COVID-19 בישראל

ועדת הבריאות בכנסת סירבה להגבלת המעבר בין קופות החולים

משרד הבריאות כבר הגביל בגל הראשון את מעבר המבוטחים במסגרת התקנות לצו חירום אך עתה סורב בנימוק: הגבלת התחרות בין הקופות תפגע במוטיבציה שלהן להשתפר

מבוטחים בקופת חולים כללית. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, בראשות ח"כ חיים כץ, סירבה הבוקר (ד') לאשר תקנות של משרד הבריאות שיגבילו את המעבר של מבוטחים בין הקופות החולים עד אמצע חודש מרץ 2021.

הצעת התקנות ביקשה להגביל את המעברים כך שעד 15 במארס יורשו כלל הקופות יחד לקלוט רק 7,500 מבוטחים חדשים שהיו חברים בקופה אחרת לפני כן. זו הפעם השנייה מתחילת המגיפה שבה הממשלה מבקשת להגביל מעברים בין הקופות. הפעם הראשונה היתה במהלך הגל הראשון, באמצעות תקנות לשעת חירום, שלא דרשו את אישור הכנסת.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, הסביר בדיון: "אנחנו מכבדים את זכותו של האזרח לעבור בין הקופות ואת התחרות אבל בתקופה הזאת זה עלול להסיט משאבים ותשומת לב מטיפול במשבר הקורונה. אנחנו רוצים שהתקציב ילך עכשיו להתמודדות עם תחלואת החורף, למבצעי החיסון, לאשפוזי בית, מעקב אחרי חולים ועוד, ולכן אנחנו מבקשים לייצר יציבות בשוק לתקופה מוגבלת. שלוש מתוך ארבעת הקופות הצטרפו לבקשה".

עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על התחרות ברשות התחרות, התריעה על השלכות אפשריות של אישור התקנות: "בסופו של דבר הקופות, גם אם הן מקצועיות ודואגות לרווחת המבוטחים, מונעות מתחרות שגורמת להן לנסות להשתפר, לחדש, לקצר תורים ולתת שירות טוב יותר. אם אנחנו מחסלים את התחרות הזאת, זה לא אומר שהקופות יתעמרו במבוטחים אבל המוטיבציה להשתפר תרד. בפועל", אמרה הלפרין, "התקנות מגבילות את המעבר עד חודש יולי, זו תקופה ארוכה. אם הקופות והמשרד יתרגלו למצב הזה והתקנות יוארכו שוב ושוב, נמצא את עצמנו במצב שבו אין תחרות".

מנכ"ל קופת החולים לאומית, חיים פרננדס, תמך בתקנות: "החל מחודש מרץ ועד עכשיו אנחנו בעבודה מסביב לשעון. ברור שהקורונה עדיין כאן ואנחנו נערכים לגל נוסף - מגדילים את עמדות הדיגום, קונים הרבה יותר חיסוני שפעת וצריכים גם כוח אדם שיחסן וכל זאת לצד התחלואה הרגילה. התקנות יעזרו לקופות להתמודד טוב יותר עם המשבר. ב'לאומית' יש היום עשרות עובדים שמתעסקים במכירות ומעברים. הם יוכלו להשתלב במוקדים שנותנים שירות טלפוני, יש היום הרבה יותר פניות - אף עובד לא ילך הביתה".

מאידך, עדו הדרי, מנהל מערך דוברות וקשרי ממשל ב"מכבי", התנגד למהלך: "אנחנו מבקשים להמשיך את התחרות כמו שהיא. גוף שלא יכול להמשיך להתחרות וגם לטפל יכול להפסיק על דעת עצמו. שני מעברים זה 70-80 אלף ישראלים שהרצון שלהם לעבור מוגבל".

חברי הכנסת שלקחו חלק בדיון התריעו גם הם מפני הפגיעה בתחרות. בין היתר אמר ח"כ שלמה קרעי: "יש כאן ניסיון לנצל את משבר הקורונה כדי לעצור תחרות שמיטיבה עם הצרכן בתירוצים מופרכים. דווקא בתקופה כזאת צריך להגביר את התחרות כדי שהשירות יהיה טוב יותר. אני קורא לכם למשוך את התקנות המבישות האלו".

ח"כ אורנה ברביבאי הוסיפה: "לתקנות האלו אין להן שום קשר לקורונה ואין שום סיבה שבאצטלה של הקורונה, רגולטור כלשהו יקבל החלטה עבור האזרח לאיזו קופה הוא ישתייך ואיזה שירותים יקבל".

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ סיכם: "אני בעד תחרות, היא מטיבה שירות. לפני הדיון, הקופות אמרו שהן מסכימות עם התקנות כדי לא להילחם בשביל מספר חודשים. עם זאת, שמענו כאן דברים מטרידים ואני דורש ממנכ"לי הקופות להגיע לדיון נוסף, להביא את הנתונים והנימוקים. כל הגיבורים בחושך - שיבואו באור. עד אז לא נאשר את התקנות".

נושאים קשורים:  קופות החולים,  מעבר מבוטחים,  חדשות,  קורונה,  19-COVID
תגובות