דעות

פנימית בית לקורונה – תורת לחימה קריטית לחיים בצד הנגיף

תופעת הטיפול הפיראטי שנחשפה היא פסולה ומסוכנת, אבל עיקרון הטיפול הביתי בקורונה הוא נכון והכרחי. איך אפשר לחסוך גם מחולים כרוניים את הפינוי ולמה תורת הלחימה הזאת היא קריטית לחיים בצד הנגיף

בתי החולים הגיעו בחגי תשרי לסף שהוגדר כאי ספיקה ושלחו את ישראל לסגר שני. עוד ועוד מחלקות מוסבות לטיפול בקורונה, טיפולים אלקטיביים נדחים וחולים חושבים פעמיים ושלוש אם להגיע למיון אפילו במצבים קריטיים. את צוואר הבקבוק הזה, כחלק מהכורח לחיות לצד הנגיף, חייבים לחלץ, והדרך לשם עוברת בפתרונות הביתיים לטיפול בחולים.

הטיפול הרפואי במגיפה, כפי שמראים המספרים הגדולים, איננו עניינם של בתי החולים בלבד. נכון לאמצע אוקטובר, בבתי החולים בארץ מאושפזים כ-1,500 חולי קורונה, מהם 800 במצב קשה ולמעלה מ-250 מונשמים.

בקצה השני של הסקאלה יש עשרות אלפי חולים בקהילה: נשאים א-סימפטומטיים המצויים בבידוד ובתום תקופה מוגדרת יוצאים ממנו; בעלי תסמינים קלים שחולפים תוך שבוע-שבועיים ללא טיפול כלשהו, למעט צורך בקשר עם המערכת הרפואית למקרה של הידרדרות; וחולים במצב בינוני הזקוקים לטיפול אינטנסיבי יותר בבתיהם – נוזלים, אנטיביוטיקה, סטרואידים וכדומה. לצד כל אלה, מתהוות קבוצות נוספות.

הטיפול הפיראטי של ארגון חסד חרדי במאה שערים ובמקומות נוספים הוא תופעה של מערכת בריאות מקבילה, שגם אם בבסיסה כוונות טובות, היא בעייתית ופסולה

יש המסרבים להתאשפז בבתי חולים. יש שבני משפחתם או הם עצמם מעדיפים בכל מקרה להיפרד בבית וישנה קבוצה גדולה ומשמעותית של בעלי מחלות רקע כרוניות, אשר בעקבות או במקביל להידבקות בקורונה, חלה החמרה במצבם. אלו יכולות להיות דלקות ריאה, דלקות בדרכי שתן, דלקות עור, אי ספיקת לב, מחלת ריאות כרונית ועוד.

בקבוצות החולים הללו מטפלים צוותי "שרן", אם במסגרת של אשפוז בית ואם כחלק מתהליך סוף חיים בהוספיס בית. המטופלים מופנים אלינו דרך קופות החולים, והמטפלים מתייצבים בבתיהם במיגון מלא ומעניקים להם טיפול מלא, הכולל ביקור יומי לפחות של רופא/ה ואח/ות, מעקב צמוד אחרי המדדים וטיפול תרופתי זהה לזה שניתן בבתי החולים. במקרה של סטורציה נמוכה שאינה מתייצבת וצורך בהנשמה, מפונה המטופל לבית החולים.

לא דין 40-30 חולים המרוכזים במסדרון אחד כדין פריסת חולים על פני אזור גיאוגרפי נרחב. אולם, ביכולתם של צוותי הטיפול הביתי להגיע לכל בית כדי להעניק טיפול בסביבה הביתית המוכרת ולייתר ככל שניתן את הצורך בפינוי

אין להקל ראש באתגר הטיפול הביתי בקורונה: הסבת המחלקות בבתי החולים – הבידוד, הציוד, השליטה והבקרה – בכל אלה הושקעו מיליוני שקלים. לעומת זאת, הצוותים שלנו נדרשים להעניק טיפול לחולה בביתו הפרטי. דמיינו אותם בסרבלים ביום לוהט עם מערכות מיזוג שלא תמיד פועלות או קיימות. וכמובן, לא דין 40-30 חולים המרוכזים במסדרון אחד כדין פריסת חולים על פני אזור גיאוגרפי נרחב. אולם, צוותים אלה מגיעים לכל בית במטרה להעניק את הטיפול המיטבי בסביבה הביתית והמוכרת ולייתר ככל שניתן את הצורך בפינוי.

לאתגר הענק הזה נערכה "שרן" יחד עם הקופות, שפתחו את הלב ואת המחסנים. לקראת הגל השני התייעל התהליך באופן ניכר, הוא מתבצע באינטנסיביות זה מספר שבועות ובימים אלה מעלה הילוך. על הפרק שדרוג דרמטי נוסף, שיאפשר ניטור אוטומטי שוטף של מדדי המטופלים ומתן התרעה במקרה של החמרה, ואולי יחסוך בעתיד חלק מהביקורים. כבר היום אנחנו משתלבים במוקדי הטיפול של קופת חולים מכבי, יש לנו מטופלים בכל אזור בארץ ואנחנו ערוכים לתת מענה למאות חולים במקביל.

בפרפרזה לביטויים מקובלים בהקשר הזה – לא רק שנכנסנו תחת האלונקה, גם בנינו את תורת הלחימה כחלק מהתפיסה הכוללת של אשפוז בית.

סכנת הטיפול הפיראטי

בנקודה זו – ולהבדיל אלף הבדלות – אי אפשר שלא להתייחס לפרסומים האחרונים על הטיפול הפיראטי שמעניק ארגון חסד חרדי במאה שערים ובמקומות נוספים. תופעה של מערכת בריאות מקבילה, גם אם בבסיסה כוונות טובות, היא בעייתית ופסולה מטעמים רבים.

ראשית, טיפול כזה אינו נתון לבקרת איכות, אינו מחויב בדין וחשבון, לא בהכרח פועל לפי פרוטוקול מקובל או סטנדרטים מינימליים של טיפול אפקטיבי, ולפיכך עלול לסכן את החולה.

שנית, הוא עלול לסכן גם את המטפלים ואת הסביבה, כיוון שגם הבידוד לא בהכרח נאכף כשורה. שלישית, בהתפרצות מגיפה חייבים לטפל כשכל המאמצים והשליטה מצויים במקום אחד – במשרד הבריאות דרך בתי החולים, קופות החולים ויתר הגופים המוכרים. הסתרת מידע מעוותת את הנתונים ופוגמת קשות בבלימת התחלואה.

חולים קלים ובינוניים, כמו גם חולים קשים שמצבם השתפר, אין מקומם בבית החולים. יש דרך להעניק להם טיפול מסור בביתם, לכבות "שריפות" של החמרה נקודתית וחולפת וללוותם עד להחלמה המיוחלת

אף שהזמן שחלף מאז פרצה הקורונה לחיינו כבר נדמה לרבים כנצח, יש להניח שאנחנו רק בתחילת הדרך. זוהי מחלה שהולכת ותופסת את מקומה על פני כדור הארץ, וככל הנראה, היא לא תיעלם ב"זבנג וגמרנו". ספק רב אם חיסון ימגר אותה כליל. סביר יותר שכמו עם השפעת, שהיכתה באנושות במספר גלים ומוסיפה לגבות מאיתנו מחיר מדי שנה, גם הקורונה נמצאת כאן כדי להישאר.

ה-DNA האנושי צריך ללמוד אותה בהדרגה, לפתח נוגדנים, לערוך מחקרים ולשפר את הטיפול, בדגש על זה שניתן בקהילה. קריטי למשל לפתח בדיקות מהירות, כך שרופא יוכל להיכנס לבית מטופל ולדעת תוך דקות אם הוא נמצא בסביבת קורונה.

עם השיפורים הטכנולוגיים והכמיהה לחיים ולשגרה, מסגרת הטיפול הביתית רק תלך ותצבור תאוצה. חולים קלים ובינוניים, כמו גם חולים קשים שמצבם השתפר, אין מקומם בבית החולים. יש דרך טובה ויעילה, אם גם מורכבת יותר למטפל מבחינה לוגיסטית, להעניק להם טיפול מסור בביתם, לכבות "שריפות" של החמרה נקודתית וחולפת וללוות אותם עד להחלמה המיוחלת.

הכותב הוא מומחה ברפואה פנימית, המייסד והמנהל הרפואי של "שרן – רפואה עד הבית"

נושאים קשורים:  דעות,  קורונה,  טיפול ביתי,  אשפוז ביתי,  חדשות,  בידוד,  מחלקות פנימיות,  ד"ר איב ביטון
תגובות
אנונימי/ת
15.10.2020, 08:42

פרסומת?

16.10.2020, 10:46

ממש לא זו עובדה. אנחנו מקבלים יותר ויותר חולים. אין צורך הפרסומת כי מי שמעביר הם הקופות. מה שצריך זה לבנות תורת הפעלה של טיפול בקורונה בבית. יש המון שאלות לא פטורות. אתמול התעלף איש צוות שלנו בבית בשל חום עצום בתוך הסרבל. המיזוג בבתים הוא לא כמו במחלקות. ויש עוד ועוד.
מטרת המאמר לעורר דיון ולהעלות שאלות ופתרונות.

מסכימה מאוד עם דר׳ ביטון. יש לחזק את מערך הטיפול בחולים מרותקים לבית בכלל ובחולי קורונה בפרט.
כפי שציין, כבר היום קיימים מספר מערכים מצויינים הפועלים בשיתוף פעולה מלא עם קופות החולים ומהווים את חוד החנית של הטיפול בבית. במציאות של התקדמות טכנולוגית מהירה והזדקנות האוכלוסיה במקביל, אחד האתגרים החשובים והמעניינים של רפואת העתיד הוא חיזוק תחום הטיפול בבית במסגרת קופות החולים והמסגרות הקיימות והידוק שיתופי הפעולה.

16.10.2020, 14:28

הטיפול צריך להינתן אך ורק על ידי הצוות במיומן והמקצועי בתוך המוסדות לחולים תסמיניים וההשגחה 24/7. מהניסיון האישי עם אשתי שאושפזה עם דלקת ריאות בינונית.
אני כאח מומחה בגריאטריה ונמנה אל הצוות הרפואי פיניתי ממר”ג שבו אני עובד מטופלים הללו וגם עוד חודש מתחיל לעבוד במחלקת קורונה שתיפתח.
האנשים אתסמינים לא צריכים טיפול וכעבור תקופת הבידוד יכולים לחזור לפעילות רגילה ושוטפת. לכן האמירה שלחולעם בינונים אין מקום בבית חולים היא מסוכנת

אנונימי/ת
16.10.2020, 15:06

אתה מתעלם מהעובדות הידועות שחולים מבוגרים רבים שכבו ימים רבים במחלקות קורונה בלי מבקרים ובלי שרחצו אותם [רק ניקו עם ממחטות לחות, ]. מי שחושב שכך מחלימים יותר טוב מאשר טיפול מסור של המשפחה בבית [גם אם בפחות \'מקצועיות\' שיהיה לו לבריאות.
הנתונים שנחשפו בערוץ 12 ושאני גם מכיר אישית מוכיחים אחרת.