצנתור בעזרת הקידוח, לא ניתן היה להציל את חייה של המטופלת".

פרופ' אבינועם שירן, המנהל החדש של המערך הקרדיולוגי ב"כרמל", שנכנס החודש לתפקידו: "לשמחתי, צברנו ניסיון רב בתחום צנתורי הקידוח ופרופ' יפה, מנהל יחידת הצנתורים ב'כרמל', נחשב לאחד המומחים המובילים ובעלי הניסיון הרב ביותר בתחום בישראל".

הצנתור עבר בהצלחה והמטופלת כבר מתאוששת ומחייכת מכורסת הטיפולים שלה במחלקה לטיפול נמרץ לב ב"כרמל".

נושאים קשורים:  פרופ' אבינועם שירן,  ד"ר קרן זיסמן,  ד"ר חוסיין סולימאן,  פרופ' רונן יפה,  צנתור לב,  בית החולים "כרמל",  חדשות,  רוטהבלטור
תגובות
אנונימי/ת
15.12.2020, 17:40

לאיפה ואיך מוציאים את שבבי הסידן שהתפוררו כתוצאה מהקידוח?