קורונה בישראל

פרופ' מוטי רביד: "משבר הקורונה מנוהל באופן קטסטרופלי"

לאחר שהתפטר מניהול "מעייני הישועה", התבקש פרופ' רביד על ידי הנהלת ביה"ח להישאר בתפקידו עד סוף החורף: "אני מקווה שהדברים שאמרתי ביושר רב החלו להזיז משהו בחברה החרדית"

פרופ' מוטי רביד. "לא כל הציבור החרדי פועל בניגוד להנחיות". צילום: מתוך ערוץ 13

פרופ' מוטי רביד, שהתפטר בשבוע שעבר מתפקידו כמנהל הרפואי של בית החולים מעייני הישועה בבני ברק, אמר הבוקר (א') בתכנית "העולם הבוקר" בערוץ 13 כי התבקש להישאר בתפקידו עד סוף החורף. כמו כן סיפר שעוד לפני הסערה שקמה בעקבות דבריו "היו בירורים איתי על הצורך למנות לי סגן, שאמור להחליף אותי בבוא העת. אחרי הכול אני כבר בן 82 וחצי".

כמו כן אמר כי "אני מקווה שהדברים שאמרתי ביושר רב החלו להזיז משהו בחברה החרדית". הוא שב והדגיש: "חלק מהחרדים, בוודאי לא כולם, הוא ציבור לא ממושמע... בעקבות הדברים שנאמרו קיבלתי תגובות ופתאום יש ביניהם כאלה שהזדעזעו מהנתונים, ממספר החולים הגדול ביניהם. הם לא היו מודעים לכך ואני רק הדגשתי את ההיבט הזה.

"לא כל הציבור החרדי פועל בניגוד להנחיות. הרוב הגדול מתנהג כפי שצריך", ציין פרופ' רביד. "אני מכבד את האנשים הללו שחיים בצפיפות, יש להם גם פילוסופיית חיים מעניינת ונוגעת ללב, יש בה גם יופי. למדתי לכבד אותם, אבל יש ביניהם גם כמה חסידויות קיצוניות מאוד. אנשים אלה חיים למעשה בבועה, בתוך עצמם. הם לא מכירים במדינת ישראל ובחוקיה, הם לא נותנים כלום לציבור הכללי אבל מקבלים הרבה מהמדינה. לזה בדיוק התכוונתי. פחות מ-30% מהגברים באוכלוסיה הזאת עובדים, אבל אצלם יש אולי פי חמישה-שישה יותר חולים מאשר אצל האחרים ובכלל האוכלוסיה החרדית לפי הנתונים יש פי חמישה יותר חולים מאשר באוכלוסיה הכללית.

"אני חילוני וההנהלה האדמיניסטרטיבית של בית החולים יודעת זאת וגם ידעה זאת כאשר נכנסתי לתפקיד. אני קודם כל רופא ומבחינתי כל אחד הוא בראש ובראשונה אדם. לי לא משנה אם הוא דתי, חרדי או חילוני. עלי קודם כל לדאוג לבריאותו וכך אני עושה כל שנותיי במקצוע".

פרופ' רביד סיפר כי "לאחר הראיון ברדיו נאמר לי על ידי אותה הנהלה שאני גורם נזק לבית החולים. באותו הרגע החלטתי: אם כך – וזה אני שביססתי והרחבתי את בית החולים הזה – אם אתם חושבים כפי שאתם חושבים – אז תודה, ושלום. אני חוזר עתה לטפל בחולים שלי. יש לי הרבה עבודה רפואית. בלי אקסטרות".

עוד אמר פרופ' רביד כי "בגל הראשון של המגיפה היתה תחושה כאילו הצלחנו, אבל בראייה מקיפה, אי אפשר לנהל תופעה ביולוגית על פי שיקולים פוליטיים ואחרים שאינם מבוססי נתונים מדעיים. המשבר כאן מנוהל קטסטרופלית. היו מדינות אחרות שכשלו בניהול הגל הראשון וסבלו מאוד אבל ניהלו את המשבר וממשיכות לנהלו בצורה תרבותית".

נושאים קשורים:  פרופ' מוטי רביד,  קורונה,  "מעייני הישועה",  מגזר חרדי,  בני ברק,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
11.10.2020, 16:25

סוף עצוב (ומיותר) לקריירה של איש מבריק.
ממליץ לך פרופסור רביד לעשות עכשיו לביתך, לעצמך. אולי גם להשתתף בהפגנות שיביאו לשינוי שהחברה הישראלית כה זקוקה לו.

אנונימי/ת
11.10.2020, 16:41

יכול להיות שהוא בכל מקרה התעייף ורצה לפרוש, ועל הדרך תפס טרמפ על עניין הקורונה.
בכל זאת, לא מדובר באיש צעיר

אנונימי/ת
11.10.2020, 22:17

אז הם עדיין \"התחנכו לקבל הכל ולא לתת כלום במשך שנים\"? כולם? רובם? חלקם?
ואיך האימרה האומללה הזו קשורה לרצון לטפל בחולים?

אנונימי/ת
11.10.2020, 23:28

לפי מיטב ידיעתי על כל 100 ש\"ח במכולת 17 ש\"ח ממשיכים לקופת המדינה , אז מה זה \"לא נותנים כלום ורק מקבלים\" ??

אנונימי/ת
11.10.2020, 23:55

\"התרגלו לקבל\" שיבדוק בויקפדיה מי הקים את העמותות הכי גדולות בישראל. הרב אורי לפולינסקי הרב אלימלך פירר הרב חנניה צולק הרב דודי זילברשלג. ולגבי מה שמקבלים לידיעתו החינוך החרדי מתוקצב רק חלקית, לעומת החינוך הכללי שמתוקצב ב100 אחוז

אנונימי/ת
12.10.2020, 06:34

אמת.
החינוך החרדי מתוקצב באופן חלקי. וזה לא בסדר.
הוא לא אמור להיות מתקוצב כלל.

אנונימי/ת
12.10.2020, 11:23

מה שטוב שלא את/ה קובע.

אנונימי/ת
12.10.2020, 00:42

פרופ\' רביד אמר שפחות מ30 אחוז מהגברים החרדים עובדים, כנראה שהוא התרגל לשקר, כי לפי הלמ\"ס ברבעון הראשון של 2019 עמד שיעור התעסוקה בקרב קבוצה זו על 52%.

אנונימי/ת
12.10.2020, 01:01

ובציבור החסידי, האחוז גבוה בהרבה.

אנונימי/ת
12.10.2020, 07:09

אני לא מאמין שרק 52% מהגברים עובדים. לדעתי המספר הרבה יותר גבוה. אולי 52% מצהירים שהם עובדים.

12.10.2020, 03:10

הדברים שהוא אומר עכשיו הרבה יותר מאוזנים.
בהתחלה דיבר על כל הציבור החרדי וזה היה מקומם מאד.
אנרכיסטיים וחוכמלוגיים יש אצל החרדים. יש גם אצל החילונים. אבל אצל החרדים האנרכיסטיות מגיעה בשילוב צפיפות ותפילות 3 פעמים ביום מה שיוצר גן עדן לקורונה.

מה שמוזר זה שחלקו של הציבור החרדי במתים זהה לחלקו באוכלוסיה, ואילו חלקו במחלה פי 5.
גופות אי אפשר להחביא, להבדיל מחולים וחולים קשים.
אולי בגלל שהיקף הבדיקות בציבור גבוה מאד. אולי בגלל גלים גדולים של תחלואה אצל בני הישיבות. שווה בדיקה.

אנונימי/ת
12.10.2020, 21:11

מההתחלה פרופ\' רביד דבר על חלק מהחברה החרדית.