חדשות

תביעה ייצוגית של עובדי המעבדות הציבוריות נגד השרים אדלשטיין וגנץ

82 עובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות וממעבדות בריאות הציבור דורשים לעבוד במעבדות הקורונה הפרטיות: "פוגעים בנו בזכות יסוד לחופש העיסוק"  

עובדי מעבדה. צילום: יוסי זליגר/ פלאש 90?

82 מעובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות וממעבדות בריאות הציבור, רובם מקרב העובדים הצעירים במערכת, הגישו בשעה האחרונה (ה', 14:15) עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבימ"ש לעניינים מנהליים, תביעה כנגד שר הבריאות, שר הביטחון ומנכ"לי משרדיהם, בדרישה לביטול התנאי האוסר על עובדי המעבדות הציבוריות לעבוד במעבדות הקורונה הפרטיות שהוקמו לאחרונה.

בכתב התביעה צוין: "יש להורות על ביטול התנאי, שנקבע במכרז של משרד הבריאות ומשרד הביטחון, להקמת מעבדות פרטיות לבדיקות קורונה (להלן: "המכרז"), ולפיו יתחייבו המעבדות הפרטיות, אשר יוקמו לפי המכרז, שלא להעסיק אצלן עובדי מעבדות ציבוריות, אלא לאחר תקופת צינון של שלושה חודשים – תקופה אשר בפועל מונעת מעובדי המעבדות הציבוריות להיקלט לעבודה במעבדות הפרטיות לבדיקות קורונה".

העובדים טוענים שהתנאי במכרז נקבע "שלא כדין, תוך פגיעה חמורה בזכות לחופש עיסוק של עובדי המעבדות הציבוריות, בחוסר סבירות, תוך הפלייתם לעומת עובדי מעבדות פרטיות, ותוך שרבוב שיקול זר של משרד הבריאות כמעסיק".

כזכור, ביום ראשון השבוע הוכרזה הפסקת שביתת עובדי המעבדות הציבוריות, לאחר שהושג סיכום בתיווך ההסתדרות על תוספת לשנה של 35 מיליון שקל לעובדי המעבדות הציבוריות ששבתו (כ-2,000 במספר).

במעבדות הרפואיות הציבוריות בארץ ובמעבדות בריאות הציבור מועסקים כ-3,000 עובדים. לפי דו"ח מקצועות הבריאות של משרד הבריאות בשנת 2018, העשור האחרון אופיין בנטישת המקצוע ובירידה של כעשירית בהיקף העובדים בשל תנאי שכר רעים ביחס לכלל מקצועות הבריאות, ומנגד בעלייה ניכרת בעומסי העבודה על רקע גידול האוכלוסיה בישראל והזדקנותה, וכן בשל התקדמות המדע והרפואה וכניסת בדיקות חדשות למעבדות, בתחומי רפואה מגוונים.

זהו גם המקצוע שעובדיו נחשבים למבוגרים ביותר מבין כלל מקצועות הבריאות. בסקר של משרד הבריאות בתחילת 2020 נמצא כי כמחצית מהעובדים במעבדות במערכת הציבורית, בכל טווחי הגיל, הביעו רצון לעזוב את המקצוע ולמצוא אפיקי תעסוקה רווחיים יותר.

רק כ-30% מעובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות הם עד גיל 45. אין כמעט עתודת כוח אדם צעיר למלא את השורות. הצעירים שמגיעים אליהן לסטאז' נוטים לעזוב ולחפש עבודה במעבדות פרטיות, או בחברות פרמצבטיות או אחרות, בסקטור הפרטי, בו תנאי השכר גבוהים משמעותית.

התביעה הייצוגית הוגשה היום לביהמ"ש על ידי עו"ד ליאור כץ, המייצג את 82 העותרים, לאחר שני מכתבי פניות מוקדמות, שלא הועילו.

נושאים קשורים:  עובדי המעבדות תביעה ייצוגית,  חדשות,  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  בני גנץ
תגובות
11.09.2020, 10:14

כל הכבוד
חבל שנזכרו להגיש תביעה רק עכשיו

אנונימי/ת
11.09.2020, 11:19

ממליץ לכל האיגודים הרפואים הזרים לפנות גם למצרים וירדן ולקלוט לטפול את העזתים שנמצאים עדיין במצב מלחמה עם ישראל ודואגים לשרף את השדות שלנו ולשלוח טילים על פי גחמותיהם.

אנונימי/ת
11.09.2020, 11:57

עוד מסמר בארון הקבורה של מערכת הבריאות הציבורית במדינת בלפור.