קורונה בישראל

מורידים את העומס: נהלים חדשים מול חולי קורונה לרופאי משפחה

משרד הבריאות עדכן את הגדרת "מחלים מקורונה" ולרופאי המשפחה אין מעתה חובה לעקוב אחרי חולים ללא סימפטומים וללא גורמי סיכון עד תום מחלתם - השחרור בהודעה למייל או לנייד

רופא משפחה בעת מגיפת הקורונה. אילוסטרציה

משרד הבריאות הודיע על שינוי נהלים עבור רופאי משפחה לאחר שהתלוננו על עומסי עבודה וכן על שינוי בהגדרת מחלים של חולה קורונה וזאת  לצורך האחדת הנחיות לרופאים. בדיווח היום (ד') של מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום", נמסר כי רופאי המשפחה בקהילה לא יצטרכו עוד להתקשר מדי יום לכל חולה קורונה המבודד בביתו, כאשר אין לו סימפטומים, אלא רק להתקשר לחולים המראים תסמינים.

ההנחיות החדשות  הופצו לרופאים אתמול על ידי ד"ר ורד עזרא, ראש אגף רפואה במשרד הבריאות. עניין זה עלה בעקבות טענות רופאי המשפחה על עומס יתר עקב הצורך לעסוק בנושאי מנהלה מיותרים - "רפואה עודפת" בחולי קורונה, כפי שהגדירו זאת - הפוגעת בטיפול בשאר החולים ובעיקר בחולים עם גורמי סיכון הזקוקים ליותר תשומת לב.

בהנחיה החדשה צוין כי בחולים ללא סימפטומים שהם מתחת לגיל 60 ניתן לקיים מפגש ראשון על ידי אח/ות או מטפל אחר ממקצועות הבריאות לצורך הסבר על הנחיות הבידוד ואילו מקרים יש לפנות לעזרה רפואית. במקום מעקב יומיומי על ידי רופאים או אחים, אין חובה מעתה לעקוב אחרי מטופלים ללא סימפטומים וללא גורמי סיכון עד תום מחלתם. למטופלים ללא סימפטומים אך עם גורמי סיכון ניתן להתקשר אחת לשבוע. במטופלים בני 18-35 ללא גורמי סיכון, אין חובה לקיים מעקב יומיומי גם אם יש להם סימפטומים.

מעקב יומיומי יתקיים רק אחר מטופלים בני 36 ומעלה שיש להם סימפטומים וגורמי סיכון - מחלות רקע, השמנה והריון. שחרור המטופל והכרזתו כ"מחלים" יכולים להיעשות בהודעה למייל או לנייד, כשרופא/ה או אח/ות צריכים להיות חתומים עליו.

משרד הבריאות עדכן את הגדרת "מחלים" של חולה קורונה

בנוסף הפיצה שלשום ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, עדכון להגדרת "מחלים" של חולה קורונה וזאת לצורך האחדת הנהלים בנושא הזה. גם חולים עם תסמינים וגם חולים ללא תסמינים יוגדרו כמחלימים עשרה ימים ממועד הבדיקה החיובית, ובלבד שלא הציגו תסמינים בשלושת הימים האחרונים. כך תתקצר בשלושה ימים תקופת הבידוד של מי ששהה בו עשרה ממועד הבדיקה החיובית הראשונה שלו. היום הקובע להגדרת מחלים הוא התאריך שבו בוצע דיגום הבדיקה החיובית או החיובית-גבולית להימצאות נגיף הקורונה, במי שמוגדר בעקבות זאת ותוך פחות משבעה ימים כחולה מאומת".

הגדרות המחלימים החדשות יחולו רק על חולים שלא אושפזו בשל קורונה עקב מצב קשה או קריטי, או כאלו שאושפזו בבתי החולים מסיבה אחרת.  מי שאושפז בבית חולים או במוסד גריאטרי במצב קשה או קריטי או דיירי בתי אבות, מעונות לקשישים ומוסדות גריאטריים, כמו גם חולים המטופלים בדיאליזה יוגדרו מחלימים רק לאחר 20 יום ממועד הבדיקה החיובית ובלבד שלא גילו תסמינים בשלושת הימים האחרונים. הם לא ייאלצו לעבור בדיקת החלמה. חולים עם דיכוי חיסוני משמעותי יוגדרו כמחלימים רק לאחר שתי תוצאות שליליות בהפרש של לפחות 24 שעות זו מזו. הבדיקה הראשונה מבין השתיים תילקח 20 יום לפחות לאחר מועד הבדיקה החיובית.

נושאים קשורים:  מחלימים מקורונה,  רופאי משפחה,  שחרור מטופלים,  בידוד,  חדשות,  קורונה,  ד"ר שרון אלרעי פרייס
תגובות

באמת חשוב להוריד את העומס מהמערכת
אבל קיצור זמן הבידוד באוכלוסיה שכולנו מודעים שאינה דוברת אמת בתשאול בחלק לא קטן מהמקרים עלולה להיות מסוכנת

אנונימי/ת
16.10.2020, 09:28

כמו הרבה הנחיות אחרות של משרד הבריאות צריך פרשן על כדי להבין אותן.