חדשות

במקום פינוי לבית חולים: פיילוט של מד"א והקופות לשירות רפואי ביתי

מנכ"ל מד"א: "כשליש מהמפונים לבתי החולים יכולים להיות מטופלים בבית ולא להגיע לבתי החולים בכלל ובעיקר בתקופה הזאת"

שירותי רפואה בבית. אילוסטרציה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות קיימה הבוקר (ב') דיון בנושא קידום שירותי בריאות בבית המטופל באמצעות גופים רפואיים תומכים, וכבר ממחר יחל פיילוט של מד"א עם קופות החולים מכבי ומאוחדת לשירות ביתי שיחליף פינוי חולים לבתי החולים.

לפני כשלושה שבועות הגיע יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ להסכמה עם נציגי האוצר להקצאת 41 מיליון שקל לצורך קידום שירותי הרפואה הביתיים, שמטרתם למנוע פינויים שאינם נחוצים לבתי החולים, לשפר את השירות למטופלים ולהוריד את העומסים על חדרי המיון. בדיון היום ביקשו חברי הוועדה לקדם את אסדרת התקצוב ואספקת השירותים על ידי הגופים הרפואיים.

מנכ"ל מד"א אלי בין אמר בדיון: "יש כיום למעלה משני מיליון פניות בשנה למד"א, כמעט 90% מהקריאות לארגונים הרפואיים. בפועל, מפונים כ-700,000 איש לבתי החולים כשלפי בדיקות שלנו, כשליש מהם יכולים להיות מטופלים בבית ולא צריכים להגיע לבתי החולים בכלל ובעיקר בתקופה הזאת".

אורן בלושטיין, משנה למנכ"ל מד"א הוסיף: "אנחנו כבר ערוכים היום למתן השירותים האלה. כל המכשור קיים וכבר השבוע אנחנו מתחילים פיילוט עם קופות החולים מכבי ומאוחדת שבמסגרתו כבר נוריד את מספר המפונים. מדובר באותם אמבולנסים שמגיעים עם אותם צוותים ועושים בבית המטופל את כל מה שעושים בחדר מיון. מעלים רופא מומחה בתחום הרלוונטי לווידאו והוא מנחה את הצוות מה לעשות ואיך לפעול, מנגישים לו את החולה באמצעות מכשור מתאים, בדיוק כמו זה שנמצא בחדרי המיון בבית החולים, ומפנים רק את מי שבאמת צריך פינוי ויאושפז בסבירות גבוהה. כולם מבינים שזה הכיוון נכון וצריך רק להסדיר את התקצוב".

משה טייטלבאום, יו"ר איחוד הצלה, תמך גם הוא בקידום ותקצוב השירותים הביתיים ואמר: "אנחנו לומדים את הנושא, את הטכנולוגיות ואת היישום של שירותים מהסוג הזה בחו"ל. ישבנו עם חברות מובילות בתחום ואם נחבור לחברה קיימת, נוכל להפעיל שירות כזה בתוך חודש. אם נלך לזה עצמאית, זה ייקח כמה חודשים". באשר לתקצוב אמר: "צריך לתת לכל אחד באופן שוויוני ומלא להתמודד על התקציבים למתן השירות הזה, בדגש למי שיש לו את התשתית והיכולת לעשות זאת".

חברי הכנסת שלקחו חלק בדיון תמכו בקידום השירותים הביתיים ובירכו על הקצאת התקציב. ח"כ קטי שטרית סקרה מאמר שערך השוואה בינלאומית על נושא הטיפול הביתי. בין היתר ציינה כי בארה"ב ובקנדה צמצמו באמצעות שירותים ביתיים את הביקורים במחלקות החירום והאשפוזים החוזרים בעשרות אחוזים וכן חסכו מאות מיליוני דולרים בעלויות הטיפול. לדבריה, "אם זה טוב במדינות אחרות, זה טוב גם אצלנו וצריך לקדם את זה גם מעבר לפיילוט של כמה מאות מטופלים. כשאמא שלי חלתה, נתנו לה בזמנו חצי שנה לחיות וכשהבאנו אותה הביתה, עטפנו אותה וטיפלנו בה בבית, היא חיה עוד שמונה שנים".

נועה היימן, רכזת בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, הסבירה כי הדרך הנהוגה לתקצוב שירותים במערכת הבריאות היא מבחני תמיכה, אשר מגדירים תנאים וקריטריונים עבור הגופים המבקשים להיות זכאים לתקציב. לדבריה, תקצוב השירותים הביתיים אמור לעבור דרך קופות החולים, שיהיו אלו שייגשו למבחני התמיכה.

מנגד, יו"ר הוועדה חיים כץ הדגיש: "לא ניתן שקופת החולים תכפה על מטופל ללכת לספק מסוים. נבנה את התקצוב כך שלאדם תהיה אופציה לפנות למי שהוא רוצה, שייתן לו מענה מיידי ולא לחייב אותו ללכת דרך קופות החולים".

לסיכום הדיון אמר יו"ר ח"כ כץ: "ניפגש עם משרד הבריאות והאוצר, נראה איך אנחנו הופכים דיבורים למעשים ומממשים את התקציב שהשגנו בדרך הטובה ביותר לטובת המטופלים. אני שמח על הפיילוט שמתחיל השבוע, נראה איך זה עובד ונתקדם. בהמשך, כל הקופות יצטרכו להיכנס למשחק הזה בגלל התחרות וזה יביא תוצאות".

נושאים קשורים:  מד"א,  טיפול ביתי,  "איחוד הצלה",  קופות החולים,  ח"כ חיים כץ,  חדשות
תגובות
12.10.2020, 21:34

כאחות קהילה ותיקה, אני חושבת שבעית הצפיפות בבתי החולים בחורף הייתה צריכה להימנע אם יחזקו את צוות הבריאות בקהילה.

אנונימי/ת
12.10.2020, 22:02

הצחקתם אותי. כל מי שראה את הכתבה המדהימה של יאיר שרקי על אשפוז בית בקהילה החרדית יודע שכל קופות החולים רחוקות מהרמה הזו שנות אור. הן ומשרד הבריאות הכושל ידאגו עכשיו שהפרוייקט המופלא הזה יפול, במקום לרוץ ולאמץ אותו בכל לב. יעשו פיילוטים וישפכו תקציבים על מינהלות עם רופאים מפקחים ומינהלנים עצלנים.

אנונימי/ת
12.10.2020, 23:08

איזו שטות! מי יהיה שם להכניס עירוי או לתת הידרוקורטיזון דחוף לחולה שאיננו יכול לנשום, או חמצן כשרמת הסטורציה נמוכה או BPAP כאשר רמות הגזים בדם גרועות. איך בדיוק יבצעו בדיקות מעבדה דחופות כמו במיון בבית החולים

אנונימי/ת
13.10.2020, 08:14

המנהלת של קופ\"ח מאוחדת פרסמה לאחר הסגר הראשון, שהיה רעיון לתת לקופ\"ח לטפל בבית אך מנהלי בתי החולים התנגדו בגלל שיעבירו את התקציב ללקו\"ח ולא לבתי חולים-הבנתם-יש סגר והפסדים של מליארדים בגלל פוליטיקה מי ירוויח את הכסף

13.10.2020, 12:45

השר\"ן מטפל בחולי קורונה בבית מזה מספר שבועות.
הקופות מפנות מספר קטגוריות של חולי קונה אלינו לאשפוז ביתי.
1.חולי קורונה עם החמרה של מחלות רקע הדורושות טיפול אקוטי בבית כגון מחלות זיהמיות החמרה באי ספיקת לב והחמרה ב COPD.
2. חולי קורונה הזקוקים למעקב וטיפול יותר אינטיסיבי כגון נוזלים, מעקב חום, ומתן תרופות חולים בדרכ בינונים ללא התדרדרות נשמתית.
3.חולי קורונה סופניים המעדיפים הם ואו משפחתם לסיים את חייהם בבית.

צוותי שרן נכנסים לבתים ממגונים ומבצעים את כול מה שמחלקה פנימית בבית חולים אמורה לתת.
חולי קורחולי קורנה נשמתית קשים עם התדרדרות במצבם מקומם בבית חולים בכדי לתת להם את סכויי ההחלמה המייטבים.
לא רואה ולא מבין מה מקומם של מד\"א או איחוד הצלה בנושא. החולים מועברים ישירות אלינו מהקופה ואו ממוקדי מעקב קורנה של הקופות

אנונימי/ת
19.10.2020, 18:53

איזה בליל מונחים ואירגונים שאינם קשורים אחד למשנהו.
מתן שירותי אשפוז בבית קיים בישראל כבר מספר שנים. הגוף הראשון שביצע זאת בצורה מסודרת הם \"צבר שרותי רפואה\" וכיום יש עוד מספר גופים דומים. בנוסף יש לכל קופות החולים \"יחידות המשך טיפול\" האמונות על מתן טיפול רפואי למטופלים המרותקים לביתם.
אין צורך בתוספת של גופים- החפצים ב\"ניקוד גבוה\" בזמן משבר רפואי. יש חשיבות לחיזוק הגופים הקיימים וחיוב קופות החולים להגדיל משמעותית את יחידות המשך טיפול.
חשוב לציין שגם כאן יש בעיות פוליטיות רבות של \"מכסות אשפוז\" ועוד מונחים מתקופת המנדט שלפיהן קופות החולים מתוקצבות מהמדינה (אם אין מספיק אשפוזים של קופת חולים מסוימת בבתי חולים התקציב שלה נפגע...).
בקיצור- לא צריך להמציא את הגלגל. צריך לחזק ולשפר את הגלגלים הקטנים שכבר קיימים וללמד את הציבור שהכי טוב זה בבית