חדשות

בית החולים לרפואה דחופה הראשון בישראל יוקם ב"איכילוב"

בית החולים לרפואה דחופה ע״ש סילבן אדמס, שתרם להקמתו 100 מיליון שקל, ישתרע על שטח של כ-8,000 מ"ר | פרופ' רוני גמזו: "הוא ישנה את סטנדרט הטיפול בחדרי המיון ברפואה הציבורית"

מימין, הפילתנרופ אדמס, ראש הממשלה נתניהו ופרופ' גמזו בטקס ההכרזה על הקמת בית החולים לרפואה דחופה בתל אביב. צילום: דוברות איכילוב

המרכז הרפואי איכילוב תל אביב הכריז בסוף השבוע (ה׳) בטקס חגיגי במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקמת בית החולים הראשון בישראל לרפואה דחופה. בית החולים ייקרא ע"ש הפילנתרופ סילבן אדמס, שתרם למען המטרה 100 מיליון שקל במקביל להשקעה בסך דומה מצד ממשלת ישראל. בינוי בית החולים החדש צפוי להימשך כשנתיים.

בית החולים לרפואה דחופה ע״ש סילבן אדמס יחלוש על מבנה בן ארבע קומות בשטח כולל של כ-8,000 מ"ר. חזיתו תפנה אל רחוב ויצמן, כאשר בכניסה החדשה מתוכנן אזור קבלה וטריאז' המאפשר ביצוע בדיקות ראשוניות כבר במעמד קבלת המטופל. בקומת הקרקע של המבנה החדש ימוקם אגף שוכבים הכולל ארבע אולמות מרווחים המכילים כ-100 מיטות מנוטרות – מספר המיטות הצפוי הגדול ביותר בחדר מיון בישראל שבעת אירוע חירום יכול להכפיל את עצמו מבחינת מספר המיטות; חדר הלם עם ציוד מתקדם; ואזור הדמיה רק של המיון המכיל את המספר הרב ביותר ברפואה הציבורית של מכשירי CT בתוך חדר המיון – 2 במספר. בקומה השנייה מתוכנן אגף מהלכים הכולל כ-30 חדרי בדיקת רופא, אולם טיפולים ויחידה אורתופדית. בקומה השלישית נבנות יחידות אשפוז קצר ייעודיות עם 32 מיטות ניטור וקומת גג עם רחבת המתנה עם מרפסת המשקיפה לעיר.

מדובר למעשה במחלקת אשפוז של צוות המלר"ד שייעודה אשפוז עבור מטופלים עם צורך בבירור או טיפול ארוך יותר ממספר שעות. פתיחת מחלקה זו אף צפויה להקטין את העומס במחלקות האשפוז ובפרט המחלקות הפנימיות. במקביל, בית החולים לרפואה דחופה יכלול גם קבלה לפי מסלולים ייעודים בהתאם לתלונת המטופל למתן טיפול מהיר על ידי צוות ייעודי שמומחה לסיבת ההגעה כמו: מסלול עלפון, מסלול שבץ, מסלול לבירור כאבים בחזה ועוד. כמו כן, לראשונה, צפוי להיפתח בבית החולים לרפואה דחופה ב"איכילוב" גם חדר מיון פסיכיאטרי לטיפול הולם וממוקד. כמו כן, השירות למטופלים יינתן בסיוע תמיכה טכנולוגית דיגיטלית הכוללת בינה מלאכותית לשיפור התפעול, הטיפול והשירות.

ראש הממשלה נתניהו מסר בטקס ההכרזה: "הקמת מרכז מיון חדש בבית החולים איכילוב היא ביטוי של ראייה ארוכת טווח. זהו בית חולים ותיק, אבל אני שמח לראות שיש בו תנופת פיתוח וחדשנות. החזון הזה מנחה אותי ואת הממשלות בהנהגתי, להצעיד קדימה את מערכת הבריאות, לספק שירותים רפואיים מצוינים לאזרחי ישראל אבל עכשיו כולנו רואים כבר את הסוף באופק. אנחנו רואים את האור בקצה המגיפה, כי אנחנו מביאים מיליוני חיסונים לאזרחי ישראל.

"אני, שר הבריאות והאנשים שלו עובדים על זה ממש מסביב לשעון - זו לא הפרזה, כל לילה וכל בוקר. אנחנו עושים זאת באמצעות התקשרות עם חברות עולמיות, ונוסף על כך כמובן אנחנו מקדמים גם את הייצור העצמי שלנו במכון הביולוגי. המדיניות שקבעתי, היא כמה שיותר חיסונים מכמה שיותר מקורות, לכמה שיותר אזרחים וכמה שיותר מהר. זה ייקח עוד זמן עד שנחסן את רוב האוכלוסיה, עד שנחסן את מי שירצה להתחסן, ואני מקווה שהרוב הגדול ירצו, אבל אנחנו רואים שיש אור בקצה האפלה".

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין אמר: "כמה טוב שיש בתוך התקופה הקשה הזאת גם מעט רגעי שמחה כמו הנחת אבן פינה לחדר מיון ענק ומתקדם שיקום ב'איכילוב'. יש רצון להביא חיסונים בקרוב, אבל אסור שנהיה ב׳אווירת סוף קורס׳ ויש לנו לעבור עוד תקופה לא פשוטה עד שכל האוכלוסיה תחוסן. בשבתו כפרויקטור, פרופ' גמזו היה אומר, ׳ביחד ננצח׳. אז בואו ננסה כאן ביחד לנצח, להבין שמטפלים בעיקר ולא בטפל".

הפילנתרופ סילבן אדמס מסר בדבריו: "אני גאה לתרום לבניית בית חולים לרפואה דחופה בסטנדרט שטרם נראה כאן במדינת ישראל ושיעמוד בשורה הראשונה עם המרכזים הגדולים והמתקדמים בעולם. דווקא על רקע הקורונה עולה החשיבות בהקמת בתי חולים מתקדמים וחדשניים שיידעו לתת מענה מיידי בזמן אמת ואני שמח לתת את המתנה הכל כך חשובה הזו לתושבי מדינת ישראל ולעיר תל אביב.

פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, בירך: "הודות לסילבן אדמס, מיליון ישראלים בשנה יזכו לקבל את הטיפול המתקדם והטוב ביותר ברמה עולמית הן בשגרה, חירום ובעתות של מגיפה כמו כעת עם מגיפת הקורונה. מדובר במבנה ייעודי, חכם טכנולוגית והמפואר ביותר שיקום במדינת ישראל וישנה את סטנדרט הטיפול בחדרי המיון ברפואה הציבורית.

"מגיפת הקורונה הוכיחה שמערכת הבריאות הישראלית לא רק שלא קורסת, אלא מהמצוינות בעולם עם אחוז התמותה הנמוך ביותר ביחס למדינות הדומות לישראל. אני שמח על הצעד של פתיחת מערכת החינוך ואני קורא להמשיך ולפתוח את המסחר והמשק, כמובן שיש לעשות זאת בצורה מדודה ובזהירות אך עם זאת עלינו לסמוך על אזרחי ישראל שידעו לעשות את האיזון החכם הזה שבין טיפול נכון במגיפה לבין חיי משק וכלכלה פעילים".

נושאים קשורים:  בית חולים לרפואה דחופה,  איכילוב,  חדשות,  פרופ' רוני גמזו,  בנימין נתניהו,  סילבן אדמס
תגובות