חדשות

ה-WHO הכיר בישראל כמרכז מצטיין במחקר והדרכה במיגור שחפת

ישראל היא אחת מ-53 מדינות שהוכרו בידי ארגון הבריאות העולמי כמצויות בשלב האחרון לקראת מיגור השחפת ותשמש כמרכז הדרכה בינלאומי למניעת המחלה

חיסון נגד שחפת. אילוסטרציה

ארגון הבריאות העולמי הכיר במחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות כמרכז למחקר והדרכה מצטיין לשם מיגור השחפת. ד"ר דניאל שם-טוב מונה לראש המרכז.

שחפת היא מהמחלות הזיהומיות המשמעותית בעולם, עם יותר מעשרה מיליון אבחנות של מקרים חדשים מדי שנה. ארגון הבריאות העולמי שם לעצמו ליעד למגר את השחפת עד שנת 2035 על ידי יישום אסטרטגיה בשם: END TB.

החל מ-1997 מיושמת בישראל תכנית לאומית למיגור השחפת תוך בקרה ומעקב אחרי המאובחנים ושיפור איכות הטיפול בחולי השחפת ובמגעיהם עם הסביבה. את התכנית הלאומית מובילה המחלקה לשחפת ואיידס בשירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, בשיתוף פעולה עם הנהלת המשרד, חטיבת הרפואה, לשכות הבריאות המחוזיות, המרכזים לאבחון וטיפול בשחפת (מלשח"ים) ומעבדות השחפת, מחלקת הריאות בבית החולים שמואל הרופא וארבע קופות החולים. המטרה: לספק טיפול בהשגחה ישירה לכלל חולי השחפת יחד עם סדרת פעולות של שירותי מניעה.

ההכרה שהעניק ה-WHO מעידה על הצלחת התכנית הלאומית שכן היא הפחיתה את תחלואת השחפת בישראל מ-10.8 מקרים ל-100,000 נפש בשנת 1998 ל-2.4 מקרים ל-100,000 ב-2019. במקביל אורגנו תשתיות יעילות למניעה וטיפול במחלה. בעקבות שיעור התחלואה הנמוך, ישראל היא אחת מ-53 המדינות והטריטוריות שהוכרו בידי ארגון הבריאות העולמי כמצויות בשלב האחרון לקראת מיגור השחפת.

לצורך קבלת ההכרה על ידי ה-WHO תחת השם WHO CC, נדרשו תהליכי בקרה נרחבים ושנתיים של פעילות משותפת יחד עם הארגון העולמי. המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות השלימה את התהליך שיוביל לשיתוף פעולה המשכי עם השותפים הישראלים האחרים למאמץ המשולב.

למרכז ההצטיינות צפויות עתה ארבע שנות פעילות שתכלול ארגון ואירוח אירועים בינלאומיים בישראל ושיתוף מדינות אחרות בניסיון הישראלי במיגור השחפת לקראת שנת היעד - 2035.

נושאים קשורים:  שחפת,  ארגון הבריאות העולמי,  משרד הבריאות,  חדשות
תגובות