קורונה בישראל

אזהרה משימוש בתכשיר טבעי שמתיימר לטפל בנגיף הקורונה

משרד הבריאות מזהיר משימוש ב-Todicamp ואוסר על יבואו ושיווקו של המוצר המשווק כטיפול מציל חיים במחלת הקורונה

Todicamp. צילום מתוך הרשת החברתית

משרד הבריאות הפיץ בסוף השבוע הודעת אזהרה מפני שימוש במוצר בשם "טודיקאמפ" (Todicamp) המשווק באתר בשם זה וגם ברשת טוויטר בחשבון בשם אולגה AltForm ומוצג כ"תכשיר טבעי לטיפול ולהצלת חיים במקרה של הדבקה בנגיף הקורונה". כמו כן פורסמה אזהרה מפני רכישת אלכוג'ל המשווק דרך רשת חברתית.

בהודעת האזהרה נאמר כי "לוועדה המייעצת לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום, הועברו  פניות בנוגע לפרסומי המוצר 'טודיקאמפ' המשווק כ'תכשיר טבעי' למגוון מחלות ומצבים, בין היתר לטיפול ולהצלת חיים במקרה של הדבקה בנגיף הקורונה. אלא שלגבי מוצר הזה אין כל מידע מחקרי מבוסס, תוך ייחוס סגולות ריפוי אסורות למספר רב של מחלות ומצבים רפואיים (דלקת, זיהומים מוירוסים, חיידקים, פטריות וטפילים,  גידולים, דכאון, כאבים ועוד) ולמגוון גילאים, כולל ילדים ונשים בהריון. כל זאת  בניגוד להוראות החוק. האחרונה נוספה כהתוויה מטעה ולא מבוססת נוספת לשיווק  כטיפול בחולים עם קורונה".

בהודעת האזהרה מצוין עוד כי הפרסום מציין שהמוצר נמכר באירופה, כולל בבית מרקחת גדול בצ'כיה, אולם הרשות בצ'כיה, CAFIA  - CZECH AGRICULTURE AND FOOD INSPECTION AUTHORITY) פרסמה אזהרה כבר ביולי 2020 על המוצר - תמצית אגוזי מלך ירוקים 115 מ"ל, המיוצר במולדובה על ידי חברה בשם TODICAMP SRL ומשווק כתוסף תזונה, אלא שהוא מסוכן לציבור. הרשויות בצ'כיה המליצו שלא לצרוך אותו, החלו באיסוף המוצר מהשוק והטילו קנס על המשווק.

לפיכך הודיע משרד הבריאות כי המוצר הזה איננו מאושר לייבוא או שימוש בישראל – לא לטיפול ומניעה של קורונה ולא לכל מטרה אחרת. על פי החוק ניתן לייחס סגולות ריפוי או מניעה רק לתכשירים רפואיים-תרופות, בהתאם לתנאי הרישום שנקבעו ולאחר הוכחת יעילות, בטיחות ואיכות. פרסומים אחרים עלולים ליצור "אשליית חיסון". המשתמשים עלולים להימנע מהתנהגות מגינה ומצמצמת הדבקה, שלא בהתאם לתקנות החירום והמלצות משרד הבריאות ולסכן את עצמם ואת סביבתם הקרובה.

אזהרה גם מפני רכישה ושימוש באלכוג'ל קריסטלי המשווק ברשתות החברתיות. צילום: משרד הבריאות

כל האמירות הכלליות בפרסומי המוצר,  מהן עולה במישרין או בעקיפין, כי השימוש במוצר זה עשוי להוות  טיפול ו/או הגנה ומניעה מפני נגיף הקורונה וכן לטיפול ו/או מניעה במצבים רפואיים נוספים, נעשות ללא כל בסיס מדעי תוך הטעיית הציבור וייחוס אסור של סגולות ביחס לשיטות הטיפול ומניעת הידבקות בנגיף הקורונה ומחלות ומצבים רפואיים אחרים, הזהירו במשרד הבריאות. עוד אוזהר כלל הציבור מפני "השימוש בתוספי תזונה - כדורים, אבקות, חליטות, משחות, שיקויים, להם מיוחסים סגולות ריפוי או מניעה מחלות, במיוחד בתקופה זו של מגיפת הקורונה".

בנוסף פורסמה אזהרה מפני רכישה ושימוש באלכוג'ל - אלכוהול ג'ל קריסטלי, לשמירה על היגיינת הידיים שמפיצה פעילה ברשת חברתית. "בדיקת מעבדה שנערכה למוצר הנ"ל מצאה כי המוצר מכיל כ-25% אלכוהול בניגוד מוחלט למצוין על תווית המוצר (70%)".

נושאים קשורים:  טודיקאמפ,  Todicamp,  אזהרה,  קורונה,  משרד הבריאות,  תרופה לקורונה,  חדשות
תגובות