קורונה בישראל

המו"מ עם האוצר התפוצץ שוב - שביתת עובדי המעבדות נמשכת

עובדי המעבדות דורשים לחשוף ההסכמים שנחתמו עם המעבדות הפרטיות ולבטל את האיסור המוטל עליהם לעבוד במעבדות הפרטיות, בניגוד לחוק חופש העיסוק

עובדי המעבדות בהפגנה בבלפור אמש. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

פחות משעתים נמשכה הבוקר (ד') הפגישה בין נציגות עובדי המעבדות עם האוצר שבה השתתפו הפעם גם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ובכירים נוספים מהמשרד. גם בפגישה זו לא חלה שום התקדמות והסתדרות עובדי המעבדות הודיעה כי שביתת העובדים, שהחלה בתחילת השבוע (א') נמשכת.

האוצר עודכן בכוונת עובדי המעבדות להגיש לבית המשפט דרישה לחשיפת ההסכמים שנחתמו ונחתמים עם המעבדות הפרטיות, ולהפסקת האיסור המוטל עליהם כעת לעבוד במעבדות הפרטיות בניגוד לחוק חופש העיסוק.

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, מסרה: "האוצר, כטקטיקה, מתאמץ לפלג את עובדי המעבדות למעמדות שונים; להמשיך לשלם שכר עבדים ליותר ממחצית העובדים הוותיקים במערכת ולתגמל רק את הצעירים מפחד שיתפטרו ויעברו לסקטור הפרטי שבו ביקושי העבודה גבוהים".

לדברי אדמון, "בימים האחרונים משחרר האוצר לתקשורת נתונים מניפולטיביים על שכר עובדי המעבדות. האוצר שוכח לספר לציבור שמרכיב השכר המפורסם מתייחס לעשרות עד מאות שעות עבודה נוספות כל חודש לכל עובד ועובדת, בהיקפים שנחשבים כבר משרה וחצי ויותר ושוכח לעדכן שהשכר המפורסם כולל תוספות של שישי, שבת וחגים.

"אני מבקשת מהאוצר להפסיק לפגוע בנו ולהשמיץ אותנו", אמרה אדמון. "העובדה היא שמנתוני האוצר עצמו עולה ש-40% מהעובדים אצלנו זקוקים להשלמה לשכר המינימום. אנחנו הסקטור המקצועי הנחות והמקופח ביותר כבר שנים במערכת הבריאות.  כשיש לאוצר ארבעה מיליארד שקל לבזבז על מיקור חוץ של בדיקות הקורונה והפרטה בפועל של המערך המעבדתי, שלא יספרו לנו סיפורים שבסוף לא נשאר כסף לעובדי המעבדות בבתי החולים ובקופות החולים".

אתמול הזהיר יו"ר הר"י, פרופ' ציון חגי, כי אם השביתה תימשך ייאלצו בתי החולים להפסיק כליל את הניתוחים האלקטיביים. בתגובה אמרה היום אדמון כי היא "מתנצלת על כך שהשביתה פוגעת בציבור ומתנצלת בפני עמיתי במערכת הבריאות".

נושאים קשורים:  מערכת הבריאות,  עובדי המעבדות,  אסתר אדמון,  שביתה,  פרופ' ציון חגי,  פרופ' חזי לוי,  קורונה,  משרד האוצר,  בדיקת קורונה
תגובות