קורונה בישראל

הפתרון של האוצר לגירעון בתי החולים במשבר הקורונה: שהקופות ישלמו

ביקורת קשה על הצעת האוצר לסיוע כלכלי לבתי החולים הציבוריים המחייבת את קופות החולים לשאת בעול | ה"כללית": "בתי החולים זקוקים לעזרה אבל ההסדר המוצע יביא לקריסת הקופות"

חולה קורונה מובל ליחידה הייעודית ב"שערי צדק". צילום: נתי שוחט/ פלאש 90

נציגי משרד הבריאות והאוצר הציגו אתמול (ג') בוועדת העבודה והרווחה את ההצעה בחוק להסדרת ההתחשבנות בין קופות החולים לבין בתי החולים לשנת 2020. ההסדר המוצע מתבסס על ההסדר הקיים שיושם בשנים 2018-2017 ולצד זאת, לאור משבר הקורונה, מוצע לחייב את קופות החולים לשלם לבתי החולים סכום של בין 100% ל-101.5% מגובה ההתחשבנות שלהן לשנת 2019 וזאת "במטרה למנוע פגיעה כלכלית קשה בבתי החולים עקב משבר הקורונה", כפי שהדבר הוצג בוועדה.

על פי נתוני משרד האוצר ומשרד הבריאות חלה ירידה ניכרת בפעילות בתי החולים השנה, שהביאה לירידה משמעותית בהכנסות שלהם ללא ירידה מקבילה בהוצאות, ולכן נוצא גירעון תקציבי משמעותי, בעיקר בחודשים מארס-מאי. במקביל, על פי נתונים אלה, הכנסות קופות החולים לא נפגעו בתקופת המשבר.

פרופ' עופר מרין, מנכ"ל "שערי צדק". "לא הועבר אפילו שקל אחד. אם לא נקבל תקציב, לא נוכל להתמודד עם החולים וזה יהיה על המצפון שלכם". צילום: דוברות בית החולים

נועה היימן, רפרנטית הבריאות באגף התקציבים באוצר, הסבירה בדיון: "אנחנו מאמינים שיש פה שילוב של הגנה מינימלית על שני הצדדים. ההסדר מאוזן בשנה קשה זאת שיש בה המון אי ודאות. הוא מתבסס על הקפאת מצב של מה שהיה בשנה הקודמת. בכל שינוי, תמיד יהיה צד מרוויח וצד מפסיד, לכן יהיה גם מי שלא מרוצה. הצעת החוק הזה, אם תעבור, תגן בעיקר על בתי החולים הקטנים והפריפריאליים. הגדולים יודעים לייצר פעילות ולהחזיר את מצבם הכספי לאיזון".

אלא שיו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ דרש להכניס להסדר גם את שירות מד"א שיעניק לחולים טיפול ראשוני בביתם כתחליף להגעה שלהם לחדרי המיון בבתי החולים: "מדברים כל הזמן על החשש מקריסה של בתי החולים, אבל זה שירות חשוב שיכול להפחית משמעותית את העומס על חדרי המיון, לפנות משאבים וכוח אדם ולשפר את השירות למטופלים. המשבר הנוכחי יכול להיות הזדמנות טובה לשפר את כל המערכת למען אזרחי ישראל".

ח"כ כץ מתח ביקורת על משרד האוצר ובראשו השר ישראל כץ על כך שהוא מסיט תקציבים מהקופות לבתי החולים ולא הקצה תקציב תוספתי לטיפול עקב הפגיעה בהכנסות בתי החולים הציבוריים. "האוצר הגיע לחתונה הזאת עם מעטפה ריקה. רוצים להעביר כסף מאלה לאלה ולא לתת מעצמם. שיוציאו את הכסף מהכיס - וישלמו", אמר.

במהלך הדיון אמר סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש: "בתי החולים הציבוריים נמצאים כרגע בקושי תזרימי עצום, בעוד הקופות המשיכו לקבל תקציבים כרגיל. לכן, מטרת החוק היא להסדיר את הנושא בנקודת הזמן הזאת. אפשר להיכנס לעומק ולעשות הכל הרבה יותר טוב, אבל אם לא נעביר את הצעת החוק עד יום רביעי (היום) כשהכנסת יוצאת לפגרה, בתי החולים לא יקבלו את הכסף שלהם וביומיים לא נצליח לתקן את כל מנגנוני הבריאות. באירוע משברי צריך קודם כל לתת את המענה, כדי שבתי החולים יידעו שלפחות את המשכורות של החודש הזה והחודש הבא הם יכולים לשלם לעובדיהם".

פרופ' עופר מרין, מנכ"ל "שערי צדק", אמר: "לבתי החולים של ירושלים ולבתי החולים בכלל אין כסף בחשבון הבנק. הדבר הזה מתורגם בצורה ישירה ליכולת שלנו להתמודד עם הקורונה. אתמול עסקנו עד אמצע הלילה בלחפש מקום נוסף כדי לקלוט עוד חולי קורונה. כרגע אנחנו עומדים להכשיר את חדר האוכל שלנו כדי שיוכל להכיל עוד 60 חולים. אנחנו מתעכבים כי אין לנו כסף כדי לקנות מיטות ולבצע את השינויים הנדרשים.

"על אף שמדווח כי ניתנו תקציבים לשיפוי ההוצאות בגלל הקורונה, ל'שערי צדק' לא הועבר עד היום אפילו שקל אחד. אם לא נקבל תקציב, לא נוכל להתמודד עם החולים וזה יהיה על המצפון שלכם. המאבק על הכלכלה קשה לי לא פחות מהמאבק על חיי החולים. על אנשי האוצר להתעורר - תנו כבר תשובות!".

רות רלבג, סמנכ"לית ה"כללית" ומנהלת חטיבת הכספים. "הצעת החוק מנתקת את הפעילות מהכסף ויש בה אלמנט של קנס על קופות החולים". צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

רות רלבג, סמנכ"לית שירותי בריאות כללית, אמרה בדיון: "הצעת החוק מנתקת את הפעילות מהכסף ויש בה אלמנט של קנס על קופות החולים. הרבה בתי חולים בארץ נמצאים מתחת להוצאות של 2019. כיוון שפחות אנשים הגיעו לבתי החולים, נערכו פחות ניתוחים. לכן, בבתי חולים רבים נאלץ לשלם הרבה מעבר לפעילות שבוצעה. צריך למצוא פתרונות לבתי החולים הזקוקים לעזרה ולא לשים את היד בכיס של הקופות. ההסדר המוצע יביא לקריסת קופות החולים". עוד אמרה רלבג: "יש 52 אלף חולי קורונה בישראל. רק 1,300 מאושפזים, 50% מהם מוגדרים קשים. המשמעות היא שמעל 50 אלף מהחולים מטופלים על ידי קופות החולים, לצד תחלואות שגרתיות רגילות. הקופות הן שמטפלות ברוב המשבר הזה. עד עכשיו הקורונה עלתה לנו 1.2 מיליארד שקל".

ח"כ אוסמה סעדי אמר בדיון: "המנגנון המוצע בהסדר הוא ישראבלוף. אותו כסף שמשלם משרד האוצר לקופת החולים לפי מבוטח, הם משלמים לבתי החולים. עכשיו האוצר מסכסך בין קופות החולים לבין בתי החולים. אנחנו מוצפים בפניות והשגות על החוק הזה גם מצד קופות החולים וגם מצד בתי החולים. כולם לא מסכימים לתיקון שהוצע. אני לא יודע מי מרוויח כאן חוץ מהאוצר, שלא שם שקל".

ח"כ קטי שטרית הוסיפה: "ביקרתי ב'שערי צדק' ובעוד בתי חולים וראיתי את כל ההסבות הפנימיות שנעשו עם אפס תקציב מהמדינה. ב'שערי צדק' הפכו את החניה למחלקת קורונה. שם לא חיכו למדינה. יש כאן אטימות מוחלטת מצד האוצר בנושא הזה. הפכו את מנהלי בתי החולים לכלכלנים. כאן מתחילה הטעות".

דיון המשך בהצעת החוק נקבע להיום.

נושאים קשורים:  משרד האוצר,  גירעון בתי החולים,  ד"ר עופר מרין,  בית החולים שערי צדק,  חדשות,  קורונה
תגובות