קורונה בישראל

צוות מומחים לבריאות הציבור: להתחיל באופן מיידי בצעדי ריסון מהודק

12 רופאים ורופאות בכירים, מומחים בבריאות הציבור ובניהול מערכות בריאות, מתריעים בפני פרויקטור הקורונה: "אם לא יושתו מגבלות תנועה באזורים האדומים, התחלואה תעבור לאזורים הירוקים"

קורונה בישראל. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

צוות מומחים שבו חברים 12 רופאים ורופאות בכירים עם מומחיות בבריאות הציבור וניהול מערכות בריאות ובראשו פרופ' רן בליצר משירותי בריאות כללית, המליץ לפרופ' גמזו "להתחיל באופן מיידי בצעדי "ריסון מהודק" (סגר) באזורים האדומים, כולל הטלת מגבלות תנועה בין ערים או בין שכונות. "אם לא יושתו מגבלות תנועה באזורים האדומים, אוכלוסיות מרובות תחלואה 'יעברו את הכביש' ויעבירו את התחלואה לאזורים הירוקים", כתבו המומחים במסמך שהגישו ל"פרויקטור הקורונה".

חברי צוות המומחים הם: ד"ר שרון אלרעי, פרופ' ארנון אפק, פרופ' גליה רהב, פרופ' גבי ברבש, פרופ' נדב דוידוביץ, ד"ר בעז לב, פרופ' חגי לוין, ד"ר דורית ניצן, ד"ר אירית אידן, ד"ר אודי קלינר ופרופ' שוקי שמר.

הצוות ממליץ בנוסף להרחיב את המגבלות החלות על אזורים כתומים, "במידה שלא תהיה ירידה משמעותית בתחלואה בעקבות הסגר המקומי". לצד זאת, הומלץ להימנע לפי שעה מהטלת סגר ארצי ולהפעילו רק אם יעלה חשש בסבירות גבוהה ל"הפרעה חמורה" בתפקוד המחלקות הפנימיות ובמחלקות הקורונה בבתי החולים. כמו כן הומלץ לפתוח את בתי הספר התיכוניים בערים שאינן אדומות. נושא זה אמור לעלות היום בדיון מיוחד שיקיים פרופ' גמזו עם שר החינוך.

לצד זאת ממליץ הצוות "להיערך כבר עכשיו, באמצעות תכנית מפורטת של כלל משרדי הממשלה, לסגר ארצי, כולל אפשרות להפעילו בתקופת החגים ואף קודם לכן אם מדדי התחלואה יזנקו ויחייבו זאת".

המלצה זו באה לאור נתוני התחלואה בישראל שהוצגו לצוות, לפיהם מקדם ההדבקה (R) ככל הנראה גבוה מעט מ-1 וההערכות לפיהן מספר החולים במצב קשה יגיע כבר השבוע ל-500. "המצב הזה שברירי ונפיץ, ועלינו להיערך גם לתרחיש של עלייה חדה בתחלואה", קובע הצוות הבכיר.

הצוות הביע תמיכה בהפעלה המיידית של תכנית הרמזור אבל לצד זאת התריע ש"התכנית כשלעצמה אין בה די כדי להביא לירידה בתחלואה בשבועיים הקרובים. הנחת העבודה היא שנראה המשך עלייה מונוטונית במספר החולים הקשים והמאושפזים.

"אין לדעת", נכתב במסמך שהכין הצוות, "אם המאמצים הנעשים ברשויות המקומיות והשיפור במכלולי קטיעת שרשראות ההדבקה יצליחו למנוע עלייה חדה בתחלואה עקב המשך ההתקהלויות הלא-חוקיות בכל המגזרים, תחילת שנת הלימודים, תקופת הסליחות ותפילות חגי תשרי".

עוד נכתב במסמך: "מסרי אי-אמון מצד אנשי ציבור מחריפים את הקושי לגבש חזית אחידה והסברה יעילה. אין תועלת בהנחיות או בהחמרתן כשהן לא מיושמות וכשנציגי הציבור לא נרתמים למאמץ מתמשך להביא לקיום ההנחיות, כל אחד בקהלו. חשוב למנוע השתלחות באנשי המקצוע או לגיטימציה להתעלמות מההנחיות  שאם לא כן תקרוס התכנית כמגדל קלפים וניגרר לעלייה בתחלואה, כמו גם להכרח להגיע לסגר כברירת מחדל שרעה לכולם".

הצוות ממליץ לפעול לרביזיה עמוקה בפעילות האכיפה, באופן שיבטיח הלימה בין ההשלכות של התקהלויות בפרט בחללים סגורים לבין המחיר שמשלם מי שבוחר להתעלם מהם. "קנסות מרתיעים למארגני האירועים ולמשתתפים בהם ותגבור כוח אדם לאכיפה הם דוגמה לצעדים מידיים", נכתב במסמך המומחים.

באשר למחסור במידע על מקורות ההדבקה "שמקשה על קבלת החלטות מושכלת ושקופה", נאמר במסמך: "היעדר מידע איכותי מקשה על ביצוע התחזיות ולא מאפשר קבלת החלטות מבוססת מידע. יש לוודא כי החקירות האפידמיולוגיות מבוצעות לא רק לאיתור מגעים אלא גם לתיעוד מקור ההדבקה ונסיבות ההדבקה כדי שנבין את עוצמת הסיכון במתארים שונים ואת היקף התחלואה המיוחס לכל מתאר".

נושאים קשורים:  קורונה,  תכנית הרמזור,  בריאות הציבור,  פרופ' רן בליצר,  פרופ' ארנון אפק,  פרופ' גליה רהב,  פרופ' גבי ברבש,  פרופ' שוקי שמר,  פרופ' חגי לוין,  חדשות,  סגר
תגובות
01.09.2020, 07:02

עד כה האיש שהיה הכי קרוב לתחזיות מדויקות מדצמבר 2019 היה פרופ\' רן בליצר, ראוי ורצוי להקשיב לו.

המדינה בבעיה. הציבור כבר לא סומך ואינו משתף פעולה בישום ההנחיות וזו המציאות הלא מחמיאה עבור מקבלי ההחלטות. נבחר פרויקטור שגיבש מסיבו צוות מומחים מהטובים בארץ. צוות שרואה את בעית ההתמודדות בקורונה בהבטים רחבים. אבל הפוליטיקאים לא מקבלים את המלצות פרופ גמזו וציוותו כלשונן בגלל אינטרסים אישיים שלהם או של הציבור שהם מייצגים או מחפשים ״פשרות״ -. מצב זה מביא לחוסר אמון מצד האוכלוסיה וכל אחד כישר בעינו יעשה. מסוכן? שהפוליטיקאים יענו.

אנונימי/ת
01.09.2020, 13:09

אין סיכוי. פשוט אין סיכוי. חבל על המאמצים של צוות היועצים. ברגע שליצמן קם ומאיים שיעזוב את הממשלה אז העסק גמור. כשנגיע ל-800 חולים קשים, כפי שנתניהו אומר, אז אולי יהיה על מה לדבר

03.09.2020, 16:09

האם אפשר לראות את מסמך ההמלצה של הצוות, ועל מה הוא מסתמך ?