קורונה עולמי

הדבקה אירוסולית? בגרמניה ישדרגו את מערכות האוורור לפני החורף

ממשלת גרמניה תקציב 500 מיליון יורו לשיפור מערכות האוורור ומיזוג האוויר במוסדות ציבוריים כחלק מהמאבק בנגיף

בנייני משרדים בברלין. צילום: Felix Lemke/ unsplash

עד כה איש לא העלה זאת על דעתו, במיוחד לא בגרמניה אבל גם בעוד מדינות באירופה: רצוי מאוד לאוורר תכופות חדרים סגורים, פשוט על ידי פתיחת חלונות, גם בחורף הקר של אירופה. מגיפת הקורונה הביאה את הממשלה בגרמניה לקבל החלטה חסרת תקדים במושגים מקומיים, שתשמש דוגמה לשאר מדינות אירופה ובמיוחד בחורף: החל מהיום (ד') יועמדו לרשות מוסדות ציבוריים רבים (משרדי ממשל, תיאטראות, בתי ספר, מוזיאונים ואוניברסיטאות) חצי מיליארד יורו כדי שישפרו וישדרגו את מערכות האוורור ומיזוג האוויר בהם כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה.

ההבנה שיש לבצע מהלך כזה באה בעקבות ממצאים נוספים על כך שהנגיף מתפשט באוויר דרך טיפות זעירות, אירוסולים, ואנשים שנמצאים בחלל סגור נושמים אותו כאשר הם נחשפים לנשאי הנגיף או אפילו לחולים א-תסמיניים שרק מתעטשים או משתעלים ומפזרים את חלקיקי הנגיף לסביבה. מחקרים הראו, נמסר בהודעה רשמית של הממשלה הפדרלית בגרמניה, שחלקיקים אלה מרחפים באוויר עד שמונה דקות מרגע שהופצו לחלל סגור ולא מאוורר היטב. קיים אפוא סיכון להידבקות עקב שהייה ממושכת בחלל סגור כזה.

המענק למוסד שיבקש לשדרג את מערכת האוורור ומיזוג האוויר יהיה בגובה של עד 100 אלף יורו לכל היותר. ההנחה היא שרבים יסתפקו בהרבה פחות מכך או יתקצבו את השדרוגים מכספם. עדיין לא נקבע מענק דומה למגזר הפרטי. כמו כן נקראו המוסדות השונים להתקין חיישני CO2 שיציגו את רמת החמצן הדו פחמני בחלל סגור כיוון שגם רמה גבוהה שלו איננה בריאה לנוכחים.

בנוסף ניתנה הנחיה לבתי הספר להרבות בפתיחת חלונות בכיתות הלימוד לשיפור האוורור גם בימי החורף שכבר החל באירופה. ניתנה המלצה גם לרכוש מאווררים ניידים במחיר של עד 2,000 יורו שעשויים לסייע בכך. לעומת זאת, הודגש שלא לבסס את המערכות המשודרגות במהלך השיפורים שייעשו בהם באור אולטרה-סגול או אוזון ויוניזציה, מאחר שבמקרים רבים מערכות כאלו מרעות את המצב בחלל סגור שבו נדרש אוורור טוב.

נושאים קשורים:  מערכת מיזוג אוויר,  גרמניה,  אירוסלים,  קורונה,  אוורור,  חדשות,  עונת החורף,  הדבקה בנגיף
תגובות