קורונה בישראל

פרופ' גמזו: "לא שיניתי את דעתי – אני נושך שפתיים כדי לעשות את העבודה"

פרויקטור הקורונה מחשב מסלול מחדש אבל גם עצירת תכנית הרמזור לא תגרום לו להתפטר. בראיון ל-ynet הוא אומר: "יש אנשים ובתי חולים שאני צריך להנהיג. רופאים ואחיות אומרים לי, תישאר בתפקיד שלך"

פרופ' רוני גמזו. "הציבור מגיב טוב יותר במלחמות". צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

"היממה האחרונה היתה מורכבת", כך התבטא פרופ' רוני גמזו בראיון לאדיר ינקו המתפרסם הבוקר (ג') ב"ידיעות אחרונות". גמזו התייחס בדבריו לסערה שהתחוללה אמש לאחר שראש הממשלה וקבינט הקורונה, בלחץ החרדים, מנעו את הפעלת התכנית שהציג פרופ' גמזו להטלת סגר על "ישובים אדומים בוהקים", רובם חרדיים וערביים. ההתנהלות ספגה ביקורת בתקשורת על ה"זיגזג" מצד הממשלה, בכלל זה דחייה בהפעלת עוצר לילי, כאשר גם הבוקר לא ברור אילו ישובים וערים ייכנסו לסגר מקומי ומה יהיה אופיו.

בראיון אמר פרופ' גמזו: "הבנתי שאני צריך עכשיו לחשב מסלול מחדש בהקשר להגבלות על הערים האדומות, אבל בלי לאבד עשתונות. לא תמיד נעים כשלא מקבלים את ההמלצות שלך אבל צריך להיות בוגר, להסתכל על התמונה הכוללת ולעשות הכי טוב שאפשר במצב הנתון כדי לעזור לכל הערים האדומות להוריד את מימדי התחלואה".

פרופ' גמזו עורר את חמתם של החרדים בעקבות הכוונה להטיל סגר על ערים ושכונות אדומות וגם נאלץ להתנצל בפני הרב חיים קניבסקי והמגזר החרדי כולו. כשנשאל האם הוא מרגיש כישלון, השיב גמזו: "אני לא מסתכל על זה במונחים של כישלון או הצלחה, אני רוצה להתוות דרך כדי לנהל את המגיפה. חלק מהצעדים שאתה רוצה לבצע לפעמים לא מתקבלים בגלל מורכבויות שקיימות. צריך להתאים את הצעדים, להיות נחוש עם הכלים והיתרונות שיש לך כרגע".

גמזו התייחס גם לאמירה שהוא עצמו "התקפל": "האם אני התפשרתי? מה פתאום. הקבינט קיבל החלטה. את דעתי לא שיניתי גם תחת הארטילריה שעברתי. זה שהחליטו אחרת בגלל מורכבויות של גורמים רבים, אני מכבד את זה. אסור שהשינוי יחליש אותי ויוריד לי את הרוח מהמפרשים". בהמשך אמר כי הוא צופה ש"בימים הקרובים נראה ירידה במספר הערים האדומות ושיפור בחלק מהערים הללו".

בתשובה לשאלה מדוע לא התפטר כאשר הצעותיו לא התקבלו, השיב: "האירוע גדול מכדי לנסות לנהל אותו מתוך רגשות אישיים. אם אתה בן אדם רציני, צריך לדעת להתאפק. אני מנטרל את התחושות שלי כיוון שאני מבין את גודל השעה ואת המורכבות. אני לא יכול לעזוב ולא אתן לאף אחד את ההנאה הזו. אני כן מוצא את הצורך להתאים ולחשב מסלול מחדש כשמסלול אחד לא עובד. זה לא המקום להחלטות נמהרות של התפטרות דרמטית. יש אנשים ובתי חולים שאני צריך להנהיג אותם. רופאים ואחיות כותבים ואומרים לי: 'תישאר בתפקיד שלך'".

בהמשך שב ואמר שפניו אינם לפוליטיקה: "אמרתי את זה כמה פעמים ואומר שוב: אני מתגעגע ל'איכילוב'. התקופה הזו לא סיפקה לי משיכה לפוליטיקה. רואים את הדברים שמרתיעים אנשים מכניסה לפוליטיקה. אני נושך את השפתיים כדי לעשות את העבודה שלי".

בראיון נוסף למיטל יסעור-בית אור ב"ישראל היום" אמר פרופ' גמזו על תכנית הרמזור שלו: "זה כלי עוצמתי לטיפול במגיפה. הוא לא מוריד אותה אבל מתמרץ את ראשי הרשויות להילחם על העיר שלהם. כל רשות נלחמת כדי שלא תוגדר כאדומה. חבל שלא עשו את זה לפני ארבעה-חמישה חודשים".

בהתייחסו לביקורת על כך שסגר בלילה מציג את הנגיף כאילו הוא מבחין בין לילה ליום, אמר: "מי שצוחק על כך לא מבין באפידמיולוגיה. אנשים נדבקים בקורונה בלילה במקומות הבילוי ובחתונות. במגזר הערבי היה צריך סגר בלילה, לא בבוקר. מי שאומר אחרת, הוא דמגוג. עוצר לילה יש גם בעולם, זו לא המצאה ישראלית. עוצר הלילה מכון לעצור חתונות שיצרו לנו כל יום עוד 500 נדבקים".

בנוגע לחודש החגים אמר: "החגים הקרובים בישראל לא יהיו רגילים. הקורונה מדביקה בהתכנסות עם אכילה. זה אירוע הדבקה קלאסי בכל העולם. דיונים בנושא הזה עדיין מתקיימים. תהיה המלצה לצמצם בהתכנסויות ולוותר על סבב אינסופי של ארוחות. הצעדים הללו יהיו מדויקים, מדודים אבל לא נרחבים מדי".

נושאים קשורים:  פרופ' רוני גמזו,  תכנית הרמזור,  קורונה,  מגיפת הקורונה,  חדשות
תגובות