קורונה עולמי

אוניברסיטת אוקספורד ו"אסטרהזניקה" חידשו את הניסוי בתרכיב החיסון לקורונה

לא נמצא קשר בין תופעת הלוואי החמורה שהתגלתה אצל אחת הנסייניות ובגללה הופסק הניסוי לבין תרכיב החיסון שקיבלה

חיסון. צילום אילוסטרציה

חברת אסטרהזניקה (AstraZeneca) שעורכת את הניסוי בתרכיב החיסון לקורונה, שפותח במעבדות אוניברסיטת אוקספורד, הודיעה בסוף השבוע על חידוש שלב 3 בניסוי שלה, בשלב זה רק בבריטניה ועדיין לא בארה"ב. לפני שבעה ימים החברה הודיעה על הפסקה זמנית של הניסוי לאחר שקיבלה דיווח שאחת הנסייניות המתנדבות, אזרחית בריטניה, חלתה במחלה נוירולוגית, הגם שלא היה ברור אם היה לכך קשר לקבלת החיסון עצמו.

בדיווח של "ניו יורק טיימס" אתמול (שבת) נמסר כי המתחרה של החברה השוודית-בריטית, חברת פייזר, הודיעה במקביל שהיא מרחיבה את הניסוי שלה ל-44 אלף נסיינים מ-30 אלף שערכה בשלב הנוכחי.

הניסוי בתרכיב החיסון הבריטי הושהה במסגרת הליך ביקורת שגרתי כדי לאפשר בחינה של כל נתוני הבטיחות. בעת ההודעה על כך בשבוע שעבר ציינה החברה שהחולי שנתגלה אצל אחת הנסייניות הוא בלתי מוסבר עדיין.

תחילה נמסר כי הנסיינית לקתה בדלקת בחוט השדרה שנגרם פעמים רבות גם בשל מחלה ויראלית. החברה הודיעה שלא נתקבלו דיווחים נוספים על תחלואה זו באף אחד מהנבדקים וגם אין דיווח מקביל מעשרות אלפי נסיינים בתרכיבי חיסון נוספים שנמצאים בניסוים ברחבי העולם.

עם זאת, בסוף השבוע דיווחה סוכנות רויטר'ס כי נחשפו יותר פרטים על המקרה: הנסיינית התגלתה כחולה בטרשת נפוצה, שאינה קשורה כלל לחיסון. היא אושפזה בבית חולים עקב החמרה מסוימת במצבה הבסיסי, קיבלה לשם כך טיפול, ובסוף השבוע שוחררה לביתה במצב טוב. לא היה כל קשר בין תרכיב החיסון שקיבלה בניסוי לבין מחלתה.

תרכיב החיסון של "אסטרהזניקה", AZD1222, מבוסס על אדנו-וירוס משימפנזים שעבר הנדוס גנטי כדי שישמש וקטור לגנים של נגיף הקורונה ויעבירם לתאי הגוף כדי לעודד תגובה חיסונית מהירה נגד הנגיף להשמדתו.

בתוצאות שלב 1 בניסוי הבריטי נתגלו כמה תופעות לוואי בקבוצת הנסיינים הדומות לאלו המוכרות מחיסונים אחרים. רוב תופעות הלוואי חלפו בתוך יומיים-שלושה והוגדרו כקלות: 70% התלוננו על עייפות, 68% על כאבי ראש, 60% על כאבי שרירים, 61% על חולשה ו-2% סבלו מחום גבוה של 39 מעלות. 67% דיווחו על כאב קל-בינוני באזור ההזרקה ו-83% על רגישות קלה באזור הזה.

נושאים קשורים:  אסטרהזניקה,  חיסון לקורונה,  חדשות,  קורונה
תגובות