קורונה בישראל

שר הבריאות לשעבר ליצמן התפטר במחאה על הטלת סגר בחגים

לאור ההחלטה על סגר בחגים שימנע את האפשרות להתפלל בבתי הכנסת, יפרוש ליצמן מהממשלה אך יישאר בקואליציה: "חוסר הערכה וזלזול בחגי ישראל" | החלת סגר נוסף תעלה למדינה 20 מיליארד שקל

השר יעקב ליצמן. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

(עדכון, 12:20) שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן הודיע בשעה האחרונה לראש הממשלה בנימין נתניהו על התפטרותו מהממשל בשל ההחלטה להטיל סגר מלא בחגים בלי שהוצג מתווה לתפילות בבתי הכנסת.

"במשך חודש ימים אני שומע על התכניות לסגור את המדינה בחגים והתרעתי לאורך כל הדרך שזהו עוול וזלזול במאות אלפי אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים", כתב ליצמן במכתב ההתפטרות. "אם צריך לעשות סגר מלא, איפה הייתם עד עכשיו?".

עוד כתב ליצמן לרוה"מ: "אני רואה כפגיעה ערכית מהותית את העובדה שחגי ישראל הפכו למשהו שניתן לפגוע בהם, בתכנון מראש, לעומת תחומים אחרים כהפגנות המוניות, עונת החופש ביולי-אוגוסט וכדומה. מצערת העובדה שהסגר בחגים תוכנן וסומן מראש בידי פרויקטור הקורונה וזאת מחוסר הערכה לחגי ומועדי ישראל".

בתגובה אמר שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין: "צר לי על התפטרותו של ידידי שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן. על כולנו לזכור שאין כאן איש נגד היהדות. כולנו בעד מאבק בנגיף. כל פעולות משרד הבריאות וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו נועדו לתכלית הזאת בלבד".

קודם לכן, שעות אחדות לפני דיון הממשלה על החלטת קבינט הקורונה, שהתקבלה ביום חמישי ברוב של 4-8 שרים, על הטלת סגר מערב ראש השנה (מיום ו' הקרוב ב-6:00 בבוקר ולמשך שבועיים לפחות), הודיע שר הבריאות לשעבר וכיום שר הבינוי והשיכון יעקב  ליצמן לראש הממשלה, כי אם יוחלט על הסגר הוא יתפטר מיד מהממשלה.

המהלך נועד ללחוץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו להכניס שינויים מהותיים בתכנית הסגר שנתקבלה. ליצמן רוצה להפגין את כוחו בחסידות גור שאותה הוא מייצג על מנת שיוכלו להתקיים אירועי חג גדולים. בדיווח ב"הארץ" נמסר כי "מקור ביהדות התורה, מפלגתו של ליצמן, אמר שהוא פעל שלא על דעת חברי המפלגה".

לתכנית הסגר המלא שאושרה בקבינט הקורונה בשבוע שעבר יש מתנגדים לא מעטים גם בממשלה, כך שלא מן הנמנע שיוכנסו בה שינויים שונים במהלך הדיון היום. התכנית כוללת, בין השאר, הפסקת פעילות מערכת החינוך כבר ביום ד', יומיים לפני תחילת מועד הסגר המלא, למעט כיתות ה' ומעלה שבהם יתקיימו לימודים מרחוק.

כבר לפני שבועיים דרש ליצמן מאלוף (מיל.) רוני נומה הממונה על הטיפול בנושא הקורונה במגזר החרדי להעניק היתר חריג לכ-2,000 מתפללים מחסידות גור להתכנס בבית המדרש שלהם, אבל דרישה זאת נדחתה. בסופו של דבר אושרה כניסת כ-100 בלבד.

מתווה הסגר שאושר בקבינט הקורונה – שלב אחד מבין שלושה שהציג פרופ' רוני גמזו לשרים במטרה להוריד את שיעור התחלואה – כולל את הנושאים הבאים: בתי הספר וגני הילדים ייסגרו לשבועיים והלימודים יתאפשרו בכיתות מה' ומעלה בלמידה מרחוק; תותר הגעה למקום עבודה של עד 30% ממצבת כוח האדם המלאה באותו מקום עבודה; בתי עסק שאינם חיוניים ייסגרו. לא תתקיים עבודה במגזר הפרטי, למעט עבודה מהבית; יסגרו אתרי תיירות, בילוי ופנאי. תותר פתיחת מרכולים ובתי מרקחת ורק עבודות חיוניות; המסעדות ייסגרו אבל יתאפשר להן לבצע משלוחים. היציאה מבתים תוגבל ל-500 מטר מהבית; תפילות יתקיימו רק עם 20 משתתפים בשטח פתוח, ובמקומות סגורים לפי רמת התחלואה בכל יישוב.

בשלב השני, לאחר שבועיים של הסגר המלא, יתבצע השלב המכונה "ריסון מהודק" שבו תימשך הלמידה מרחוק, העבודה במגזר הציבורי תהיה מצומצמת, העבודה במגזר הפרטי תפעל בהיקף של 50%-30% בלבד, מסעדות יורשו לעבוד רק במתכונת משלוחים, מקומות בילוי, תיירות ופנאי ימשיכו להיות סגורים. בשלב השלישי תופעל תכנית הרמזור בהתאם למתווה שקבע פרופ' גמזו ובהתאמה למצב התחלואה בכל ישוב. עדיין לא ברור כיצד תתייחס הממשלה לפעילות או לסגירת נתב"ג.

לאחר שראש הממשלה ביטל בשבוע שעבר סגר מלא על עשרה ישובים אדומים, רובם מהמגזר החרדי והעדיף "עוצר לילי" על 40 ישובים אדומים, שלמעשה לא מתקיים בהתאם לתונית ותוקפו ממילא יפוג מחר, הודיע אז השר ליצמן שהובטח לו שבכל מקרה לא יוטל סגר בחגים וזאת כדי לאפשר יציאה לבתי כנסת לתפילות המוניות.

נוכח הלחצים שמפעילים על השרים ובעיקר על ראש הממשלה גורמים שונים מאז סוף השבוע, ההערכה הבוקר היא שבמתווה המקורי לשבועיים הקרובים יוכנסו בסופו של דבר לא מעט שינויים כדי לרצות את הגורמים השונים. בין המתנגדים נמצאים גם שרי האוצר והכלכלה שמדגישים כי סגר בהיקף נרחב במשך שבועיים, ולפי הערכות אחרות ייתכן שיהיה צורך להאריכו עד חודש בסופו דבר – יעלה למדינה 20-19 מיליארד שקל, לפי כ-6-5 מיליארד שקל בשבוע.

כמו כן תלוי ועומד מעל הממשלה איום ברור של עסקים שלא יצייתו למתווה הסגר, יפעילו את העסקים שלהם, בעיקר מסעדות ומלונות, והם נכונים לשלם את הקנסות על כך. משמעות הדבר: מרי אזרחי, שהשרים חוששים ממנו.

ראש הצוות המייעץ למטה לביטחון לאומי, פרופ' אלי וקסמן, אמר ל"הארץ" שהוא חושש שהמתנגדים לתכנית בממשלה "יעקרו את ההחלטה מתוכן מהותי". גם פרופ' גמזו העריך, לפי אותו דיווח, ש"לא מעט שרים מתנגדים להצעה ולכן איננו בטוח שהצעתו המקורית תאושר".

יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, העביר אמש לממשלה חוות דעת עליה חתומים 160 רופאים ואנשי מדע נוספים הקוראים לחדול ממדיניות הסגרים.

אמש נמסר כי ממסמך של משרד הבריאות, שהובא לידיעת ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, לבקשתה, מ-1 ביולי נכנסו לבידוד מעל 978 אלף ישראלים. עוד נמסר כי מאז שחלה עלייה מחודשת בתחלואת הקורונה בישראל, מדינות שקודם לכן אפשרו כניסת ישראלים לתחומן ביטלו את ההיתר הזה וכרגע רק שלוש – יוון, בולגריה וקרואטיה – מאפשרות זאת.

נושאים קשורים:  יעקב ליצמן,  קבינט הקורונה,  חדשות,  בנימין נתניהו,  סגר,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
13.09.2020, 11:18

רק בשביל שהוא יתפטר שווה להטיל סגר בחגים... אבל הפעם באמת שיתפטר ולא ישוב.
הוא כבר התפטר מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי, לכן אם יתפטר מהממשלה, עם ישראל סוף סוף יפטר ממנו....
וכמו שנאמר - ברוך שפטרנו מעונשו של זה, ובא לציון גואל.

אנונימי/ת
13.09.2020, 13:49

כמה שנאה ...

אנונימי/ת
13.09.2020, 17:10

אתה טועה, במסגרת החוק הנורווגי המעודכן, שר שמתפטר חוזר להיות חבר כנסת (בניגוד לחוק הנורווגי הקודם).
כך שלצערך , לצערי, ולמעשה לצער רוב בני אדם ששכל בקודקודם ורגש בליבם - לא נפטרנו עדין מליצמן.

אנונימי/ת
13.09.2020, 17:26

כמי שלא יורד לפרטים בשום נושא,
אתה אפילו לא יודע שהחוק הנורווגי מחזיר שר שהתפטר לספסלי הכנסת.

אנונימי/ת
13.09.2020, 17:39

שכל בקדקודם, רגש בליבם, ואפילו להזדהות בשמם - אינם מוכנים.

אנונימי/ת
13.09.2020, 18:00

מה עניין שמיטה לכלי מיטה?
איך בדיוק שכל ורגש קשורים להזדהות באתר שבו רוב הכותבים אנונימיים, חלק כותבים בכינויים שהם לא שמם האמיתי, ורוב אלה שכותבים בשמם הם פנסיונרים?

אנונימי/ת
13.09.2020, 12:45

יש אלוקים!
רק שלא ימשוך את מכתב ההתפטרות ב 48 שעות הקרובות