מחקרים - נגיף הקורונה

מחקר חדש בדק: זקנים או צעירים - מי מפיץ יותר את נגיף הקורונה?

דו"ח שפורסם ברשומות האקדמיה האמריקאית למדעים טוען: אנשים מתחת לגיל 60 מדביקים כמעט פי שלושה יותר ממבוגרים מהם

השימוש במסיכות עשוי להוריד גם את תחלואת השפעת. צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

לפי דו"ח שפורסם לאחרונה ברשומות האקדמיה האמריקאית למדעים, PNAS, בני מתחת לגיל 60 נוטים יותר להיות מפיצי על של הנגיף כדי פי 2.78 לעומת מבוגרים מהם.

המחקר נעשה בארה"ב והוא מספק זווית ראייה נוספת לבעיית מפיצי העל של ה-Covid-19 כאשר לאורך כל תקופת המגיפה עד כה, שיעור קטן של חולים אחראי לכמות גדולה של העברת הנגיף והדבקה בו של אנשים אחרים.

הדו"ח, שנכתב על ידי צוות מאוניברסיטת אמורי, ניתח נתונים מחמישה מחוזות במדינת ג'ורג'יה בארה"ב, בין מארס למאי השנה. הוא שב והדגיש את חשיבות הריחוק החברתי למניעת הידבקות.

"כ-2% מהמקרים היו אחראים ישירות ל-20% מההדבקות. כמעט 10,000 חולי קורונה סימפטומטיים הציגו מקדם הדבקה R של 3.3 לערך לפני הטלת הסגר והבידוד.

בבריטניה היתה הערכת "אימפריאל קולג'" שה-R היה 2.4 לפני שהוטל סגר והיו מקומות בעולם שבהם הוא היה קרוב ל-6.6. ההערכה היא שבערים המאוכלסות בצפיפות רבה וכן באמצעי תחבורה ציבוריים כמו רכבת תחתית, התפשטות הנגיף גדולה יותר ומהירה יותר.

יש לציין כי ה-Covid-19 מידבק יותר כדי כמעט פי שלושה מנגיף ה-MERS  שה-R שלו מוערך ב-0.8-0.3. ה-R של מחולל החצבת מוערך ב-18-12 וה-R של מחולל אבעבועות רוח: 12-10. ה-R של נגיף השפעת העונתי מוערך סביב 1.5.

נושאים קשורים:  מחקרים,  נגיף הקורונה,  חדשות,  מפיץ-על,  קורונה
תגובות