קורונה בישראל

המו"מ בין עובדי המעבדות לאוצר התפוצץ ומהיום שביתה: לא יינתנו שירותי מעבדה

כ-2,000 עובד מעבדות פתחו הבוקר בשביתה במחאה על תנאי העסקתם - יינתנו רק שירותי חירום במעבדות המשרתות את בתי החולים הציבוריים | בדיקות הקורונה יבוצעו אך תוצאות יישלחו רק אם הן חיוביות

מחאת עובדי המעבדות. צילום: דוברות "שערי צדק"

כ-2,000 עובדי מעבדות רפואיות, המועסקים בכ-400 מעבדות ציבוריות בבתי החולים ועבור מרפאות הקהילה, פתחו הבוקר (א') בשביתה ללא הגבלת זמן. זאת, לאחר שביום חמישי האחרון התפוצץ המו"מ שניהלו עם משרד האוצר.

מהסתדרות עובדי המעבדות והמיקרוביולוגים נמסר כי בימי השביתה יינתנו על ידי המעבדות רק שירותי חירום וזאת במעבדות המשרתות את בתי החולים הציבוריים. אולם, לא יינתנו שירותי מעבדה למרפאות הקהילה.

בהנחיות שהופצו לעובדי המעבדות פורטו הבדיקות שיטופלו: כל הבדיקות המוגדרות כמצילות חיים עבור חדרי מיון וטראומה, טיפול נמרץ, חדרי הניתוח לניתוחי חירום בלבד וחדרי לידה. יינתן שירות מלא לחולים אונקולוגים והמטואונקולוגים לצורך מתן טיפולים, ולזוגות שבטיפולי פוריות. יתאפשרו בדיקות דחופות לפגים, לאנשי צוות שנחשפו לדם של חולה קורונה וכן לצורך תרומת איברים.

הבדיקות שבהן לא יטפלו המעבדות יהיו: כל סוגי הבדיקות עבור מרפאות הקהילה וכן למרפאות בתי החולים ובדיקות לקראת ניתוחים אמבולטוריים.

לצד זאת נקבע כי בדיקות הקורונה יבוצעו אולם התוצאות יישלחו רק כאשר יתברר שהן חיוביות לנגיף ו"זאת על מנת לקטוע את שרשרת ההדבקות".

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אמרה: "אני מתנצלת בשם 2,000 עובדי המעבדות הרפואיות הציבוריות בישראל על אי הנוחות שתיגרם לציבור עם פרוץ השביתה במעבדות שבבתי החולים ובקופות. לצערי, למרות מגיפת הקורונה, ממשלת ישראל מזלזלת בנו ומתעלמת מאיתנו, למרות האחריות הכבדה שעל כתפנו ולמרות שאנו מסכנים את חיינו יום יום בעבודה זאת".

עוד ציינה אדמון: "אנחנו נמצאים במו"מ עם האוצר כבר חמש שנים משום שתנאי העבודה והשכר שלנו הם מהעלובים שבמדינת ישראל. אנחנו מתביישים בכך.

"כשפרצה מגיפת הקורונה והתברר לכולם עד כמה חשוב פיענוח בדיקות המעבדה, הנחנו בטעות שממשלת ישראל תתעורר. אולם להפתעתנו המרה, הממשלה העניקה לנו סטירת לחי מצלצלת. במקום להשקיע בפיתוח ובשיפור המעבדות הציבוריות ובעובדים המסורים, ששכרם שכר עבדים, היא בזזה את הקופה הציבורית וחתמה על הסכמים סודיים, נסתרים מהעין, עם יזמים פרטים כדי להתחרות במעבדות הציבוריות, בתנאים לא אפשריים.

"בעוד שאנחנו לא מצליחים בימים אלה לגייס עובדים צעירים למעבדות בבתי החולים ובקופות. אנשי מקצוע בתחום הזה, שאינם רוצים להיראות פראיירים, מעדיפים לעבוד במעבדות הפרטיות, ולהשתכר פי שניים, שלושה ואפילו פי ארבעה, לעומת שכרם של עובדים במערך הציבורי המשפיל".

אדמון הסבירה: "מטרת השביתה שלנו היא  לעצור את ריסוק המערך המעבדתי הציבורי בישראל. אין לנו ברירה אחרת. כל השנים היינו שקופים. לנו לא מחאו כפיים. אותנו שכחו. עכשיו אנחנו מקווים לשנות את זה. 2,000 משפחות בישראל מקוות שהציבור יהיה איתנו במאבק הזה ואנו זקוקים לתמיכתכם, אזרחי ישראל".

אדמון מסרה עוד כי "אחרי שנים של דיונים - ובטח בתקופה הנוכחית של מגיפת הקורנה, מן הראוי היה שמשרד האוצר יתחייב לשינוי אמיתי ביחס לעובדי המעבדות הציבוריות". היא חזרה והזמינה את נציגי משרד האוצר לשוב לשולחן המשא ומתן: "משרד האוצר מוזמן לשוב מיידית לשולחן הדיונים ולהציג התחייבות ממשית לשינוי, כמו גם לחשוף את ההסכמים שנחתמו עם מעבדת מיי הריטג' והחברות והיזמים הפרטיים. אנחנו מוכנים להתדיין ברציפות, ברצינות ובהגינות, עד שיעלה עשן לבן".

עובדי המעבדות יוצאים כזכור למאבק על מעמדם, עומסי העבודה הגדולים המוטלים עליהם במיוחד בימים אלה ועל תנאי ההעסקה. הם מוחים על כך שלא נחתמו עימם במשך שנים רבות הסכמי עבודה חדשים. שכר עובד מתחיל במעבדה ציבורית בעל תואר ראשון ואף שני עומד על כ-31 שקל לשעה, בעוד שבמעבדות מכון ויצמן השכר היומי הוא כ-70 שקל ובמעבדות מיי הריטג' מגיע השכר אף ל-120 שקל לשעה.

רק 34% ממעובדי המעבדות הציבוריות הם צעירים מתחת לגיל 45 ובמקצוע הזה לא רואים עתודה שתחליף את העובדים היוצאים לפנסיה.

נושאים קשורים:  עובדי המעבדות,  בדיקות מעבדה,  שביתה,  אסתר אדמון,  משרד האוצר,  חדשות,  בדיקת קורונה
תגובות
אנונימי/ת
01.09.2020, 08:52

כבוד לשר
הצליח סוף סוף לקבל צילום במדיה