קורונה בישראל

פרופ' גבי ברבש: "אני במקום גמזו כבר הייתי מתפטר שלוש פעמים"

בראיון לרשת ב' הסביר פרופ' ברבש מדוע תכנית הרמזור לא תפתור את העלייה בתחלואה ומדוע חייבים להיערך לסגר בחגים ולהכין את הציבור לכך

פרופ' גבי ברבש. "בגישה הזאת נגרום לקריסת בתי החולים ונספק עבודה לחברה קדישא". צילום מתוך חדשות 13

"אני במקום גמזו כבר הייתי מתפטר שלוש פעמים", כך אמר הבוקר (ב') פרופ' גבי ברבש, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות והמרכז הרפואי איכילוב, שוויתר על הצעת ראש הממשלה לשמש כממונה על ניהול המאבק בקורונה. פרופ' ברבש דיבר בראיון לכאן רשת ב' (רדיו). עוד אמר פרופ' ברבש, ש"צריך להיערך לסגר בשבועיים-שלושה הקרובים".

במהלך הראיון התבטא פרופ' ברבש: "שאול מרידור (ראש אגף התקציבים באוצר שהתפטר), פוליטיקה, קורונה – הכל כאן משיק לאותו מקום. התפטרות מרידור", הוסיף, "היא עוד ביטוי של ניהול משבר הקורונה. זה מדאיג כיוון שאת הקורונה קשה מאוד לנצח ועוד יותר קשה כשהפוליטיקה היא כמו שהיא אצלנו.

"נפלנו לסיטואציה מאוד בעייתית מבחינת ניהול המשבר הזה, עם פוליטיקה שמאוד מקשה על הניהול שלו. יש פה בעיני עניין של מנהיגות שיותר מדי קשובה למה שהציבור רוצה ולא למה שהוא צריך. כתוצאה מכך התקבלו החלטות שמקשות על מי שרוצה לנהל את המשבר הזה".

פרופ' ברבש הדגיש: "אין מדינה אחת נורמלית בעולם שהיתה מעזה להפעיל את מערכת החינוך מול תחלואה או קצב הדבקה של 2,000 איש ביום. היו ויכוחים על כך בפורום המקצועי. הפשרה היחידה שהייתי הולך עליה לעניין פתיחת שנת הלימודים, זה הערים הירוקות. יש סיכון לא מחושב לפתוח את מערכת החינוך בנוכחות תחלואה שכזאת, אבל לפתוח אותה גם בערים האדומות, זה ממש לא לעניין".

על תכנית הרמזור של פרופ' גמזו, אמר פרופ' ברבש: "שלא יהיו לאף אחד ציפיות. תכנית הרמזור לא תפתור לנו את הבעיה של 2,000 נדבקים ביום, כששליש מהם בערים האדומות והשאר מכל הארץ. הבעיה היא הרבה יותר רחבה מאשר בערים האדומות. אני חושב שזו טעות להשלות את עצמנו שהבעיה הולכת להיפתר על ידי תכנית הרמזור. צריך היה להשקיע את הזמן כדי להכין היטב את הציבור ואת הסגר. להגדיר כלכלית איך נכנסים אליו, מה התגמול שהאנשים מקבלים ולפני שנכנסים לסגר שיהיה ברור לכולם איך יוצאים ממנו. את כל זה צריך להכין כבר עכשיו.

"עם הטמפרמנט שלי", הוסיף, "כבר הייתי מתפטר בגדול שלוש פעמים. פעם אחת בגלל 17 אלף התלמידים שהגיעו מחו"ל, בפעם השנייה בגלל אומן, ובפעם השלישית בגלל הערים האדומות ומערכת החינוך".

לדברי ברבש, אין זה מתפקידו של הממונה לקבל החלטות פוליטיות. "בהחלט לגיטימי שיגיע עם ההמלצות המקצועיות שלו, יגיש אותן לקבינט והקבינט סוברני לקבל החלטות כמו שהוא רוצה כי ההחלטות הן מעורבות מקצועיות-פוליטיות ומי שעומדים בסופו של דבר לדין הציבור אלה הפוליטיקאים. יחד עם זה, אם החלטות משמעותיות שלי לא היו מתקבלות, הייתי פשוט קם והולך".

על אפשרות של החלה מיידית של הסגר, אמר ברבש כי "אנחנו לא בלחץ להפעיל את הסגר. אנחנו צריכים להבין שאנחנו בדרך לשם ולהיערך לכך נכון".

עוד אמר: "המערכת סימנה קו. כאשר מספר החולים הקשים יגיע למספרים של 700-600, אז יתחילו כאן לצעוק. אבל זה ייקח עוד חודש או שלושה שבועות. לכן, יש עדיין זמן לקבלת החלטות בדבר הסגר לקראת החגים או בחגים עצמם. ההחלטה על הסגר היא מקצועית ואני חושב שהפוליטיקאים, יחד עם הסגל המקצועי, יצטרכו לקבל אותה בשבועיים-שלושה הקרובים".

בראיון אחר ל-Ynet, אמרה הבוקר ד"ר קרן אזולאי, יו"ר מחוז דרום בשירותי בריאות מכבי: "50% מנתוני משרד הבריאות המגיעים לקופות לגבי הנדבקים - שגויים". לדבריה, הנתונים מראים מצג שווא לגבי המצב. "אין לנו דרך לדעת מי פצצה מתקתקת. אנחנו רואים ערים אדומות שנהיות ירוקות בין לילה. זה קורה משום שאנשים לא באים להיבדק".

עוד אמרה: "כאשר אנחנו רואים עלייה דרמטית במספר החולים וירידה דרמטית במספר הנדבקים, זה עלול להטעות. החגים הם הטיטניק וקצה הקרחון. אנחנו עלולים להתרסק עליו בחגים".

פרופ' ליאוניד אידלמן, לשעבר יו"ר הר"י, אמר באותו ראיון: "הניהול והטיפול בשרשראות ההדבקה הם ללא שיפור עדיין. יש הרבה עיכובים ואי דיוקים בנתוני משרד הבריאות. יש הרבה אנשים חולים שלא יודעים עליהם".

נושאים קשורים:  פרופ' גבי ברבש,  פרופ' רוני גמזו,  תכנית הרמזור,  סגר,  קורונה,  פרופ' ליאוניד אידלמן,  ד"ר קרן אזולאי
תגובות
אנונימי/ת
31.08.2020, 20:08

נס שהוא לא קיבל את התפקיד.
כמה נזק יכול היה לגרום.

אנונימי/ת
01.09.2020, 15:24

מסכים ומזדהה עם כל מילה.

אנונימי/ת
06.09.2020, 12:35

לא נס, אלא האגו.
מתחילת ההתפרצות הוא מטיף לסגר...