קורונה בישראל

דו"ח אמ"ן קובע: פתיחת שנה"ל זירזה את התפשטות המגיפה

אי הקפדה על ריחוק חברתי ולימודים בצפיפות ובחללים סגורים היוו כר פורה להדבקה ולהתפשטות התחלואה במערכת החינוך ובכלל האוכלוסיה

תלמידי תיכון לומדים במגיפת הקורונה. צילום: יוסי זליגר/ פלאש 90

פתיחת שנת הלימודים היוותה זרז משמעותי בהתפשטות מגיפת הקורונה בישראל. כך קובע באופן נחרץ דו"ח מרכז המידע בלאומי למאבק בקורונה העוסק בניתוח מגמות התחלואה בקרב ילדים ונוער בישראל.

הדו"ח, שפורסם הבוקר (ב'), מתייחס לפתיחת שנת הלימודים במגזר החרדי ב-21 באוגוסט ובהמשך גם לפתיחת מוסדות החינוך ב-1 בספטמבר.

שילוב בין ריבוי אינטראקציות ממושכות ואי הקפדה על ריחוק חברתי, לימודים בחללים סגורים, בצפיפות ועם אוורור מוגבל, מעלים את החשש שאלה היוו כר פורה להדבקה ולהתפשטות התחלואה בגילאי מערכת החינוך ובכלל האוכלוסיה, נכתב בדו"ח. עיקר העלייה היתה בגילאי 17-15 במגזר הכללי, 17-12 בחברה הערבית והחרדית.

עוד מצביע הדו"ח על כך שמשום שכמחצית מהילדים א-סימפטומטיים, מדובר לכן בתחלואה שקטה וסביר להניח שתמונת המצב המלאה חמורה יותר.

מחברי הדו"ח מציעים להחזיר את פעילות בתי הספר בהדרגה: קודם הפעוטונים, גני הילדים וכיתות א'-ג' משום שגילאים אלה תורמים מעט מאוד לתחלואה, אבל לחייב הקפדה על קפסולות, הפרדה בין מתחמי פעילות, עריכת בדיקות ומעקב אחרי השפעת מהלך זה על התחלואה הכללית.

רק בהמשך, אם תהיה התייצבות, ניתן יהיה להחזיר לפעילות בהדרגה גם את קבוצות הגיל ד'-ו' ובאופן מבוקר. מחברי הדו"ח ממליצים על היערכות ללמידה מקוונת בלבד שעשויה להימשך חודשים, לבצע בדיקות דיגום רבות לילדים ולצוות החינוכי, בקרה מלאה על מהלך זה ומהלכי קטיעת שרשרת ההדבקה באופן מורחב הן בקרב התלמידים והן בצוות ההוראה, ובדיקה כלל המגעים של החולים וחסרי התסמינים. הדו"ח לא ממליץ לפתוח את כלל מערכת החינוך ביישובים אדומים.

כמו כן מצביע הדו"ח על עלייה משמעותית בקרב בני 23-18 – קבוצת גיל שכוללת סטודנטים, משרתים בצבא, תלמידים בחופשות סמסטר ובין עבודות, כאשר במגדר החרדי מהווים אלה את עיקר תלמידי הישיבות.

נושאים קשורים:  קורונה,  מערכת החינוך,  בתי ספר,  גני ילדים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
11.10.2020, 20:09

ומה יהיה דוח אמ\"ן הבא?
שהמצאת הרכב הובילה ליותר תאונות דרכים?
הזויים