קורונה עולמי

הנשיא טראמפ לחץ וה-FDA אישר שימוש במנות פלזמה לטיפול בקורונה

ה-FDA אישר להשתמש במנות פלזמה שנלקחו מדם של מחלימי קורונה ופיתחו נוגדנים לנגיף עבור טיפול בחולים קשים בארה"ב | בית החולים הדסה עין כרם היה הראשון בעולם שעשה שימוש דומה במנות פלזמה

מנת פלזמה מאדם שהחלים מקורונה. צילום: משרד הבריאות

ה-FDA אישר להשתמש במנות פלזמה שנלקחו מדם של מחלימי קורונה ופיתחו נוגדנים לנגיף – כדי לטפל בהן חולים בארה"ב. האישור ניתן בלחץ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, דיווח "ניו-יורק טיימס" הלילה.

לפי הדיווח, טיפול זה כבר נעשה בלא מעט בתי חולים בארה"ב ונהנו ממנו כ-70 אלף חולי קורונה. לפי הודעת ה-FDA, הטיפול הזה יועיל רק לחלק מהחולים וכן "אי אפשר לייצר מיליוני מנות פלזמה. זה לא תרופה רגילה. הכמות תלויה במנות דם שיתרמו מחלימים מרצונם הטוב".

בתדרוך לתקשורת אמר הנשיא טראמפ שהוא רוצה שכל מחלים יתרום מדמו ולשם כך ייערך קמפיין כלל-ארצי.

בהודעת ה-FDA נמסר כי חולי קורונה מתחת לגיל 80 שקיבלו את מנות הפלזמה העשירות ברמות גבוהות של נוגדנים לנגיף, שלושה ימים לאחר אבחון מאומת של מחלתם ובתנאי שאינם מונשמים, הציגו סיכוי של כ-35% לשרידות חודש לאחר מתן הטיפול הזה, בהשוואה למי שקיבל מנות פלזמה עם רמות נמוכות של נוגדנים.

ד"ר פיטר מרקס, מנהל מכון מחקר לביולוגיה ב-FDA, הסביר כי הנושא עדיין נמצא במחקר. "ניו יורק טיימס" מסר שלא כל המומחים משוכנעים בנתונים שהציג הנשיא וכי אישור ה-FDA ניתן כ"הליך חירום מואץ".

יש לציין שביוני האחרון, בית החולים הדסה עין כרם בירושלים היה הראשון בעולם שהתחיל טיפול בחיסון פסיבי לנגיף הקורונה על ידי נסיוב IGG, חודשיים לאחר שהחלו אנשי המקום לאסוף פלזמות עשירות בנוגדנים מחולי קורונה שהחלימו כדי לייצר מהן טיפול לחולים במצב קשה. איסוף הפלזמה התאפשר בשיתוף פעולה עם בית הדין צדק של העדה החרדית וציבור זה אכן תרם מנות פלזמה מהמחלימים. הן עובדו במעבדת חברת "קמהדע" שבקיבוץ בית קמה לנסיוב.

נושאים קשורים:  פלזמה,  קורונה,  טיפול לקורונה,  חדשות,  דונלד טראמפ,  אישור FDA,  מנות פלזמה
תגובות