קורונה בישראל

גמזו: מפקדת צה"ל לקטיעת ההדבקה תיכנס לפעילות מלאה עד נובמבר

הממונה על המאבק הלאומי בקורונה מתח ביקורת על כך שתושבים לא נבדקים כשהם סובלים מתסמינים: "יש בארץ תופעה של 'עזוב, נחשפתי, יש לי קצת סימפטומים'. אנשים מפחדים להיכנס לבידוד"

פרופ' רוני גמזו. "הציבור מגיב טוב יותר במלחמות". צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

המערך לקטיעת שרשראות ההדבקה שיפעיל צה"ל יפעל במלואו החל מ-1 בנובמבר. כך הודיע הבוקר (א') פרופ' רוני גמזו בדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת. עוד אמר פרופ' גמזו בדיון זה: "נכון, המספרים עולים ומטרת מפקדת הקטיעה היא להקטין את המספרים הללו. היא עדיין לא אפקטיבית באופן מלא אבל אם לא היתה מתפקדת כלל היינו רואים עכשיו מספרים גבוהים יותר של תחלואה. כשיש התפרצות כזו באוכלוסיות שונות עדיין לא מצליחים לקבל את מלוא האפקטיביות".

סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש אמר בדיון: "בחרנו ללכת למהלך אזורי לפני מהלך ארצי. אני מקווה שיוכיח את עצמו. תכנית הרמזור נבנתה כדי להעניק את היכולת להתייחס למדינה בצורה אזורית. יש חשיבות גדולה שתכנית הרמזור תאושר בוועדה. מי שינסה לנגח את העמדה הזו עושה טעות קשה וידרדר את ישראל להתייחסות אחידה".

גמזו מתח ביקורת על "תופעה שבמסגרתה תושבים לא נבדקים אף שהם סובלים מתסמינים. יש בארץ תופעה של 'עזוב, נחשפתי, יש לי קצת סימפטומים. אנשים מפחדים להיכנס לבידוד". עוד אמר כי קופות החולים מעבירות את תוצאות הבדיקות לנבדקים בתוך 30 שעות, אף שהן מתחייבות להעברתן בתוך 36 שעות.

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), אמר בדיון ש"התכנית המוצגת לנו היא לא תכנית סגרים. כדי לדעת איפה לסגור לא צריך את התכנית. יש בלבול גדול". הוא פנה לראש הממשלה למנוע את הטלת הסגר על הרשויות האדומות ולשקול אפשרויות אחרות.

"התבזבז זמן על כתיבת תכניות ורמזורים ובמשך חודש וחצי לא נעשו כמעט פעולות מניעה בשטח, במוקדי ההתפרצות", אמר ח"כ אשר. "כפי שקבעה הוועדה בסעיפי חוק הקורונה הגדול (חוק הסמכויות), על הממשלה להפוך את 'ברירת המחדל', כך שבטרם תאשר הטלת סגר מלא, עליה למצות את כל שאר האפשרויות, כולל הגבלות נקודתיות שיחולו על כלל הערים האדומות, אך בשום אופן אין הגיון למהר ולהטיל סגר מלא על כמה ערים בודדות. זו החלטה מוטעית שבאה מתוך לחץ וחוסר אונים, ללא שום שיקול דעת מקצועי אמיתי וממילא לא תעמוד במבחן המציאות ולא תצליח למנוע את הצורך בהחלטה על סגר כללי על כל המדינה. אנחנו מתקדמים לזה בצעדי ענק".

נושאים קשורים:  פרופ' רוני גמזו,  תכנית הרמזור,  יואב קיש,  קורונה,  חדשות,  בדיקת קורונה
תגובות