מחקרים - נגיף הקורונה

מחקר אמריקאי חדש עושה סדר בהופעת תסמיני מחלת הקורונה

ידיעת סדר הופעת התסמינים, טוענים החוקרים, עשויה לסייע לרופאים לשלול מחלות אחרות ולתכנן את מהלכי הטיפול כבר בשלב מוקדם של מחלת ה-Covid19

תסמיני מחלת הקורונה. אילוסטרציה: שאטרסטוק

לסדר הופעת תסמיני ה-Covid19 - מחלת הקורונה החדשה – יש חשיבות הן לדיוק האבחון והן לטיוב הטיפול בחולים. ידיעת סדר הופעת התסמינים גם תסייע לחולים בעת שיפנו לבקש את הסיוע הרפואי או לקבלת החלטה מוקדמת יותר מאשר מאוחרת מדי לגבי כניסה עצמאית לבידוד. כך נטען במחקר חדש שפרסם בסוף השבוע שעבר צוות מאוניברסיטת דרום קליפורניה USC ב-Frontiers in Public Health. מחברי הדו"ח ציינו שזה למעשה מחקר ראשון שמתפרסם בנושא.

כמו כן הדגישו כי ידיעת סדר הופעת התסמינים – חום, שיעול, כאבי שרירים ואחר כך בחילה ו/או הקאה ושלשולים – עשויה לסייע לרופאים כדי לשלול מחלות אחרות ולתכנן את מהלכי הטיפול בחולים, כולל פעולות התערבותיות כבר בשלב מוקדם של המחלה.

את דו"ח המחקר כתב הסטודנט לרפואה ג'וסף לארסן יחיד עם עמיתיו לפקולטה בהנחיית פרופ' פיטר קוהן (Kuhn) וד"ר ג'יימס היקס ממרכז מיצ'לסון למחקר הסרטן.

"ידיעת סדר הופעת התסמינים במיוחד חשובה כאשר קיימת חפיפה במחזורי מחלות כמו שפעת שמתרחשת יחד עם זיהום קורונה", הדגיש הפרופסור לרפואה קוהן שהוא גם מרצה וחקור בהנדסה ביו-רפואית, רפואת חלל והנדסה מכנית. "רופאים יוכלו אז לקבוע אילו צעדים יש לבצע במהלך הטיפול ובכך למנוע מהחמרה במצב החולים. גישה טובה יותר לטיפול, זיהוי מוקדם של החולים ואבחון מדויק יסייעו בהפחתת משך האשפוז", הוסיף פרופ' קוהן.

הוא הדגיש כי חום גבוה ושיעול מקושרים לעתים קרובות עם מגוון של מחלות נשימה, כולל ה-MERS וה-SARS. אבל בקורונה, לדוגמה, קיימת חשיבות גם בקביעת התזמון בהופעת התסמינים וסדר הופעתם במערכת העיכול העליונה והתחתונה. בדו"ח צוין כי כאשר מופיעות בחילות והקאות נראה שהמערך העליון (GI- gastrointestinal tract) במערכת העיכול מושפע לפני המערך התחתון שבו מתבטא שלשול ובכך הדבר שונה והפוך מזה שב-MERS וב-SARS.

הצוות צפה בסדר הופעת התסמינים לפי קצב אירועים שדווחו לגבי יותר מ-55 אלף מקרי קורונה מאומתים בסין. הפרטים נאספו בין 16 בפברואר ל-24 בו על ידי ה-WHO. בנוסף נותחו נתוני על כ-1,100 מקרים ראשונים של חולי קורונה שדווחו בין 11 בדצמבר 2019 ל-29 בינואר השנה, אף זאת מקבוצת מומחים לטיפול רפואי בסין וסופקו לאוניברסיטה האמריקאית בידי נציבות הבריאות של סין.

נעשתה השוואה לעניין סדר הופעת התסמינים עם אלה של שפעת ונתונים אלה הגיעו ממסד נתונים לגבי 2,470 מקרי שפעת בצפון אמריקה, אירופה וחצי הכדור הדרומי שלגביהם דיווחו רשויות בריאות בין 1994 ל-1998.

נושאים קשורים:  מחקרים,  קורונה,  תסמיני קורונה,  חדשות,  MERS,  סארס
תגובות