קורונה בישראל

השר אדלשטיין: "נסיעת המוני חסידים לאומן תביא לתחלואה"

חסידות ברסלב ממשיכה במאמציה לאפשר מתווה לטיסות לאומן | אתמול אובחנו באוקראינה 2,495 חולי קורונה חדשים

חסידי ברסלב בצפת בהפגנת מחאה נגד האיסור לטוס לאומן. צילום: דוד כהן/ פלאש 90

החלק הארי של תחלואת הקורונה בישראל הוא עתה במגזר הערבי ובחברה החרדית, אמר הבוקר (ד') שר הבריאות יולי אדלשטיין בכנס שקיים ערוץ 7 והאתר "בשבע". "תנאי הצפיפות", אמר השר, "גורמים ליותר תחלואה. מי שצריך להתבייש במצב הזה אלו ממשלות ישראל".

אדלשטיין סיפר כי לפני שפרופ' רוני גמזו מונה לפרויקטור הקורונה היו ארבעה מועמדים אחרים, "אך לצערי הם ירדו".

בהתייחסו לעניין נסיעות אלפי חסידי ברסלב לאומן שבאוקראינה, אמר שר הבריאות: "הכרתי את הנעשה באומן עוד לפני שרוב המאמינים הכירו את אומן. הנסיעה לאומן תביא לתחלואה".

חסידי ברסלב זועמים על ראש הממשלה נתניהו על איסור הטיסות לאומן וגם על פרופ' גמזו, משום שלדבריהם, בעקבות מכתב שכתב לנשיא אוקראינה ושבו ביקש לאסור את הגעת המתפללים לאומן, פרצו בעיר תקריות אנטישמיות.

הבוקר דווח ב-Walla כי חסידות ברסלב ממשיכה במאמציה לאפשר מתווה לביצוע הטיסות לאומן. לכן, פורסמו תיעוד על שמירת ההנחיות במתחם קבר רבי נחמן מברסלב. ייתכן שהדבר יוביל לכך שצוות השרים יאשר טיסה של של כ-5,000 חסידים לאומן וזאת בניגוד לעמדת פרופ' גמזו.

קבוצת חסידים שניסתה להיכנס לאוקראינה למרות האיסור שמדינה זאת הטילה על כניסת זרים לתחומה, עקב התחלואה הגבוהה שבה, גורשה. על דרכוניהם הוטבעה חותמת האוסרת על כניסתם למדינה זאת בשנים הקרובות. באוקראינה אובחנו 2,495 מאומתי קורונה חדשים רק אתמול. בסך הכל חלו בה 125,789 מקומיים ונפטרו 2,656, כאשר במצב פעיל עכשווי נמצאים יותר חולים ממחלימים - 64,316 לעומת 58,817 בהתאמה. באומן שוהים עתה כ-2,500-2,000 חסידי ברסלב שהגיעו לעיר קודם לאיסור כניסת הזרים או בסמוך לכניסתו לתוקף.

נושאים קשורים:  אוקראינה,  אומן,  ברסלב,  שר הבריאות יולי אדלשטיין,  פרופ' רוני גמזו,  חדשות,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
02.09.2020, 14:11

מצב התחלואה באוקראינה ביחס לאוכלוסייה שלה טוב בהרבה מישראל, עדיף שחסידי ברסלב יהיו באוקראינה מאשר בישראל.

אנונימי/ת
02.09.2020, 14:23

זה רק בתנאי שישארו שם

אנונימי/ת
02.09.2020, 17:22

שוב שמים תמונה של חרדים בהקשר תחלואת קורונה.
גזענות!

03.09.2020, 12:51

אני שונא להגיב לתגובות אנונימיות - יש באנונימיות מידה של פחדנות, וקשה להתייחס ברצינות. לגבי הנושא. אף אחד לא יודע באמת מהי רמת התחלואה באוקראינה לעומת ישראל. וזאת משום שבישראל בודקים פלחים גדולים בהרבה מהאוכלוסייה ביחס לאוכלוסייה באוקריאינה. בודקים יותר - מוצאים יותר.
לגבי תחלואה אמתית (לא הדבקות) אני יכול להתייחס רק לתחלואה מהותית (המוגדרת קשה) - כי זה הנתונים שמשחררים לנו , והיא עומדת בישראל על 1/20,000 אנשים לפי החשבון שלי. גם כאן - אין לי מושג כמה חולים קשים מקורונה יש באמת באוקראינה, ואני מטיל ספק באמיתות הנתונים משם. כפי שכבקר אמרתי בעבר - אני מטיל ספק גם באמיתות הנתונים אצלנו - משום שלא כל חולה ריאות עם COPD EXACERBATION מונשם בהכרת בגלל קורונה, הוא עלול להיות מונשם עם קורונה, וזיהום אחר למשל....
לגבי ההדבקה - לא בהכרח התחלואה. אני חושב שאכן באוכלוסיות הערבית והחרדית יש כנראה יותר; אפשר לנפנף בסיסמאות הגזענות עד כלות, וזה לא ישנה את העובדה שאוכלוסיות שחיות בצפיפות, וחלק מכובד מאורחות חייהן ומנהגיהן מבוססות על צפיפות זו, חשופות יותר לזיהום המועבר טיפתית מדרכי-הנשימה (אין כאן הפתעות).
מה שאינני יודע זה האם הם חולים יותר (לא נדבקים יותר) - זה נתון שהייתי שמח לדעת. אם לא - אולי באמת אין צורך בשגעת הבדיקות כעת?