קורונה בישראל

פרופ' נחמן אש מחליף את פרופ' גמזו בתפקיד פרויקטור הקורונה

ראש הממשלה ושר הבריאות הודיעו על מינויו של פרופ' נחמן אש לראש "מגן ישראל" | אש היה עד לאחרונה ראש חטיבת הבריאות של "מכבי" ובעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל

פרופ' נחמן אש. "החלטתי להמשיך הלאה". צילום: דפנה גאזט

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין סיכמו היום (ג') על מינויו של פרופ' נחמן אש לראש "מגן ישראל" - פרויקטור הקורונה. אש יתחיל החל ממחר חפיפה עם פרופ' רוני גמזו, שמסיים את תפקידו רשמית ב-1 בנובמבר וחוזר לנהל את המרכז הרפואי תל אביב-איכילוב. איגודי הרופאים בירכן את פרופ' אש על המינוי וציינו כי מדובר ברופא בעל ניסיון עשיר והיכרות מעמיקה עם תחום רפואת החירום ועם רפואת הקהילה.

פרופ' רוני גמזו נענה לבקשת שר הבריאות להמשיך בתפקידו עד תאריך 13 בנובמבר ולהעביר חפיפה מסודרת למחליפו, כאשר בחלק מהימים עד לסיום תפקידו, יחזור באופן הדרגתי לניהול בית החולים איכילוב.

פרופ' גמזו מסר: "תקופה זו מאתגרת במיוחד לאור הצורך בחזרה בטוחה ומדורגת לשגרת קורונה, תוך ביסוס השליטה שלנו בהפחתת התחלואה והתמקדות בעשרות תהליכים מורכבים ובמאות ישובים במדינת ישראל. אני שמח על בחירתו של פרופ' אש לפרויקטור הבא ואמשיך לסייע גם לאחר סיום החפיפה, לייעץ ולהיות זמין לכל בקשה שלו, של שר הבריאות וממשלת ישראל למען עם ישראל".

אש, בן 59, נשוי לד"ר שפרה אש ואב לשלושה ילדים, היה עד לאחרונה ראש חטיבת הבריאות של "מכבי" והוא פרופסור חבר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל בשומרון. בשנים 1989–1991 שירת כרופא בסיירת מטכ"ל. לאחר מכן התמחה ברפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא. בשנת 1992 נבחר להשתתף כרופא הכוח במבצע "שיח אטד" ולקח חלק באימון המודל למבצע בו אירע אסון צאלים ב'. אש מיהר למקום התאונה והיה הרופא הראשון שטיפל בפצועי הסיירת.

בשנים 1994–1995 שימש אש כקצין הרפואה הראשי של אוגדת איו"ש. בשנת 1997 סיים את התמחותו ברפואה פנימית ונבחר לשמש כראש ענף הרפואה במפקדת קצין רפואה ראשי.

בשנת 1999 יצא אש ללימודים בארה"ב, במסגרתם קיבל כעבור שנתיים תואר שני במחשוב רפואי מטעם תכנית משולבת של האוניברסיטאות הארוורד ו-MI בבוסטון. עם שובו לארץ מונה לתפקיד מפקד הרפואה של פיקוד הדרום. בשנים 2007-2011 שימש כקצין רפואה ראשי ושימש בתפקידו בין היתר במבצע עופרת יצוקה.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, מסר בהמשך להודעה על מינויו של אש: "אני מאוד שמח על הבחירה. פרופ' אש הוא איש מקצוע מהמעולים שיש ועסק רבות בתחום איכות הרפואה, בתחום המידע והניהול ברפואה ובריאות. בשנה האחרונה עסק רבות גם בתחום הקורונה והחידושים במידע וטיפול הקורונה ואף השתתף בוועדות רבות מטעם משרד הבריאות.הוא איש ביצוע מעולה ובעל ניסיון רב. אני מקבל את בואו בברכה ואשמח לעבוד יחד איתו תחת שר הבריאות".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, בירך את פרופ' אש על מינויו לתפקיד פרויקטור הקורונה הבא והודה לפרופ' רוני גמזו על מסירותו הרבה. באיגרת ששלח, כתב פרופ' חגי: "אין לי ספק שנסיונך העשיר כקצין רפואה ראשי וכראש חטיבת הבריאות ב'מכבי', היכרותך העמוקה עם תחום רפואת החירום ועם רפואת הקהילה, יתרמו רבות לניהול המערכה".

עוד כתב פרופ' חגי: "מדובר במשימה לאומית מהמעלה הראשונה ונעשה הכל על מנת לסייע ולהעניק לך את הגיבוי הדרוש, ודאי על רקע הלחצים הרבים בימים אלה. ההסתדרות הרפואית תהיה שותפה מלאה לכל צעד שיביא לחיזוק מערכת הבריאות בתקופה מורכבת זו ולהפחתת התחלואה בקרב הציבור". עוד ציין פרופ' חגי כי פורום המומחים היועצים של ההסתדרות הרפואית למאבק בנגיף הקורונה יעמוד לרשותו של פרופ' אש ככל שיידרש.

פרופ' חגי הודה לפרופ' רוני גמזו "על התגייסותו ועל מסירותו בחודשים האחרונים" והוסיף: "למרות שהיו מי שבחרו להסיט את האש לכיוונו, ועל אף מסע של דה-לגיטימציה, פרופ' גמזו לא זנח לרגע את המשימה שקיבל לידיו ויש להעריך אותו על כך מאוד".

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, סגן יו"ר הר"י ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים ב"שיבא", בירך גם הוא על מינויו של פרופ׳ אש. "מהיכרותי עם נחמן", אמר, "איני מופתע מנכונותו להתגייס למשימה הלאומית. אני תקווה שהקול המקצועי השקול יישמ, ולא ייפול קורבן למאבקים פוליטיים ולאינטרסים צרים. הצלחתו של פרופ׳ אש תהיה הצלחה של כולנו!".

באיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית בירכו על הבחירה לראש תכנית מגן ישראל והודו לפרופ' גמזו על "שירותו המסור למען עם ישראל. פרופ' אש הוא רופא, מנהל ומנהיג בעל ניסיון רב בהתמודדות עם מצבי חירום", נמסר באיגוד. "בתפקידו כקצין רפואי ראשי הוא הוביל את ההיערכות וההתמודדות עם אירועי השפעת הפנדמית 2009-10, תוך יכולת מרשימה לתרגם את המלצות האפידמיולוגים ורופאי בריאות הציבור ליישום מיטבי, תוך רתימת מקבלי ההחלטות בכל הדרגים. בתפקידיו השונים במערכות האזרחיות, וביניהם בהנהלת משרד הבריאות, גילה תמיד פרופ' אש ראייה רחבה והבנה של עבודה אינטגרטיבית בתוך ומחוץ למערכת הבריאות".

גם יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס, בירך על המינוי ואמר: "פרופ' אש הוא בראש ובראשונה רופא פנימאי והיה שותף בוועדת טור כספא לשיפור הרפואה הפנימית.  אני משוכנע שלא כפי שהיה עד כה, יבקש לשמוע את קולנו ויקרב אותנו כמנהלי מחלקות פנימיות קורונה לצמתי קבלת ההחלטות בהקשרים הרפואיים בעניין הנגיף".

נושאים קשורים:  פרופ' נחמן אש,  פרופ' רוני גמזו,  פרויקטור הקורונה,  חדשות,  קורונה
תגובות