קורונה בישראל

פיילוט אווירי חדש ב"זיו": רחפנים לשינוע בדיקות קורונה

העברת בדיקות קורונה ברחפנים לפיענוח במעבדה תקצר תהליכים, תחסוך זמן ותמנע חשיפה של אנשי צוות לנגיף | השינוע האווירי ייתן גם מענה לצה"ל בימי לחימה

הרחפן בבית החולים זיו בצפת. צילום: דוברות בית החולים

המרכז הרפואי זיו בצפת החל בפיילוט שבו מופעלים רחפנים כדי לשנע מבית החולים ואליו בדיקות דם, בדיקות קורונה, תרופות וגם ציוד רפואי. על הפעלת הפיילוט נמסר אתמול (א') והוא במסגרת מיזם בשם "נעמה" (ניידות עירונית במרחב האווירי) של משרד התחבורה באמצעות חברת נתיבי איילון ובשיתוף רשות התעופה האזרחית, מינהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה (מת"ח), רשות החדשנות וחטיבת בתי החולים במשרד הבריאות.

העברת בדיקות קורונה בדרך זאת מנבדקים למעבדה לשם פיענוחן תקצר תהליכים ותחסוך זמן. קדמו להשקת הפיילוט כמה נסיונות הטסה ממנחת המסוקים המחודש של בית החולים זיו לעבר יעדים שונים בקרבת המרכז הרפואי. טווח התעופה יהיה מצומצם בשלב הראשון.

הרחפנים יכולים לשאת משקל של עד 5 ק"ג, הניווט יתבצע באמצעות GPS כדי להנחית את המשלוחים במקום המדויק.

בשבוע הקרוב יש כוונה לבצע למעלה מ-100 גיחות כאלו ליעדים שונים באזור הצפון. נשקלת אפשרות לשיתוף פעולה עם צה"ל להטסת ציוד רפואי, תרופות ובדיקות לבסיס פילון ולפיקוד הצפון.

את רעיון השימוש ברחפנים הגה מנהל המרכז הרפואי זיו, פרופ' סלמאן זרקא. הוא הדגיש: "אנחנו בית חולים פריפריאלי, מרוחק משמעותית ממרכז הארץ". הוא קיים על כך שיחות עם בכירים במשרד הבריאות ואחרים ואמר שהצעד הזה יחסוך זמן ויהווה פתרון אידיאלי ועוקף לסגירת צירי תנועה מרכזיים מסיבות שונות.

עוד אמר פרופ' זרקא כי "שינוע בדיקות קורונה באמצעות רחפנים יחשוף פחות אנשי צוות לזיהומים מיותרים וימנע הידבקויות. השינוע האווירי ייתן גם מענה לצה"ל, אם יידרש לכך בימי לחימה. בשלב השני של המיזם יש כוונה להפעיל צי של רחפנים גדולים יותר שמסוגלים לשנע מנות דם ותרופות מצילות חיים גם לטווחים רחוקים".

נושאים קשורים:  רחפן,  שינוע בדיקות,  פרופ' סלמן זרקא,  בית החולים זיו,  חדשות,  קורונה,  בדיקת קורונה
תגובות