קורונה בישראל

צוות מומחים מהאונ' העברית: לפתוח את בתי הספר רק בעוד 3 שבועות

בטווח הקרוב, ממליצים המומחים, אין להחזיר עדיין ללימודים תלמידים מעל גיל עשר | המתווה של גמזו ליציאה הדרגתית מהסגר: לא יותר מ-2,000 נדבקים חדשים ביום ומקדם הדבקה של 0.8

סגר בישראל, שוק התקווה בתל אביב. צילום ארכיון: מרים אליסטר/ פלאש 90

צוות מהאוניברסיטה העברית ו"הדסה" בירושלים הציג אתמול (ב') לקבינט הקורונה מסמך בן שבעה עמודים וגרפים, המפרט נתונים וסדרת המלצות על מצב התחלואה בעקבות החלת הסגר. המסמך גם כולל תחזית של המומחים לפיה תיתכן האטה בקצב התחלואה הקשה וגם ירידה במספר נשאי הנגיף והחולים החדשים.

לצד זאת, נמשכת התמותה הגבוהה: כ-25% מהחולים הקשים לא שורדים את המחלה. זמן האשפוז הנדרש מהווה גורם לכך. הצוות המליץ לבחון את תמונת המצב ב-10-9 באוקטובר כנקודת מבחן: אם הירידה במגמת ההדבקה תישאר ומשך הזמן הנדרש להכפלת מספר הנשאים בישראל יתארך, הרי שתסתמן הקלה על מערכת הבריאות ועל המשק כולו וניתן יהיה להתחיל להיערך לפתיחה חלקית אבל מדורגת של הפעילות במשק, הדגישו מחברי המסמך.

במסמך יש התייחסות לאפקטיביות הסגר גם בכל הנוגע לתנועת אנשים בכבישים (מוביליות) שעתה שבאמצע השבוע גבוהה עתה בכ-30% יותר מהסגר הקודם.

כמו צוותים נוספים שמציגים המלצות גם צוות זה המליץ שבשלב הראשון לפתיחת הפעילות במשק לאחר הסגר הנוכחי ייפתחו גני הילדים אבל רק בקפסולות וחנויות בלבד. חברי הצוות ממליצים לא לפתוח באופן מלא את כלל בתי הספר והישיבות ולא לאשר קיום אירועים ופתיחת בתי כנסת.

הצוות סימן יעד לשבועות הקרובים: הקטנת מקדם ההדבקה ל-0.9, שלדעת מחברי המסמך ניתן לביצוע אם קצב התחלואה יהיה כמו שהוא עתה, רק בתוך שלושה שבועות.

בהמשך צוין שפתיחת הכיתות נמוכות בבתי הספר רק ביישובים לא-אדומים תהיה בקפסולות ובטווח הזמן הקרוב  אין להחזיר עדיין ללימודים תלמידים מעל גיל עשר או לבצע אירועים גדולים.

האפשרויות ליציאה מהסגר שהוצגו לשרים משלבות את שני המדדים - מספר הנדבקים היומי ומקדם ההדבקה. פרופ' רוני גמזו הציג לשרים את המתווה שלו ושל צוותו ליציאה מהסגר. התנאי הראשוני: לא יותר מ- 2,000 נדבקים חדשים בממוצע ביום ומקדם הדבקה של 0.8. ב-29 בספטמבר היה מקדם ההדבקה 1.19. רק היום צפוי להיות מוגש לשרים הנתון העדכני בעניין הזה.

עד שיעד ראשון זה לא יושג, ממליץ משרד הבריאות להשאיר את הסגר במתכונתו הנוכחית לפחות עוד שבוע, משום שב-14 באוקטובר פוקע תוקף ההגבלות הנוכחיות. ראש הממשלה נוטה לקבל החלטה בנושא הזה לפיה רק ב-18 באוקטובר, יוחלט על שינוי בתנאי הסגר.

משרד הבריאות שואף לסיים את הסגר הארצי ולהחיל מחדש את תכנית "הרמזור" כך שניהול המגיפה ייעשה באופן דיפרנציאלי, בהתאם לציוני הרמזור ביישובים השונים.

עוד המליץ משרד הבריאות להקים צוות מיוחד שיעדכן את המתווה לחידוש פעילות מערכת החינוך וגם עדכון מתווה פתיחת נתב"ג לטיסות נכנסות והידוק הפיקוח על נוסעים נכנסים. כמו כן, בניית מתווה לביצוע "רישום ותיעוד דיגיטלי" של כל אדם הנכנס לבית עסק לצורך חקירה אפידמיולוגית אם יהיה בה צורך.

ביישובים "האדומים" ימשך הסגר, ייאסרו בהם התקהלויות, אבל התושבים יקבלו סיוע אינטנסיבי וגם מערכת החינוך בהם תישאר סגורה. נושא נוסף שטרם סוכם נוגע להגדלת קנסות למפירי ההנחיות.

נושאים קשורים:  לימודים,  סגר,  פרופ' רוני גמזו,  משרד הבריאות,  מקדם הדבקה,  חדשות,  קורונה
תגובות