אנשים המשתמשים בסמים

סילוק מיקרוסקופי של זיהום הפטיטיס C באנשים המשתמשים בסמים

חוקרים סבורים כי המודל שבנו משפר את שיעורי האבחנה וההפניה לטיפול בקרב אנשים המשתמשים בסמים

נגיף הפטיטיס C, מחלת HCV (צילום: אילוסטרציה)

ידוע כי PWUDי People who use drugs) מהווים אוכלוסיית מפתח בניסיון להכחיד את נגיף ההפטיטיס C ברמה העולמית. החוקרים ניסו להעריך את היעילות של מודל חדשני בניסיון לסלק זיהום בנגיף, בקרב אוכלוסיית PWUD בסיכון גבוה, במרכז להתמכרות לסמים.

החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי לפני ולאחר התערבות בין ינואר לדצמבר 2018, בו התבססו על ביקורות של רופאים מתחום המחלות הזיהומיות, במרכז להתמכרות לסמים ב-Piedimonte Matese, דרום איטליה. זאת על מנת לשפר את הידע בנוגע להדבקה בהפטיטיס C. החוקרים יישמו פרוטוקול משותף לשם סקירה והפניה של החולים לטיפול מתאים. הם הגדירו את התקופה טרם ההתערבות בין ינואר לדצמבר 2017 ואת התקופה לאחר ההתערבות בין ינואר לדצמבר 2018.

החוקרים עקבו במסגרת המרכז להתמכרות לסמים אחרי 318 נבדקים בתקופה שלפני ההתערבות ו-275 בתקופה שאחריה. הם מצאו כי בהשוואה לתקופה שלפני ההתערבות, מספר הנבדקים החיוביים לנוגדנים להפטיטיס C, שנמצא אצלם גם רנ"א נגיפי, היה גבוה יותר בתקופה שלאחר ההתערבות (91% לעומת 27%, P <0.0001), כמו גם מספר הנבדקים שהחלו טיפול עם תרופות אנטי ויראליות ישירות. זאת ועוד, נמצא כי מתוך 18 הנבדקים החיוביים לרנ"א הנגיפי בתקופה שלפני ההתערבות, רק 3 (16.6%) החלו טיפול אנטי ויראלי ישיר. אחוז זה היה נמוך באופן חד משמעי בהשוואה לשיעור שנצפה לאחר החלת התוכנית – 63 (84%) מתוך 75 נבדקים, כאשר כולם השיגו תגובה וירולוגית ממושכת (P <0.0001). החוקרים דיווחו כי הנתונים היו דומים באוכלוסיית אנשים המזריקים סמים וכן בכאלו שלא.

החוקרים הגיעו למסקנה כי השימוש במודל חדשני זה, עם קשר הדוק של היחידה למחלות זיהומיות עם מרכז להתמכרות לסמים, העלה משמעותית את שיעור ביצוע הבדיקות לרנ"א נגיפי, הפניה לטיפול והתחלת טיפול עם תרופות אנטי ויראליות ישירות, באוכלוסיית PWUD.

מקור:

Messina, V. et al. (2020). Journal of Viral Hepatitis. https://doi.org/10.1111/jvh.13375

נושאים קשורים:  אנשים המשתמשים בסמים,  הפטיטיס C,  הפרעת שימוש בסמים,  מחקרים
תגובות