מחקרים

יעילות, אופן שימוש ועלות של פרטוזומאב בטיפול בסרטן שד גרורתי חיובי ל-HER2

חוקרים סבורים כי פרטוזומאב מעלה את השרידות הכוללת בחולי סרטן שד גרורתי חיובי ל-HER2, על אף עלותה הגבוהה

חתך היסטוכימי של קרצינומה של השד (סרטן השד) (מקור: ויקיפדיה)
חתך היסטוכימי של קרצינומה של השד (סרטן השד) (מקור: ויקיפדיה)

ידוע כי פרטוזומאב הינו נוגדן מונוקלונאלי נגד HER2י(human epidermal growth factor receptor 2), שנמצא כי משפר באופן משמעותי את ההישרדות החציונית של חולים עם סרטן שד גרורתי חיובי ל-HER2, בפאזה III של מחקרים קליניים שונים. שיפור זה מושג כאשר פרטוזומאב ניתנת בשילוב עם טקסול וטרסטוזומאב. עוד ידוע כי היעילות הקלינית של התרופה שינתה לחלוטין את האופק הטיפולי בסרטן שד מהסוג הנ"ל. עם זאת, ישנם רק דיווחים מעטים על אופן השימוש והעלות של פרטוזומאב, בתנאים של העולם האמיתי. החוקרים מתארים את היעילות הקלינית ועלויות הטיפול עם פרטוזומאב בסרטן שד גרורתי חיובי ל-HER2, במרכז שלישוני לסרטן בסינגפור, באוכלוסייה שהיא אסייתית בעיקרה.

מטרת החוקרים הייתה לבחון את היעילות הקלינית ועלויות הטיפול עם פרטוזומאב בסרטן שד גרורתי חיובי ל-HER2, באוכלוסייה אסייתית בסינגפור.

החוקרים ביצעו מחקר רטרוספקטיבי על 304 חולי סרטן שד חיובי ל-HER2, שקיבלו פרטוזומאב כטיפול קו ראשון. לאחר תקופת מעקב חציונית של 21.5 חודשים, מצאו החוקרים הבדל מובהק בשרידות החציונית הכוללת עם פרטוזומאב, בהשוואה לקבוצות שקיבלו טיפולים אחרים - 51.5 חודשים (רווח בר-סמך 95%: 35.8-60.0) לעומת 32.9 חודשים (רווח בר-סמך 95%: 28.1-37.5, P = 0.0128). עוד מצאו החוקרים כי שני מטופלים (4.88%) בקבוצה שקיבלה פרטוזומאב, חוו רעילות לבבית בדרגה 3. זאת ועוד, דיווחו החוקרים כי העלות החציונית של הטיפול הכימותרפי הכולל בקבוצת הפרטוזומאב הייתה 130,456 דולרים סינגפורים, לעומת 34,523 דולרים סינגפורים בקבוצה השנייה. לבסוף, נמצא כי אחוז העלות החציוני של פרטוזומאב מתוך העלות הכוללת של הכימותרפיה למטופל בקבוצת הפרטוזומאב, היה 50.3%.

החוקרים הגיעו למסקנה כי השימוש בפרטוזומאב כטיפול בסרטן שד גרורתי, קשור לשרידות טובה יותר והיארעות מופחתת של רעילות חמורה ללב. עם זאת, העלויות היחסיות של התרופה נותרות גבוהות ויש לבחון את יחסי העלות-תועלת שלה.

מקור: 

Rahardja, S. et al. World Journal of Clinical Oncology 2020; 11(3); 143-151. http://dx.doi.org/10.5306/wjco.v11.i3.143

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרטוזומאב,  סרטן שד גרורתי חיובי ל-HER2,  כימותרפיה,  שרידות כוללת
תגובות