חדשות

ירידה קלה במספר נשאי נגיף HIV בישראל בשנה האחרונה

65% מנשאי האיידס החדשים שנתגלו ב-2019 בישראל הם גברים שנולדו בארץ אנדמית לנגיף והגיעו לארץ

בדיקת איידס, HIV (צילום: אילוסטרציה)

נתונים ראשוניים שמציג הבוקר (א') משרד הבריאות מראים על ירידה בכ-11% במספר נשאי נגיף האיידס HIV בישראל, לאחר שנתיים קודמות שבהן הסתמנה עלייה זעירה במספר הנשאים החדשים, שהגיעה לאחר ירידה עקבית בארבע השנים קודמות (2016-2013).

לפי הדו"ח שפורסם (הדו"ח המלא לשנת 2019 יפורסם רק בסוף דצמבר 2020), ב-2019 אובחנו בישראל 381 נשאי HIV חדשים לעומת 431 בשנת 2018. מחברי דו"ח הביניים הדגישו: "עדיין מוקדם להסיק מסקנות מהירידה הזאת במספר האבסולוטי של הנשאים המדווחים".

את המסמך של המרכז הארצי לאבחון HIV ונגיפי דלקת הכבד, שמנהלת  ד"ר ארנה מור, חיבר צוות שכלל את ד"ר יעל גוזלן, מגר' רחל שירזי, מגר' אביה רקובסקי, מגר' הדר וולנוביץ , מרינה ווקס וזהבה יוספי.

המרכז הארצי בתחום HIV אחראי לבדיקות אימות סרולוגיות להדבקה ב-2/1 HIV, בדיקות מולקולריות שמצביעות על עומס נגיפי ובדיקות PCR או QUAL לזיהוי הדבקה ב-HIV. כמו כן אחראי המרכז על ריצוף נגיפי של ה-1-HIV לצורך קביעת עמידות או התאמה לטיפולים תרופתיים. תשע מעבדות מורשות מבצעות את הבדיקות באמצעות ערכות דור 4 של מכשיר ייעודי. כמו כן מבוצעות דגימות אימות במעבדה לנגיפים במתכונת ריאקטיבית. בדיקות אימות לכל דגימה הנמצאה ריאקטיבית, בטסטים המבוצעים למנות דם בבנק הדם של מד"א, נעשות במכשיר PRISM. בנוסף מספק המרכז סיוע בנושא זה לרשות הפלשתינית.

בדו"ח המלא צוין שבשנת 2019 התקבלו 1,099 דגימות לאימות הדבקה בנגיף HIV ובוצעו 1,072 בדיקות, כולל ארבע דגימות בקרת איכות. מרבית הבדיקות שהגיעו ממד"א היו שליליות ו-81% מכלל הבדיקות שהגיעו משאר המרכזים הרפואיים היו חיוביות. 65% מנשאי ה-HIV הו גברים שנולדו בארץ אנדמית לנגיף והגיעו לישראל. ב-2017 היה גם מקרה של נשא תינוק, שנולד בארץ ובעקבות גילויו נתגלו גם הוריו כנשאים.

נושאים קשורים:  איידס,  נשאי HIV,  חדשות
תגובות