ביוץ

איפיון זקיקים אנטרליים על ידי על קול בנשים עם תסמונת שחלה פוליציסטית

במחקר זה נמצא כי בנשים עם PCOS יש מספר זקיקים אנטרליים רב יותר מאשר בנשים ללא התסמונת וכי רמות הפרוגסטרון בשלב הלוטאלי בנשים עם PCOS אשר מתייצגות עם ביוץ ספורדי נמוכות מבנשים ללא התסמונת

21.09.2020, 16:53
שחלות (צילום: אילוסטרציה)

הפתופיזילוגיה של ביוץ מופחת או היעדר ביוץ בתסמונת השחלה הפוליציסטית (PCOS) אינה ידועה. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את המאפיינים הפוליקולריים והאנדוקריניים של העדר ביוץ ומחזורי ביוץ ספורדיים. במחקר השתתפו 26 נשים בגיל הפוריות (18-38 שנים). 12 נשים לא השיגו ביוץ, 18 נשים בייצו באופן ספורדי ובנוסף השתתפו במחקר 12 נשים ששימשו ככקבוצת ביקורת.

החוקרים ביצעו אולטרה-סאונד טרנס-וגינלי ובדיקות דם פעם ביומיים במשך 4-6 שבועות בנשים עם PCOS או בטווח הזמן שבין הביוצים בנשים בקבוצת הביקורת. בכל ביקור תועדו מספר הזקיקים וקוטרם. פרופילי גדילה פרטניים בוצעו עבור כל זקוק שגדל ל-7 מילימטר ומעלה. בבדיקות הדם בוצעה מדדיה של FSH,יLH, אסטרדיול ופרוגסטרון.

החוקרים מצאו כי בנשים עם PCOS יש עודף זקיקים לעומת מקרי הביקורת. בנשים שלא בייצו, הזקיקים הופיעו באופן ציקלי ב-50% מהנשים ובאופן קבוע בנשים הנותרות כאשר לאחר מכן הם גדלו לקוטר מקסימלי של 7.2 מילימטר והתכווצו תוך 4.7 ימים. בנשים עם PCOS אשר בייצו, הזקיקים הופיעו לרוב באופן ציקלי כחלק מקבוצת זקיקים וזקיקים דומיננטיים הדגימו גדילה תקינה עד לביוץ. עם זאת, בנשים אלו רמות הפרוגסטרון בשלב הלוטאלי היו נמוכות באופן מובהק סטטיסטית מבמקרי הביקורת.

לסיכום, החוקרים זיהו גדילת ונסיגת זקיקים המתגלה בעל קול ובנוסף עודף של זקיקים בנשים עם PCOS. תיעוד של גיוס זקיקים ונסיגתם ושינוי בפרוגסטרון הלוטאלי בזמן ביוץ ספורדי מספקים מידע בנוגע לפיזיולוגיה של התפתחות זקיקים  ב-PCOS.

מקור:

Jarrett, B.Y. et al. (2020), The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 105(11)

נושאים קשורים:  ביוץ,  פרוגסטרון,  זקיקים,  מחקרים,  תסמונת השחלה הפוליציסטית
תגובות