קורונה בישראל

מעבדה לאומית לחקר נגיפים תוקם באוניברסיטה העברית בירושלים

במעבדה יבוצעו ניסויים בנגיפי קורונה חיים ובנגיפים אחרים והיא תחל לפעול עוד השנה במימון של משרדי הביטחון והאוצר והאוניברסיטה העברית

עובד מעבדה דוגם בדיקה לקורונה. צילום: פלאש 90

מעבדה לאומית לחקר נגיפים תוקם באוניברסיטה העברית בירושלים בעלות ראשונה של ארבעה מיליון שקל שיוזרמו לשם כך ממשרדי הביטחון והאוצר וכן מתקציב האוניברסיטה. במעבדה יבוצעו ניסויים בנגיפים חיים, לא רק נגיפי קורונה, וזאת מתוך הנחה שבעתיד יהיה על מערכת הבריאות בישראל להתמודד עם מחלות נגיפיות אחרות.

בדיווח ב"כלכליסט" הבוקר (ג') נמסר כי יש כוונה להפעיל את המעבדה עוד השנה. היא תפעל למעשה בנוסף למעבדות המכון הביולוגי בנס ציונה. "אנחנו מאמינים שנצטרך להתמודד עם עוד פתוגנים אחרי הקורונה", מצוטט נדב כהן, ראש היחידה למחקר ותשתית טכנולוגית במפא"ת במשרד הביטחון. "המעבדה תהיה מאובטחת, תאפשר לחוקרים לבצע ניסויים בנגיפים חיים ולבחון את התנהגותם והיא תשמש את כל הקהילה המדעית בארץ, גם הבטחונית".

המעבדה תיבנה על פי תקן 3־BSL המחמיר בכל הנוגע למיגון וציוד מתקדם, כולל מערכת מיזוג אוויר הפועלת בלחץ אוויר נמוך מהסביבה כדי למנוע התפזרות חלקיקים ממנה. כל העובדים בה יחויבו במיגון אישי מיוחד.

פרופ' ראם סרי, סגן נשיא האוניברסיטה העברית למחקר ופיתוח, אמר: "ככל שמחקרי הקורונה מבשילים, גדל הצורך במעבדה כזאת. עד עכשיו אפשר היה לבצע בארץ ניסויים בנגיף מומת. המעבדה החדשה תאפשר לבחון איך מתנהג נגיף חי, איך לזהות אותו ואיך להרוג אותו. המעבדה גם תאפשר לקדם פיתוח של תרכיבי חיסון, לבחון כיוונים ורעיונות שונים".

נושאים קשורים:  מעבדה לאומית לחקר נגיפים,  האוניברסיטה העברית,  קורונה,  חדשות,  משרד הביטחון,  משרד האוצר
תגובות