קורונה בישראל

משרד הבריאות הבטיח 300 תקני רופאים לבתיה"ח – בפועל אוישו רק חצי מהם

במחלקות הפנימיות המטפלות בין היתר בחולי קורונה אוישו רק מחצית מהתקנים שהובטחו | ד"ר זאב פלדמן, סגן יו"ר הר"י: "חשוב לשחרר את כל החסמים ולאפשר איוש מלא של כל התקנים"

רופאים בבית חולים, צוות רפואי. צילום אילוסטרציה

מנתונים שנמסרו למרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי מתוך 300 תקנים חדשים לרופאים עבור מחלקות הקורונה שהובטחו כ"פעימה ראשונה" באפריל, אוישו עד כה רק 156. בסך הכל הובטחו בין 650 ל-700 תקנים לבתי החולים. הם נדרשו לקלוט רבים מהרופאים מתקציב ההכנסות שלהם שהוא גרעוני. כך מדווחת הבוקר (ב') מיטל יסעור בית-אור ב"ישראל היום".

תזכורת: ב־6 באפריל הודיע משרד הבריאות כי יקצה מיידית 300 תקנים חדשים לרופאים למחלקות הקורונה. אלא שלפי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת ולבקשת ח"כ עידן רול ("יש עתיד"), עולה כי שלושה חודשים לאחר הודעה זאת נוספו רק 200 תקנים ובפועל, כאמור, אוישו רק 156.

ב־20 ביולי, הודיע שר הבריאות אדלשטיין על תוספת של עוד 400 תקני רופאים, וזאת בעקבות השביתה שקיימו האחים והאחיות. 250 תקנים אמורים היו להתווסף מיידית. כל אלה לא אוישו.

רק ביום חמישי שעבר קיים משרד הבריאות שיחות עם כל מנהלי בתי החולים בנוגע לקליטת הרופאים, "אבל אי אפשר לקלוט כל כך הרבה רופאים בתקופה קצרה", הסבירו המנהלים לבכירי משרד הבריאות. עם זאת כמה בתי חולים, בפרט הממשלתיים, החלו בקליטת רופאים חדשים בשבועות האחרונים.

לפי הדיווח, "משרד הבריאות מתחמק מלענות על השאלה מי מממן ומאיזה תקציב את התקנים". לפי הסכם עם בתי החולים, העסקת הרופאים והרופאות שייקלטו עתה צפויה להיות ממומנת מהכנסות בתי החולים, ואם אלה לא יכסו את ההוצאה על כך, הובטח תקציב לנושא זה ממשרד האוצר.

מתוך 200 התקנים הוקצו לבתי החולים הממשלתיים 99; לבתי החולים של הכללית 63 ולבתי החולים הציבוריים האחרים 37 תקנים. משרד הבריאות קבע יחס של תקן אחד לכל מחלקה פנימית בבית חולים. בישראל 110 מחלקות פנימיות ומנהליהן מתלוננים על חסר של 4-2 תקנים עבור כל מחלקה. איגוד הרופאים הפנימאים מסר כי רק 80 מ-156 התקנים אכן הגיעו למחלקות הפנימיות. האחרים מיועדים למחלקות לרפואה דחופה (מיון), יחידות טיפול נמרץ, הרדמה וזיהומים.

בארבעה מתוך 28 בתי החולים לא הוקצו כל התקנים שכל אחד מהם אמור היה לקבל לפי מפתח התקינה. ב"פדה-פוריה" שבטבריה אוישו חמישה מתוך תשעה תקנים; ב"מאיר" בכפר סבא ארבעה מתוך 11; ב"העמק" בעפולה אויש תקן אחד מתוך שמונה שהוקצו לו. ל"שערי צדק" נוספו שישה מעשרה תקני רופאים.

בתי החולים שאיישו את מלוא תוספת התקנים שלהם: אסותא אשדוד, בילינסון, סורוקה, איכילוב, שיבא, אסף הרופא, ברזילי, וולפסון ובני ציון.

בדיווח צוטט ד"ר זאב פלדמן, מנהל היחידה הנוירוכירורגית ילדים ב"שיבא", יו"ר ארגון רופאי המדינה (אר"מ) וסגן יו"ר ההסתדרות הרפואית: "איוש מהיר ומלא של 400 התקנים לרופאות ורופאים בבתי החולים, עליהם התחייבו משרדי האוצר והבריאות, זה מרכיב חשוב בהיערכות לקראת החורף הקרוב ולשם איתנותה של מערכת הבריאות הציבורית. מנהלי בתי החולים פועלים לאייש את התקנים שניתנו להם באופן מיידי. חשוב לשחרר את כל החסמים ולאפשר איוש מלא של כל התקנים".

נושאים קשורים:  תקנים,  מחלקות פנימיות,  משרד הבריאות,  ד''ר זאב פלדמן,  חדשות,  קורונה,  תקני רופאים
תגובות