קורונה בישראל

החלה מחאת עובדי המעבדות הרפואיות בבתי החולים: "הגיעו מים עד נפש"

לאחר שהמשא ומתן המתמשך עם משרדי הבריאות והאוצר על תנאי העסקתם ושכרם לא צלח, עובדי המעבדות החלו הבוקר באסיפות מחאה בבתי החולים

עובדות מעבדה בהפגנת מחאה. צילום: פלאש 90

סדרה של אסיפות מחאה של עובדי המעבדות מתחילה היום (ג'). כל אחת תימשך שעתיים. היום מתקיימת המחאה על ידי עובדי מעבדות המרכז הרפואי שיבא בתל השומר ובהמשך, מדי יום, בבית חולים אחר.

עובדי המעבדות מוחים בכך על שכרם העלוב, על כך שהמדינה הזניחה את המעבדות הממשלתיות ומעבדות קופות החולים, אפילו בתקופת הקורונה, "למרות תפקידם הדרמטי בהתמודדות עם הנגיף".

העובדים מוחים גם על "הפזרנות, חוסר האחריות, זלזול ופריעת החוק, שמפגינה הממשלה ברצף התקשרויות מקוממות עם מעבדות פרטיות, בהן מיי הריטג'", מסרה אסתר אדמון, יו"ר איגוד עובדי המעבדות והוסיפה: "הגיעו מים עד נפש. הבנו ששוב ושוב מזלזלים בנו. חודשים מתסכלים של משא ומתן עם האוצר והבריאות והבנה למה שקורה בשטח - אפס.

"אני קוראת בזה לראש הממשלה בנימין נתניהו, להתפנות מענייניו הרבים האחרים ולראות מה קורה אצלו כאן מתחת לאף: התפרקות הענף המעבדתי בישראל עקב חוסר תקציבים, חוסר הידברות מסודרת עמנו והזנחה בת שנים, ומצד שני פזרנות, בזבזנות רהבתנות בהסכמים הסודיים שנחתמים עם גורמים פרטיים שאינם מורשים לפי החוק לדגום דגימות מגוף האדם בישראל. הגיע הזמן לשים סוף להתנהלות הרעה הזו של ממשלתו".

יתר אסיפות המחאה התקיימו לפי הלו"ז הבא: במרכז הרפואי לגליל בנהריה - יום ד', 12.8, בשעה 11:00; במרכז הרפואי שמיר-אסף הרופא, יום ה', 13.8; במרכז הרפואי רבין-בילינסון, יום א', 16.8; ב"סורוקה", יום ב', 17.8 ובמרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, יום ג',  18.8.

ואלו הדרישות שמציג איגוד עובדי המעבדות: הסכם שכר ראוי שיתאים למעמד המקצועי - חייב לכלול שכר הולם של  לפחות 50 שקל לשעה לעובד מעבדה מתחיל; קביעת מפתח תקינה עדכני על פי כמות הבדיקות וגידול האוכלוסיה הצפוי; שינוי בלוח התפקוד של המעבדות שלא עודכן מאז 1995 והתאמתו לצורכי 2020; בניית תכנית לתיקון הליקויים שהוצגו בדו"ח מבקר המדינה ודו"ח משרד הבריאות משנת 2016; הפסקת העסקת עובדים בחוזים אישיים ודרך קרנות מחקר, הפוגעים בגיוס כוח האדם למעבדות.

נושאים קשורים:  עיצומים,  מעבדות רפואיות,  מחאה,  עובדי המעבדות,  אסתר אדמון,  קורונה,  חדשות,  משרד האוצר,  משרד הבריאות
תגובות