COVID-19 בישראל

גל העזיבות במשרד הבריאות – תוצאה של יחס מזלזל ומלחמות אגו

רצף ההתפטרויות של בכירי משרד הבריאות אינו צירוף מקרים. גורמים במשרד מעידים על מורל ירוד, תחושת השפלה וזלזול | בתוך כך הולך ומתחזק מעמדו של קובי צורף, ראש מטה שר הבריאות

שר הבריאות יולי אדלשטיין. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

גל העזיבות של בכירים במשרד הבריאות, האחרון ביניהם המשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו, ממשיך להעסיק גם הבוקר (ב') כלי תקשורת בישראל. הדיווחים בהם מתארים "אווירה קשה" השוררת במשרד, "מורל ירוד של עובדים", "מלחמות אגו", "תשישות", "תחושת השפלה" ו"יחס מזלזל", שפוררו את המשרד. כל הדיווחים מבוססים על שיחות שקיימו הכתבים עם בכירים שפרשו מהמשרד וגם עם "מקורות במשרד".

אדריאן פילוט ב"כלכליסט" כתב: "חסרה במשרד הבריאות מנהיגות. היתה - ואיננה עוד. צפויות לכן פרישות נוספות" וכן ש"כל עזיבות הבכירים אינן צירוף מקרים, יש חוט מקשר ביניהן".

"התחושות קשות מאוד", תיאר את המצב בכיר במשרד. "אנשים הולכים כאן עם הראש באדמה, המורל ברצפה". אחד ההסברים לעזיבות – שחיקה. אחד הבכירים אמר: "ההתקדמות בפיתוח תרכיב החיסון לקורונה, שעליה הודיעה בחגיגיות 'פייזר' אתמול – לא בטוח שצפויה להקל בקרוב על המעמסה. פשוט תשו כוחותינו, תשו תקציבינו, תשו אנשינו".

עובדים אחרים במשרד הבריאות, ביניהם כאלה שפרשו, הצביעו על "מתקפה פרועה שמתנהלת נגד בכיריו מאז חודש מארס, כאשר החלה המגיפה בישראל. כל הזמן תוקפים אותנו עד שאין כבר רצון או יכולת להתקוטט בכל רגע עם כל גורם: פיקוד העורף, משרדי האוצר, החוץ והחינוך, המשטרה, רשויות מקומיות. בכל בעיה ובכל פישול מצד גוף אחר – ישר מאשימים אותנו. המשרד לא קיבל הערכה מספקת, בניגוד לבתי החולים ולצוותים הרפואיים. אפילו הפרויקטור פרופ' רוני גמזו, 'בשר מבשרה' של מערכת הבריאות, הדבר הראשון שאמר לראש מערך החקירות האפידמיולוגיות במשרד היה: 'נכשלתם'. על כל דבר ועניין יש מלחמות עולם, עימותים בלתי פוסקים, ריבים – ואין גיבוי".

העובדים טוענים כי גם השר יולי אדלשטיין וסגנו ח"כ יואב קיש לא מספקים גיבוי נאות לאנשי המקצוע במשרד. בכיר אחר שעזב אמר: "אף אחד לא רוצה להיות שם ולכן לא מצליחים למנות מחליפים לפורשים. רק כשיש משהו טוב, כמו חניכת המעבדה בנתב"ג, הפוליטיקאים באים. דו"ח מבקר המדינה ניקה את הפוליטיקאים, הם לא קשורים לאירוע הקורונה – נשארים רק הפקידים. לא מיישמים מה שאתה, כאיש מקצוע אומר, אבל זו האחריות שלך".

קיים גם חשש מההשלכות של גל העזיבות: "חילופי גברי כל כך דרמטיים, מהירים ואגרסיביים בארגון כה מורכב ובשיאו של משבר קשה, לא מובילים לתוצאה הרצויה. מאז חילופי ההנהלה, אין פה תהליכי ניהול. מתקבלות החלטות מנותקות מהמציאות עד כדי העלאת תהיות. בהתחלה גם ישיבות ההנהלה היו הזויות. המנכ"ל פרופ' חזי לוי לא הצליח להשתלט על האירוע ולא הקשיבו לו. יש בעיה של סמכות. התחושה היא שאין הנהלה, לכן כולם רוצים ללכת".

גם רוני לינדר ב"דה מרקר" הצביעה בדיווחה על כך שלאחר שעזבו יותר מעשרה בכירים מאז פרצה המגיפה, "כעת מי שעוסק בנושאים שהיו תחת אחריותם הוא 'האיש החזק במשרד', קובי צורף, ראש מטה שר הבריאות ולשעבר יועצו הפוליטי של נתניהו". גם היא ציינה שהמשרד עובר טלטלה גדולה ומשרד הבריאות, שהיה עד לא מכבר משרד מקצועי, נהפך לספינה שממנה בורחים הבכירים. גם בדיווח זה תיארו מקורות במשרד הבריאות "אווירת נכאים קשה, ממש דמורליזציה".

כמו בכל משבר, כותבת לינדר, "יש גם מי שכוחו עולה: במקרה זה, מדובר בלשכת שר הבריאות, יולי אדלשטיין. עם שדרה ניהולית מחוררת, וכאשר כמעט כל הבכירי הם חדשים בתפקידם, מעמדה של לשכת השר חזק מאי פעם – אפילו יותר מימי יעקב ליצמן". לפי דיווחה, קובי צורף, "הוא המוציא והמביא במשרד, הכתובת הבלעדית כמעט לכל הגורמים – קופות ובתי החולים, תעשיינים, גורמי מקצוע במשרדים האחרים. העיסוק שלו מגיע לרזולוציות שבעבר לא היו קשורות ללשכת השר".

לפי דיווח זה, "מסתמן הקרב הבא במשרד הבריאות: מי ימלא את מקומו של פרופ' גרוטו כמשנה למנכ"ל. עד כה כיהן בתפקיד רופא שהיה מינוי מקצועי במכרז. אך בממשלה הקודמת הותר לשרים למנות משנה אחד למנכ"ל במשרת אמון, כלומר פוטנציאל למינוי פוליטי בלי מכרז. אם השר אדלשטיין יחליט להחליף את פרופ' גרוטו במינוי במשרת אמון, הדבר עשוי להגדיל אף יותר את כוחו במשרד. אולם, ייתכן שייתקל בהתנגדות נחרצת מצד ההסתדרות הרפואית.

"מחיר עוצמת העזיבה של הבכירים ברור", כותבת לינדר: "אובדן שנים של ניסיון ו'זיכרון ארגוני'". המשרד, התבטא אחד העובדים שנותרו, "היה פעם אי של יציבות. עכשיו התחושה היא הפקרות".

נושאים קשורים:  קובי צורף,  פרופ' איתמר גרוטו,  משרד הבריאות,  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  פרופ' חזי לוי,  19-COVID,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
10.11.2020, 23:31

אחרי כל ההכפשות, מסתבר שהיה עדיף את ליצמן.

אנונימי/ת
11.11.2020, 06:39

כל דבר עדיף על ליצמן

אנונימי/ת
11.11.2020, 11:59

\"כל דבר עדיף על ליצמן\" זה משפט של אנטישמיים שהיו שמחים לראות את כל החרדים בתאי הגזים.
דנה אותך לכף זכות שהשנאה הזו נובעת מפחד ומקנאה.
אבל שנאה זו שנאה והיא פוגעת בעיקר בשונא. כדאי לך לעשות עבודה פנימית, לנקות את הלב ולתת לרגשות טובים יותר להיכנס פנימה

אנונימי/ת
11.11.2020, 12:28

יהודית אין צורך להגיב באנונימיות, ואין טעם להשליך מהתסביכים הנפשיים שלך על אנשים שאינך מכירה. כנראה שהשנאה קיימת אצלך ולכן את חושבת שכולם שונאים.

אנונימי/ת
16.11.2020, 21:04

צודק במאה אחוז. ליצמן.. בודה!