קורונה בישראל

המתווה המדורג ליציאה מלאה מהסגר מתוכנן עד לתחילת 2021

מתווה בן שמונה שלבים ליציאה הדרגתית מהסגר וחזרה לפעילות יוצג השבוע לקבינט הקורונה - מ-10% שיעור בדיקות חיוביות לקורונה באוכלוסיה ועד 2% בלבד

בדיקות לקורונה, סגר בישראל. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

רק מחרתיים, יום ג', צפוי "קבינט הקורונה" לקיים דיון על שלבי היציאה מן הסגר. ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן היום את פרופ' רוני גמזו ושרים נוספים לדיון מקדים.

בסוף השבוע דיווחו כלי התקשורת על המתווה שגובש במשרד הבריאות והוא בן שמונה שלבים. תחילת יישומו רק בשבוע הבא (כנראה ב-18 בחודש) ובהדרגה, שלב אחרי שלב, הוא אמור להסתיים רק בחודש פברואר. כל שלב במתווה אמור להימשך שבועיים ויתכן שגם שלושה כאשר הוא תלוי בהמשך מגמת הירידה בתחלואה. כבר עתה ברור שייתכן שכמה שלבים יאוחדו או יוכנסו בהם שינויים במהלך הדיונים שיתקיימו עם שרי הממשלה.

אם לא יחול שינוי בימים הקרובים, שלב ראשון במתווה – הקלה בתנאי הסגר הנוכחי – ייכנס לתוקף בסוף שבוע זה או בתחילת השבוע הבא. אז תבוטל הגבלת מרחק היציאה מהבית, המגזר הפרטי צפוי לחזור לפעילות למעט קבלת קהל. גם גני הילדים ישובו לפעול. ערים המוגדרות "אדומות בוהקות" צפויות להישאר בסגר במתווה הנוכחי עד שיחול בהן שיפור. בשלב זה יש 12 ערים כאלו: אלעד, אשדוד, ביתר עילית, בני ברק, חדרה, לוד, מודיעין עילית, נתיבות, נתניה, רחובות, רכסים ורמלה וכמה שכונות בירושלים ובבית שמש.

המדדים לפיהם יתקיים המעבר בין השלבים הם: מספר הנדבקים היומי (N) ומקדם ההדבקה (R). הרף שהוצב להקלות הראשונות הוא 2,000 חולים מאובחנים חדשים ביום ומקדם הדבקה של 0.8.

בשבוע שעבר נראתה ירידה ניכרת במספרי החולים שאובחנו מדי יום, לצד ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות – פחות מ-10%. ירידות אלו נראו גם בסוף השבוע והבוקר. פרופ' רוני גמזו שסייר ביום ששי ביישובים דרוזיים אמר שם כי גם בבתי החולים מורגשת האטה מסוימת בקצב הפניות אליהם.

השלב השני במתווה אומר כי אם מגמת הירידה בתחלואה תימשך, מוצע לפתוח גם את נתב"ג ולהתיר שהייה בחופי הים וכן להתיר איסוף מזון ממסעדות ולבטל את ההגבלה על ההפגנות.

יישום השלב השני במתווה מתוכנן רק לתחילת נובמבר. הוא מותנה בירידה לכ-1,000 חולים מאובחנים חדשים ביום. שיעור גידול יומי של חולים קשים פחות מ-3%.  בשלב זה מתוכנן לחדש את הלימודים בכיתות א'-ד', פתיחת בתי הכנסת וחידוש הפעילות של רפואה משלימה. ב-15 בנובמבר, אם מספר החולים המאובחנים יירד ל-500 ביום, צפוי להתחיל השלב השלישי הכולל פתיחת חנויות, קניונים, שווקים וחדרי כושר. עם פחות מ-5% שיעור הבדיקות החיוביות ב-29 בנובמבר, אם תהיה ירידה  לכ-250 נדבקים חדשים ביום, ניתן יהיה לפתוח גם בתי קפה ומסעדות.

בשלב החמישי, שאמור להתחיל ב-13 בדצמבר, ייפתחו מחדש בתי המלון, הצימרים ובריכות השחייה. התנאי: עד 2% חיוביות. אז גם תוחזר לפעולה תכנית הרמזור המלאה. השלב השישי מתוכנן ל-27 בדצמבר והוא כולל חידוש פעילות התרבות והספורט הקבוצתי, כנסים ופתיחת מוזיאונים בתנאי ששיעור הבדיקות החיוביות יהיה מתחת ל-2%.

בשלב הבא, ב-10 בינואר, יחזרו ללימודים תלמידי כיתות ה'-י"ב. בשלב האחרון, בפברואר, ייפתחו מועדונים וברים ותתאפשר פעילות ספורטיבית עם קהל.

נושאים קשורים:  סגר,  יציאה מהסגר,  קבינט הקורונה,  קורונה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
11.10.2020, 13:53

ירידה ל 2% בדיקות חיוביות בדצמבר נשמע לי כמו חלום באספמיה.
ברגע שיתחילו הצעדים הראשונים של חזרה לשגרה מגמת הירידה תבלם. הלוואי ותשאר כמו שהיא מבלי שתעלה.