הפטיטיס C

ריבוד סיכונים לא פולשני לאחר הכחדת הפטיטיס C בחולים עם מחלת כבד כרונית מתקדמת

חוקרים סבורים כי LSM ו-VITRO הינם מדדים לא פולשניים המסייעים בריבוד הסיכון לפתח דה-קומפנסציה כבדית

13.09.2020, 17:28
דלקת כבד נגיפית מסוג C (צילום: אילוסטרציה)

ידוע זה מכבר כי ריבוד הסיכונים לאחר ריפוי מהפטיטיס C, נותר בגדר אתגר קליני. החוקרים בחנו את ערך הניבוי של מדדים לא פולשניים המעידים על יתר לחץ דם במערכת השער (LSM (liver stiffness measurement) על ידי אלסטוגרפיה מבוקרת-רטט ו-VITROי(Willebrand factor/platelet count ratio)), להתפתחות דה-קומפנסציה וקרצינומה של הכבד, בחולים עם מחלת כבד מתקדמת שהייתה נוכחת לפני הטיפול, שהשיגו ריפוי ויראלי.

החוקרים הכלילו במחקר 276 מטופלים עם מחלה כבדית כרונית מתקדמת, ואספו עליהם נתונים לפני ואחרי טיפול (LSM ו-VITRO). הם עקבו אחריהם במשך תקופה חציונית של 36.6 חודשים, מסיום טיפול שלא כלל אינטרפרון.

החוקרים מצאו כי ה-LSM לאחר הטיפול (שטח מתחת לעקומת ROCי(receiver operating characteristic) של 0.875, רווח בר-סמך 95%: 0.796‐0.954), וה-VITRO (שטח מתחת לעקומת ROC של 0.925, רווח בר-סמך 95%: 0.874‐0.977), הציגו יכולת ניבוי מצוינת לפגיעה בפיצוי הכבדי. שני המדדים סיפקו מידע מצטבר והיו קשורים באופן מובהק לדה-קומפנסציה של הכבד, במודלים מותאמים. עוד מצאו החוקרים כי גישה משולבת שכבר הוצעה בעבר (LSM לאחר טיפול של פחות מ-12.4 קילו פסקל ו/או VITRO של פחות מ-0.95), שמטרתה לשלול יתר לחץ דם במערכת השער שהינו משמעותי מבחינה קלינית (מפל לחצים של 10 מ"מ כספית או יותר במערכת השער) לאחר הטיפול, סיווגה את רוב המטופלים (57.3%) כבעלי סיכון נמוך – אף לא אחד מהם פיתח דה-קומפנסציה כבדית. לעומת זאת, בקרב חולים להם כן הייתה עדות ליתר לחץ דם במערכת השער (LSM גבוה מ-25.3 קילו פסקל ו/או VITRO של יותר מ-3.3, 25% מהחולים), הסיכון לפתח דה-קומפנסציה של הכבד 3 שנים מתום הטיפול היה גבוה (17.4%). זאת ועוד, נמצא כי חולים שנכללו ב"תחום האפור" מבחינת האבחנה של יתר לחץ דם של מערכת השער (17.8% מהחולים), היו בסיכון נמוך מאוד לפתח דה-קומפנסציה במהלך תקופת המעקב (2.6%). ערך הניבוי של האלגוריתם הנ"ל תוקף בקבוצה פנימית (86 נבדקים) וחיצונית (162 נבדקים).

החוקרים הגיעו למסקנה כי LSM ו-VITRO, הינם מנבאים עוצמתיים ובלתי תלויים של דה-קומפנסציה כבדית, לאחר טיפול במחלת כבד מתקדמת כרונית הנגרמת על ידי הפטיטיס C. הם סבורים כי אלגוריתם המשלב מרקרים אלו (שאינם פולשניים), מזהה חולים עם או ללא יתר לחץ דם במערכת השער וכן מזהה אוכלוסיות בסיכון נמוך לעומת סיכון גבוה לדה-קומפנסציה כבדית. לסיכום, LSM ו-VITRO הינם מדדים זמינים ומאפשרים ריבוד סיכונים לאחר השגת תגובה וירולוגית ממושכת, ובכך מקדמים ניהול מותאם אישית.

מקור:

Semmler, G. et al. (2020). Hepatology. https://doi.org/10.1002/hep.31462

נושאים קשורים:  הפטיטיס C,  יתר לחץ דם במערכת השער,  אלסטוגרפיה,  קרצינומה של הכבד,  מחקרים
תגובות