קורונה עולמי

יותר מ-4,000 רופאים חתמו על מזכר ג'ון סנואו לניהול מגיפת הקורונה

רופאים מרחבי העולם קוראים למקבלי החלטות לבסס את אסטרטגיית ניהול המגיפה על ראיות מדעיות, לא לנקוט במדיניות של חיסון עדר ולהפסיק לבודד אוכלוסיות שאינן פגיעות לאורך זמן

מגיפת הקורונה העולמית. אילוסטרציה

31 רופאים ממדינות שונות – אף לא אחד מהם מישראל – פרסמו בסוף השבוע שעבר ב-The Lancet  מאמר תחת הכותרת "קונצנזוס מדעי על פנדמיית ה-Covid-19" ובו הם מדגישים כי "יש לאמץ מדיניות אחראית, מבוססת ראיות, לטיפול במגיפת הקורונה: לחזק את מערכות איתור המגעים בין אנשים שאותרו כנדבקים, לבצע כמה שיותר בדיקות, לבודד מודבקים, לתמוך בחולים ולא לאפשר הדבקה בלתי נשלטת כאסטרטגיה לניהול המגיפה כיוון שאין ראיות שמדיניות זאת יעילה ולמעשה יש בה סיכונים רבים".

מחברי המאמר ציינו בו את נייר העמדה המוכר בקהילה הרפואית בשם "מזכר ג'ון סנואו" ( John Snow Memorandum.), מחלוצי האפידמיולוגים בעולם, העוסק בניהול ובטיפול במגיפות. קהילת רופאים נקראה לחתום עליו ועד אתמול (ב') חתמו עליו יותר מ-4,000 אנשי מקצוע בתחום הבריאות בעולם.

המאמר תובע ממקבלי ההחלטות במדינות השונות "לסנן רעשי רקע" ולקבוע את המדיניות אך ורק בהתבסס על תשתית של ראיות מדעיות. כותבי המאמר מציינים כי "התפרצות הגל השני של המגיפה וההבנה שצפויים קשיים נוספים הובילו רופאים ואחרים לעיין מחודש במה שמכונה 'גישת חיסון העדר'. הטענה שיש לאפשר התפרצות גדולה ולא מבוקרת באוכלוסיה שהסיכון בה נמוך, תוך כדי הגנה על האוכלוסיה הפגיעה, היא מוטעית ומסוכנת ואיננה נתמכת בראיות מדעיות".

לדבריהם, כל אסטרטגיה לניהול מגיפה המסתמכת על חיסון המבוסס על הדבקות טבעיות ויזומות בנגיף הקורונה היא פגומה. "הדבקה לא מבוקרת אצל צעירים מהווה סכנה לתחלואה ולתמותה ניכרת בכלל האוכלוסיה. בנוסף, המחיר שייגבה בחיי אדם ישפיע על כוח העבודה וישבש קשות את יכולתן של מערכות הבריאות לספק טיפול רפואי במקרי חירום ושגרה", כתבו מחברי המאמר.

יתר על כן, הוסיפו מחברי המאמר,  אין ראיות לחיסון מגן לאורך זמן בעקבות הדבקות טבעית בנגיף SARS-CoV-2 ‏וההדבקה האנדמית שתהיה תוצאה של דעיכת החיסוניות, תהווה סכנה לאוכלוסיות פגיעות למשך זמן לא ידוע בעתיד. לטענתם, אסטרטגיה כזאת לא תביא לסופה של המגיפה הכלל עולמית, אלא תביא להתפרצויות חוזרות ונשנות שלה, כפי שקרה במקרים רבים במחלות מידבקות לפני קיומו של החיסון. היא גם תעמיס עול בלתי מתקבל על הדעת על הכלכלה ועל עובדי מערכות הבריאות, שרבים מהם מתו ממחלת הקורונה או חווים טראומה כתוצאה מהצורך שנכפה עליהם לטפל בחולים רבים, בתנאי אסון.

 "בידוד ממושך של כלל האוכלוסיה אינו אפשרי ואינו אתי"

במסמך מתייחסים המחברים גם לנושא ההשפעות ארוכות הטווח של הקורונה ולנושא הבידוד. "שיעור האנשים הפגיעים מהווה עד 30% מהאוכלוסיה באזורים מסוימים. בידוד ממושך של חלקים גדולים מהאוכלוסיה איננו אפשרי הלכה למעשה ואיננו אתי כלל וכלל. ראיות אמפיריות ממדינות רבות מראות שאין דרך ישימה להגביל התפרצויות בלתי מבוקרות לחלקים מסוימים מהחברה. גישה כזאת מהווה סכנה להחרפה נוספת באי השוויון החברתי-כלכלי והיבטים שונים של אפליה מבנית שכבר נחשפו בימי המגיפה. חיוני לנקוט במאמצים מיוחדים להגנה על הפגיעים ביותר, אבל הם חייבים להיות משולבים באסטרטגיות מקבילות וסימולטניות ברמת האוכלוסיה".

מחברי המאמר מזהירים: "אנו עומדים שוב בפני עלייה במקרי מחלת הקורונה, המתגברת במהירות בחלקים רבים של אירופה, ארה"ב ומדינות רבות אחרות. יש לכן חשיבות קריטית לפעולה נחושה ודחופה. יש ליישם באופן נרחב אמצעים אפקטיביים המפחיתים את ההדבקה ומרסנים אותה. יש לנקוט במקביל בפעולות תמיכה בתכניות כלכליות וחברתיות שיעודדו היענות של הקהילה כדי להתמודד עם היבטים שליליים שונים שהועצמו בשל המגיפה".

הם מסכמים כי "ככל הנראה יהיה צורך בהמשך ההגבלות בטווח הקצר, כדי להפחית בהדבקה ולתקן מערכות תגובה לא יעילות למגיפה על מנת למנוע סגרים בעתיד. מטרת ההגבלות היא לרסן באופן יעיל הידבקות בנגיף לרמות נמוכות המאפשרות איתור מהיר של התפרצויות מקומיות ותגובה מהירה לאיתור, בדיקה, מעקב, בידוד ותמיכה, כדי שהחיים יוכלו לחזור למצב כמעט נורמלי בלי צורך להשית מגבלות על כלל הציבור".

נושאים קשורים:  ג'ון סנואו,  עצומה,  מגיפת הקורונה,  בידוד,  חיסון עדר,  קורונה,  חדשות
תגובות