סוכרת

מעכבי טירוזין קינאז 2 - טיפול חדשני לסוכרת סוג 2

במחקר פרה-קליני זה נמצאי כי שני מעכבי טירוזין קינאז 2 מפחיתים דלקת ואפופטוזיס בתאי לבלב

סוכרת (אילוסטרציה)
סוכרת (אילוסטרציה)

סוכרת סוג 1 הינה מחלה אוטואימונית כרונית המובילה לאובדן פרוגרסיבי של תאי בטא בלבלב. אינטרפרון אלפא משחק תפקיד חשוב באינטראקציה בין תאי בטא למערכת החיסון באינסוליטיס מוקדמת. בתאי בטא  הומניים, אינטרפרון אלפא מאותת באמצעות JAK1 ו-TYK2י(tyrosine kinase 2) ומוביל לעקה ברטיקולום האנדופלסמטי, דלקת וביטוי יותר של HLA מסוג 1. אינטפרון אלפא, יחד עם IL-1B מעודד אפופטוזיס. פולימורפיזם ב-TYK2 אשר מפחית את פעילותו נמצא כמגן מפני סוכרת סוג 1. במחקר זה החוקרים שיערו כי מעכבים פרמקולוגיים של TYK2 יכולים להגן על תאי בטא הומניים מפני ההשפעה השלילית של אינטרפרון אלפא.

כאמור, במחקר בוצע שימוש בשני מעכבי TYK2 אשר נוסו על תאים הומניים מייצרי אינסולין מסוג EndoC-BH1 ותאי islets הומניים על מנת להעריך את השפעתם של איתות אינטרפרון אלפא, תפקוד תאי בטא, פגיעות לזיהומים ויראליים באמצעות שיטות RT-qPCR, וסטרן בלוט, אימונפלורוסמנציה, ELISA וצביעות גרעין.

במחקר נמצא כי שני מעכבי ה-TYK2 עיכבו ביטוי גנים מושרה אינטרפרון אלפא בתא בטא הומניים. בנוסף, המעכבים הגנו על תאי islets כנגד אפופטוזיס מושרה אינטרפרון אלפא ו-IL-1B. בנוסף, מעכבי ה-TYK2 לא שינו את תפקוד תאי בטא ולא השפיעו על הישרדותם לאחר זיהום בנגיפי הקוקסקי מסוג CVB1 ו-CVB5 הידועים כבעלי תכונות משרות סוכרת.

החוקרים מסכמים כי מעכבי TYK2 מפחיתים את ההשפעה הפרו-דלקתית ופרו-אפופטוטית של אינטפרון אלפא ללא סנסיטיזציה לזיהומים ויראליים. ממצאים פרה-קליניים אלו יכולים לסלול את הדרך לניסויים קליניים עתידיים.

מקור:

Coomans de Brachene, A.  et al. (2020) Diabetes Obesity and Metabolism. 22(10, 1827

נושאים קשורים:  סוכרת,  טירוזין קינאז,  מעכבים,  תאי בטא,  מחקרים
תגובות

נראה שהכותרת לכתבה שגויה - מדובר על טיפול פוטנציאלי ל type-1 diabetes