חדשות

מחקר מרמב"ם עשוי לשנות את האופן שבו מנשימים פגים

המחקר שפורסם ב-JAMA Pediatrics מאפשר שינוי משמעותי בטיפול בפגים הזקוקים לתמיכה נשימתית ומציב גישה עדינה לטיפול ככלי יעיל במידה שווה לגישה האגרסיבית יותר המקובלת כיום

שימוש בצינוריות דקות במהלך טיפול בהנשמה לא פולשנית בפג. צילום: דוברות רמב"ם

האם מחלוקת הקיימת במשך שנים בעולם רפואת הפגים הגיעה לסיומה? מחקר ישראלי חדש חושף נתונים המאפשרים לראשונה לקבל תשובות שייתכן שישנו האופן שבו מנשימים פגים.

המחקר שאותו הובילו ד"ר אורי הוכוולד, רופא בכיר במחלקה לטיפול נמרץ פגים וילודים ופרופ' אמיר קוגלמן, מנהל מחלקת ילודים וטיפול נמרץ ילודים ופגים, שניהם מבית החולים לילדים רות ברמב"ם, ובשיתוף פעולה עם פרופ' אריק ריסקין מבית החולים בני ציון בחיפה, מוכיח כי ניתן להנשים פגים ביעילות ללא פגיעה בפניהם העדינות.

פגים רבים נזקקים לטיפולים שונים התומכים במערכות הגוף שטרם התפתחו או לא התפתחו כראוי טרם לידתם המוקדמת. אחד הטיפולים הרווחים בפגים הוא הצורך בסיוע בהנשמה. ההנשמה בפגים יכולה להתבצע בהנשמה פולשנית עם החדרת צינור לקנה הנשימה במקרים של מצוקה קשה של הפג, או בהנשמה לא פולשנית, שעושה שימוש במכונה השומרת על הריאות פתוחות ומזרימה את החמצן דרך צינוריות שמוחדרות לאף הזעיר של הפג.

אולם, גם השיטה שנחשבת לפחות אגרסיבית – זו עם הצינוריות המוחדרות לאף, אינה חפה מבעיות: הצינוריות הקשיחות עלולה לגרום נזק, ולעתים נדירות אף נזק משמעותי, לאפו של הפג.

משמאל, ד"ר אורי הוכוולד בפגייה ברמב"ם. "בפגיות לא היו מוכנים לעשות שימוש בשיטה הזו כיוון שחשבו שהיא יעילה פחות. כעת יש הוכחה". צילום: דוברות בית החולים

בשנים האחרונות חדרה לשוק טכניקה העושה שימוש בצינורית דקות ועדינות יותר שמפחיתה את הנזק לאף הפג, אך נוצרו שני מחנות – אלה המעדיפים את הצינוריות הקשיחות, שנהוג לחשוב כי הן מעניקות תמיכה טובה יותר לריאות, והיא השיטה הפופולרית כיום ברוב הפגיות בעולם, ואלה המעדיפים את הצינוריות הדקות והעדינות.

כעת, מחקר קליני שנעשה על ידי החוקרים הישראלים, מציג נתונים חדשים ומוכיח כי ניתן להנשים את הפגים ביעילות וללא פגיעה בפניהם העדינות. המחקר פורסם לאחרונה במגזין המדעי JAMA Pediatrics ומאפשר שינוי משמעותי בטיפול היומיומי בתינוקות רבים הזקוקים לתמיכה נשימתית.

"הדעה הרווחת בקרב הרופאים היא שהשימוש בצינוריות העבות והנוקשות מאפשר העברת לחץ הנשמה ותמיכה טובים יותר לפגים, לעומת השימוש בצינוריות הדקות", מסביר ד"ר הוכוולד, שעמד בראש המחקר. "השיטות נבדקו בעבר על מודלים שונים שהובילו למסקנות אלו, אבל אף אחד לא בדק את הנושא מעולם על מטופלים.

"במקרים מסוימים, הפגים שהונשמו בשיטה האגרסיבית יותר נפצעו מהצינוריות באפם, לפעמים פציעות משמעותיות שהיה לוקח זמן להחלים מהן, אבל הרעיון היה להימנע מהנשמה פולשנית שכרוכה בסיכונים גדולים יותר, כך שהפציעות הללו היו במקרים מסוימים הרע במיעוטו".

החוקרים סקרו 166 פגים שנזקקו להנשמה לא פולשנית. הפגים חולקו לשתי קבוצות בצורה אקראית, כאשר בכל אחת מהן קיבלו טיפול בהנשמה לא פולשנית באחת מהשיטות הנהוגות. מטרת המחקר היתה לבדוק את היכולת להימנע מהצורך לעבור להנשמה פולשנית, לכל הפחות במשך 72 שעות, זאת על מנת להכריז על הטיפול כמוצלח ויעיל.

"מדובר במחקר מסוג Noninferiority", מציין ד"ר הוכוולד. "הכוונה היא שאנחנו לא בודקים איזו מהשיטות טובה יותר, אלא מוכיחים שאחת לא טובה פחות מהשנייה. במילים אחרות, רצינו להוכיח שהשיטה החדשה, העדינה יותר, לא פחות יעילה מהשיטה הרווחת".

מעיבוד נתוני הפגים שנבדקו עלה כי בקבוצת ההנשמה באמצעות הצינוריות העבות, זו הנהוגה באופן שכיח בפגיות ברחבי העולם, אחוזי הצלחת הטיפול על פי הקריטריונים שנקבעו עמדו על 82%. הקבוצה השנייה, זו שנעשה בה שימוש בצינוריות הדקות (השיטה החדשה), הראתה אחוזי הצלחה של 86%, על פי אותם הקריטריונים, ועם אחוז פציעה נמוך משמעותית באפם של המטופלים.

"המשמעות של תוצאות המחקר היא שהצלחנו להוכיח, בפעם הראשונה, שהשיטה השנויה במחלוקת יעילה באותה מידה כמו זו הרווחת", אומר ד"ר הוכוולד. "זה נשמע כמו משהו מינורי, אבל עבור הצוותים המטפלים, התינוקות והמשפחות, מדובר בנתון המאפשר שיפור משמעותי בטיפול בפגים.

"זהו כלי נוסף, לא פולשני ומזיק פחות מהטיפולים הנהוגים בפגים עדינים הזקוקים להנשמה. עד היום, בגלל ההחלטות שהיו מבוססות על בדיקות במודלים, בפגיות רבות לא היו מוכנים לעשות שימוש בשיטה הזו כיוון שחשבו שהיא יעילה פחות. כעת יש הוכחה. כיוון שאנו מדברים על טיפול שמרבית הפגים יקבלו בשלב זה או אחר, מדובר בצעד חשוב לכולם".

נושאים קשורים:  פגים,  ד"ר אורי הוכוולד,  פרופ' אריק ריסקין,  פרופ' אמיר קוגלמן,  הנשמה בפגים,  חדשות,  מחקר,  בית החולים רמב"ם,  פגייה,  טיפול נמרץ פגים
תגובות