קורונה בישראל

חבר ה"ברומטר": "זה הזמן לנפנף בדגלים האדומים - אנחנו על סף אובדן שליטה"

ד"ר איתי פסח, מנהל בית חולים ספרא לילדים ב"שיבא", מתריע: "העלייה בתחלואת הקורונה תפגע בחולים האחרים - ימותו כאן לא רק אנשים עם קורונה"

ד"ר איתי פסח, מנהל בית החולים ספרא לילדים ב"שיבא". "בתוך זמן לא רב נישאר רק עם הטיפול בחולים הדחופים"

"זה הזמן לנפנף בדגלים האדומים של מערכת הבריאות. אם לא יעצרו את ההתפרצות הזאת אנשים ימותו ולא רק עם קורונה". כך אמר הבוקר (ה') ד"ר איתי פסח, מנהל בית חולים לילדים בשיבא, חבר בצוות ה"ברומטר" שמינה פרופ' גמזו כדי לנטר את המצב במערכת הבריאות ולהתריע על כל הרעה מסתמנת במתן טיפול מיטבי במאושפזים בבתי החולים, עקב העלייה הנמשכת בתחלואת הקורונה. ד"ר פסח אמר זאת לרוני לינדר מ"דה מרקר".

הוא קרא ל"נקיטת צעדים דרסטיים ומיידיים" ו"לחדול מהדיונים שנמשכים שבועיים שלאחריהם נעשים שינויים וצעדים שיחלו בעוד שלושה חודשים. מספר הנדבקים החדשים זינק בתוך שבוע ואנחנו על סף אובדן שליטה על ההתפרצות - ימותו כאן לא רק אנשים עם קורונה".

ד"ר פסח הוסיף: "אנחנו רואים עלייה כללית במספר הנדבקים, הסטה של התחלואה לכיוון האוכלוסיה היותר מבוגרת שמשמעותה עומסים על בתי החולים והקהילה שיגברו משמעותית. יש בתי חולים שכבר ניכר בהם העומס כמו בצפון הארץ ובירושלים. במרכז עדיין לא, אבל בקצב הנוכחי זה יקרה בשבועיים-שלושה הקרובים".

עוד אמר: "רואים עלייה של כמעט 50% בחולים הקריטיים המונשמים לעומת תחילת אוגוסט, והמספר הזה עוד יעלה. העלייה הזאת במספר חולי הקורונה תפגע בטיפול שיינתן לכלל החולים. בתוך זמן לא רב נישאר רק עם הטיפול בחולים הדחופים. בגל הראשון הפגיעה בטיפול בחולים האחרים היתה קצרה, אבל עכשיו התקופה הזאת עלולה להיות ארוכה יותר ועוד לפני החורף".

ד"ר פסח התייחס לשחיקת הצוותים הרפואיים: "יש שחיקה אדירה ביכולת האנשים לטפל, זה עניין נפשי וגם פיזי. יש אנשים שחצי שנה לא יצאו ממחלקות הקורונה. הבעיה לא רק בבידוד של רופאים ואחיות - אם בתי החולים בצפון נשארים ללא עובדי ניקיון לא קל למצוא להם מחליפים ועבודה בניקיון במחלקת קורונה דורשת הכשרה מיוחדת. גם במרפאות הקהילה של קופות החולים מסתמנת התחלה של קריסה כשיש 4,000 נדבקים ביום. יש מקומות בארץ שהמתנה לתור לרופא משפחה נמשכת שבועיים. הנפגעים העיקריים בפריפריה".

לדבריו, הקפיצה במספר הנדבקים החדשים נובעת מאובדן האמון של הציבור במערכת המנהלת את האירוע. זה מוביל לכך שהציבור הפסיק להיענות להוראות: האנשים פחות נזהרים, נפגשים עם אחרים, מבקרים את ההורים ולא מקפידים על הנחיות שונות במקומות העבודה".

נושאים קשורים:  ד"ר איתי פסח,  קורונה,  בתי חולים,  חדשות,  שחיקה בעבודה,  קופות החולים
תגובות

יש לי רעיון.

אנונימי/ת
11.09.2020, 12:06

הברומטר היה צריך להניף את דגליו במאי יוני 2020 . אבל כיוון שלא ניתן להשיב דברים לאחור ומדובר בחוכמה שבדיעבד אפשר להשתמש במכשיר ישן ופשוט שייקרא \"בוקר טוב אליהו\". עזבו את הניתוחים האלקטיביים והפרוצדורות שאין בכוחן להציל באמת באבחון או בטיפול, בעיקר את אלו המיותרות, ויש כאלה, עזבו את החולים הנוטים למות שימותו ממילא וקדימה לעבודה . נכון, עדיין כל הפרוצדורות הללו מתומחרות גבוה ולכן בתי החולים שומרים עליהם לא פחות מאשר על חולי הקורונה ולכן יש לשקול תמחור ותעדוף מחדש